Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięte kanaliki

(mam)
Nadwrażliwość zębów to jedna z pięciu najczęstszych dolegliwości stomatologicznych. Objawia się ostrym bólem, będącym reakcją na zmiany temperatury, duże stężenie cukru lub zbyt energiczne szczotkowanie zębów.

Nadwrażliwość zębów to jedna z pięciu najczęstszych dolegliwości stomatologicznych. Objawia się ostrym bólem, będącym reakcją na zmiany temperatury, duże stężenie cukru lub zbyt energiczne szczotkowanie zębów.

Za nadwrażliwość zębów odpowiedzialne są odsłonięte kanaliki zębinowe, których ujścia znajdują się na powierzchni zębiny chronionej w sposób naturalny przez szkliwo i dziąsło. W sytuacji, gdy ta naturalna ochrona ulegnie uszkodzeniu, kanaliki zostają odsłonięte i są narażone na działanie czynników wywołujących ból.


Lepiej nie lekceważyć

Mało kto zdaje sobie sprawę, że tak błaha z pozoru przypadłość, jak nadwrażliwość zębów, może się przyczyniać do rozwoju o wiele poważniejszych dolegliwości: próchnicy, chorób dziąseł i przyzębia. Dzieje się tak, ponieważ osoba odczuwająca ból podczas czyszczenia zębów machinalnie ogranicza zabiegi higieniczne, czego konsekwencją jest zwiększone osadzanie się bakterii. Z czasem dochodzi do powstania nowych ubytków w zębach i stanu zapalnego dziąseł, a w drastycznych sytuacjach nawet do utraty zębów.

Jak je pielęgnować
Do pielęgnacji nadwrażliwych zębów służą specjalne produkty: pasty (mające w swoim składzie azotan potasu, fluorek cynawy, fluorek sodu, monofluorofosforan sodu, chlorek strontu, chlorek wapnia, szczawian żelaza, szczawian potasu, fosforan potasu, fosforan wapnia i węglan potasu), szczoteczki o miękkim włosiu, płyny i żele z fluorem — ograniczające ból spowodowany nadwrażliwością. Regularne szczotkowanie zębów przy ich użyciu przynosi efekt już po kilku tygodniach, natomiast stałe używanie zapobiega nawrotom dolegliwości. Należy również stosować nici międzyzębowe i płukanki przeciwbakteryjne.

Pora na leczenie
W niektórych przypadkach, mimo zastosowania odpowiednich preparatów i przestrzegania zasad pielęgnacji nadwrażliwych zębów, ból nie chce ustąpić. Należy wówczas zgłosić się do dentysty. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia jest pokrycie nadwrażliwych powierzchni zębów fluorem, tworzącym na odsłoniętej zębinie warstwę ochronną. Nie jest to jednak metoda uniwersalna.


Główne przyczyny nadwrażliwości zębów

• zbyt energiczne szczotkowanie zębów — może doprowadzić do recesji dziąsła, czyli odsłonięcia szyjki zęba oraz uszkodzenia szkliwa
• choroby dziąseł, w wyniku których dochodzi do odsłonięcia szyjek zębów
• niewłaściwa dieta, oparta na częstym spożywaniu kwaśnych pokarmów (np. owoce cytrusowe) i napojów gazowanych — prowadzi to do stopniowego rozpuszczania szkliwa i w konsekwencji pozbawia zębinę naturalnej warstwy ochronnej
• nadmiernie starte powierzchnie zębów spowodowane m.in. zaciskaniem szczęk, zgrzytaniem zębami, obgryzaniem paznokci i nagryzaniem twardych przedmiotów. Takie nawyki mogą być przyczyną utraty szkliwa i obnażanie zębiny.


Czego należy unikać

• past do zębów o dużej ścieralności (np. wybielających lub usuwających kamień)
• twardych szczoteczek do zębów
• wybielania zębów
• jedzenia słodyczy, kwaśnych i bardzo zimnych potraw
• picia napojów gazowanych
• palenia papierosów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto