Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 80. rocznicy zbrodni wołyńskiej w Tychach. Jak wyglądało wydarzenie?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Bruno Zimmermann z zaprzyjaźnionego z Bierunium niemieckiego miasta Gundelfingen, Honorowy Obywatel Bierunia
Bruno Zimmermann z zaprzyjaźnionego z Bierunium niemieckiego miasta Gundelfingen, Honorowy Obywatel Bierunia Szymon Kwiatkowski
W sobotę 15 lipca w Tychach upamiętniona została rocznica zbrodni wołyńskiej. Podczas wydarzenie odbyła się msza święta, a następnie marsz zakończony uroczystym złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary ludobójstwa na Kresach na cmentarzu dzielnicy Wartogłowiec.

11 lipca Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach wraz wojewodą śląskim złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej przez Armię Czerwoną, hitlerowców, OUN – UPA i NKWD w latach 1939-1947 (więcej TUTAJ). Nie jest to jednak jedyne wydarzenie upamiętniające 80 rocznicę zbrodni wołyńskiej organizowane na terenie województwa śląskiego.

80 rocznica zbrodni wołyńskiej w Tychach

15 lipca w Tychach upamiętniona została rocznica zbrodni wołyńskiej. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Klub Gazety Polskiej. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 16 w kościele pw. Świętej Rodziny. Msza święta odprawiona została w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich. Odbyła się również krótka prelekcja dr. Andrzeja Drogonia na temat zbrodni wołyńskiej.

Około godziny 17 ulicami miasta spod kościoła ruszył marsz pamięci, który zakończył się pod pomnikiem upamiętniającym ofiary ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich na cmentarzu dzielnicy Wartogłowiec. Około godziny 18 pod pomnikiem odbyła się uroczystość, podczas której złożono kwiaty. Na zakończenie wystąpiła dr Anna Manderl.

Jest to nasza historia. My musimy to pielęgnować. Należałoby doprowadzić do porozumienia z Ukraińcami. My pragniemy pojednania — mówił Kazimierz Biskupek, uczestnik zorganizowanego marszu.

Zbrodnia wołyńska

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach – wtedy zajętych już przez III Rzeszę. Dla upamiętnienia tego dnia, nazywanego Krwawą Niedzielą, co roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

Zbrodnia wołyńska – antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). Czas trwania zbrodni wołyńskiej to lata 1943–1945. Sprawcy zbrodni wołyńskiej – Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem „akcji antypolskiej”.

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że ci ludzi ginęli za to, że byli Polakami. Oni za nic więcej nie ginęli. Często mylone są tutaj te wydarzenia z jakimiś pogromami etnicznymi. Nie, etnicznie to my jesteśmy tacy sami. To były zbrodnie na tle narodowościowym — tłumaczył nam Janusz Jabłoński, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto