Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy pomnik Powstańców Śląskich w Bieruniu. Replika pomnika z 1924 r.

JOL
Pomnik Powstańców Śląskich w Bieruniu, który stał od 1924 do 1939 roku
Pomnik Powstańców Śląskich w Bieruniu, który stał od 1924 do 1939 roku Zdjęcie archiwalne/UM Bieruń
Nowy pomnik Powstańców Śląskich w Bieruniu stanął przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Wawelskiej. Jest to replika pomnika z 1924 r. wykonana wedle projektu bieruńskiego artysty, Romana Nygi, w oparciu o archiwalne zdjęcia.

Nowy pomnik Powstańców Śląskich w Bieruniu jest repliką pomnika z 1924 r. wykonana wedle projektu bieruńskiego artysty, Romana Nygi, w oparciu o archiwalne zdjęcia. Stoi na skwerze, który decyzją rady miejskiej z dnia 31 października 2019 r. otrzymał imię Powstańców Śląskich.

Skwer powstał na miejscu, gdzie do niedawna stał budynek z nieczynnym już sklepem „Rolnik”. W przeszłości zwano je Hamrowizną. Jak mówi Magdalena Kutynia, rzecznik Urzędu Miasta w Bieruniu, było to kiedyś jedno z najważniejszych miejsc Bierunia Nowego. Znajdowały się tu m.in. sąd z prawem sądzenia przestępstw kryminalnych oraz budynek Karla Hammera (a może Hammra, skoro "hamrowizna), czyli Królewski Pruski Urząd Celny, w którym mieszkali jego pracownicy. Tutaj też była studnia z wodą pitną dla wszystkich.

- Niektórzy mieszkańcy Bierunia twierdzą, że na terenie Hamrowizny było też zejście do tunelu-lochu. Jedni mówią prowadził on do zabudowań szlacheckich w Kopciowicach, inni, że do nieistniejącego już dworku Sękowskich przy Wiśle, a jeszcze inni, że można się było nim dostać aż do zamku w Oświęcimiu. Ponoć wejście do tunelu zostało zasypane w latach 60. XX wieku. Liczono, że podczas remontu Wawelskiej tunel się odsłoni choć częściowo, ale nic takiego się nie stało i nie wiadomo, czy to prawda, czy raczej mit - mówi Magdalena Kutynia.

Tak czy inaczej, na zrewitalizowanym skwerze zaznaczono wejście to lochu. I będzie też imitacja tej historycznej studni.

Na Hamrowiźnie w 1924 r. stanął pomnik poświęcony bierunianom poległym w powstaniach śląskich. Niestety, w 1939 r. został zburzony przez hitlerowców. Na podstawie starych zdjęć został odtworzony wedle projektu bieruńskiego artysty, Romana Nygi.

- Na pierwotnym pomniku było osiem nazwisk powstańców, obecnie będzie ich 28. Ta wydłużona lista jest efektem poszukiwań Alojzego Lyski, współautora książki „Ożywieni przez miłość i pamięć” (drugi autor to Henryk Ganobis)- mówi Magda Kutynia.

Pierwotny pomnik znajdował się w miejscu, w którym około roku 1965 r. postawiono obelisk, przed budynkiem poczty. Obelisku już nie ma, natomiast pomnik stoi teraz bliżej skrzyżowania Warszawskiej i Wawelskiej.

Na skwerze stanęły ławeczki, posadzono 128 berberysów, 80 tawuł japońskich, 408 bodziszków, 60 irg, 60 jałowców oraz wiśnie i klony. Jest ledowe oświetlenie i podświetlenia. Cała inwestycja kosztowała prawie 470 tys. zł.

Uroczyste odsłonięcie - 11 listopada.
Wszystko rozpocznie się mszą o godz. 13 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, potem przemarsz pod pomnik Powstańców Śląskich i uroczyste otwarcie skweru ich imienia oraz poświęcenie pomnika. O piętnastej w RCKG Remiza wystąpią chóry Polonia i Harmonia. Wszystko zakończy się spektaklem pt. „Wojna nasza ostatnia”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto