MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust św. Walentego w Bieruniu. Święto patrona miłości w czasie pandemii koronawirusa

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu
Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Jolanta Pierończyk
Odpust św. Walentego w Bieruniu przypada w tym roku w niedzielę, 14 lutego. Święto patrona miłości w czasie pandemii koronawirusa będzie miało skromniejsze obchody, zarówno w wymiarze religijnym, jak i miejskim. Nie będzie np. procesji do figury św. Walentego, mszy o północy czy mszy i nabożeństw w sanktuarium św. Walentego. A straganów może być o połowę mniej niż zwykle.

Odpust św. Walentego w Bieruniu obchodzony jest zawsze 14 lutego, niezależnie od dnia, w którym ten 14 lutego wypada. Tym razem będzie w niedzielę. Niestety, w sytuacji pandemicznej i z restrykcjami z nimi związanymi. Jedną z nich jest ograniczenie liczby wiernych w kościele św. Bartłomieja do 47 osób, zaś w maleńkim sanktuarium św. Walentego w tym roku będzie tylko możliwość indywidualnej modlitwy.

Obchody odpustu św. Walentego w Bieruniu zaczynają się zawsze wieczorną mszą w kościele św. Bartłomieja 13 lutego, po której idzie procesja do figury św. Walentego, gdzie składane są kwiaty i zapalane znicze, a następnie jest wejście do sanktuarium św. Walentego. W tym roku będzie tylko msza - o godz. 17. Bez procesji.

Nie będzie też tradycyjnej mszy o północy w intencji strażaków. Odprawiana jest zawsze w sanktuarium św. Walentego, a w tym roku nie będzie tam żadnych mszy i nabożeństw. Odbędą się w kościele św. Bartłomieja.

Msza o godz. 7 będzie mszą o Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla duszpasterzy parafii św. Bartłomieja oraz wszystkich parafialnych stowarzyszeń i grup modlitewnych.
) 8.30 zostanie odprawiona msza w intencji parafii dekanatów tyskich, o dziesiątej - w intencji mieszkańców Imielina, Chełmu Śląskiego i Goławca. Na 11.30 zaplanowano sumę odpustową, której przewodniczył będzie bp Adam Wodarczyk.
O trzynastej odprawiona będzie msza w intencji parafian z Hołdunowa, Górek i Urbanowic, o 14.30 - z Lędzin i Krasów. Msza o szesnastej będzie mszą o rozeznanie życiowego powołania dla młodych i w intencji przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. O siedemnastej odprawiona zostanie msza za mieszkańców Zakościółka, pracowników i dobrodziejów parafii.
Nieszpory odpustowe - o osiemnastej.

Kazania odpustowe wygłosi ks. Adam Pukocz, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Tychach.

Sanktuarium św. Walentego otwarte będzie w niedzielę w godz. 7-18 - tylko do indywidualnej modlitwy. Służby kościelne będą wpuszczać po 12 osób.
W uroczystościach odpustowych można uczestniczyć tez poprzez internet na stronie iplan.pl/oltarz

Sam odpust - jeśli chodzi o stragany - to może być o połowę mniejszy. Do piątku, 5 lutego, zgłoszeń było tylko 50 proc. w stosunku do dostępnych miejsc. Swojego stoiska nie planuje Urząd Miasta Bieruń.

O godz. 18 w niedzielę w Bieruńskim Ośrodku Kultury rozpocznie się koncert walentynkowy w wykonaniu zespołu "Znany temat". Będzie go można obejrzeć w internecie. Link do transmisji UM i BOK podadzą na swoich stronach.

W dniach 12-14 lutego na rynku pojawią się food trucki.

Kult św. Walentego w Bieruniu

Święty Walenty jest patronem osób cierpiących na choroby umysłowe i padaczkę, których objawy powszechnie uznawane były za znamiona obłędu czy wręcz opętania.
O dawnym kulcie św. Walentego w Bieruniu świadczy śpiewana do dziś pieśń: „O tym świętym Walencinie” wywodząca się z średniowiecza. Już wtedy św. Walenty zaliczany był do czternastu Świętych Wspomożycieli.

Nabożeństwo do św. Walentego jest znane na Śląsku od XVII w.

Rachunki parafialne z 1720 r. pokazują, jak wielkim świętem był dzień św. Walentego. Z wysokości kolekty widać, że na tę okazję pielgrzymowano z całej bliższej i dalszej okolicy. W 1787 r. proboszcz ks. Jan Kanty Żychoń uzyskał z Rzymu odpust na święto św. Bartłomieja i św. Walentego. Od tego czasu odpust św. Walentego ściągał z całej okolicy tłumy ludzi. W okresie międzywojennym dzieci na tę okazję były zwalniane ze szkół (ze względu na to, ze odpust jest zawsze obchodzony w dniu 14 lutego). Po wojnie powstał zwyczaj, że sumę odpustową odprawia biskup. Od 28 lutego 1961 r. kościół ma relikwie św. Walentego, które corocznie całują rzesze wiernych idących na kolanach dookoła ołtarza.
20 grudnia 2003 r. św. Walenty został ustanowiony patronem Bierunia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto