18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odżywczy i zdrowy jadłospis ułożony

Redakcja
Polacy zaczynają doceniać wartość odżywczą spożywanych pokarmów. Przemyślana dieta polega na wyborze produktów niskokalorycznych i jednocześnie bogatych w niezbędne witaminy. Sympatię konsumentów dynamicznie zdobywa tzw. żywność funkcjonalna, czyli produkty przygotowane nie tylko z myślą o spożyciu, ale także pozytywnym wpływie na nasze zdrowie - m.in. obniżające poziom cholesterolu we krwi, przywraca jące równowagę mikrobiologiczną układu pokarmowego. Żywność funkcjonalna jest wzbogacona o takie składniki, jak błonnik pokarmowy, probiotyki, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe.

Jak twierdzą eksperci, ułożenie diety przyjaznej dla naszego organizmu nie jest takie trudne. Znacznie większym wyzwaniem jest konsekwencja i wytrwanie w postanowieniu, że odżywiamy się naprawdę zdrowo. Przykładem może być utrzymanie optymalnej ilości witaminy C - jest ona w sposób naturalny wypłukiwana z naszego organizmu, dlatego codziennie powinniśmy jeść owoce lub wypijać szklankę świeżo wyciśniętego z nich soku.
Często zapominamy o fundamentalnym składniku diety: wodzie, podczas gdy dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej 1 litr wody dziennie 9oprócz innych płynów). Z kolei ze względu na wysoką zawartość cholesterolu, podczas codziennych posiłków warto unikać tłuszczy pochodzenia zwierzęcego.
Do grupy produktów spełniające kryteria żywności funkcjonalnej można zaliczyć:
- produkty wzbogacone w nienasycone kwasy tłuszczowe, stanole, błonnik pokarmowy, witaminy i składniki mineralne, probiotyki i prebiotyki,
- produkty zawierające obniżoną zawartość: cholesterolu, sodu (produkty niskosodowe), kalorii (produkty niskoenergetyczne).

W składzie żywności funkcjonalnej znajdziemy m.in. siemię lniane, sezam, płatki owsiane czy oryginalne przyprawy. Przykładem zastosowania tych składników są np. nasiona czarnuszki bogato zaopatrzone w nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest ona w stanie syntetyzować naturalne substancje takie jak prostaglandyna E1 i E2, co sprzyja wzmocnieniu naszego układu immunologicznego. Według badań przeprowadzonych przez niemieckiego immunologa dr. med. Petera Schleichera, codzienne spożycie czarnuszki przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości alergicznych, a nawet nawet ich całkowitego wyleczenia. Wśród licznych zalet oleju z czarnuszki można wymienić regulowanie poziomu cholesterolu, kurację chorób dróg oddechowych, a nawet łagodzenie schorzeń reumatycznych. Olejek z czarnuszki szczególnym powodzeniem cieszy się u osób chorujących na astmę - ma leczniczy wpływ na oskrzela.
- Coraz większy dostęp do informacji o produktach, powoduje, że zwracamy większą uwagę na to co jemy - mówi Marcin Sipa, współwłaściciel Zakładu Produkcji Cukierniczej Brześć, producent żywności funkcjonalnej. - Niebawem zdrowa żywność może się stać istotnym elementem zakupów w polskich domach. Prawdopodobnie minie jeszcze trochę czasu, zanim produkty spod znaku żywności funkcjonalnej będą równie łatwo dostępne jak tradycyjne wyroby. Warto więc śledzić, które firmy oferują oferują żywność wysokiej jakości oraz gdzie można ją nabyć.
Bez problemu znajdziemy natomiast w sklepach, hipermarketach i delikatesach żywność ekologiczną. Moda na eko, nie tylko w sferze odżywiania, trwa w Polsce już od kilku lat. Żywność ekologiczna jest wytwarzana w sposób przyjazny dla człowieka i natury. Dzięki wykluczeniu pestycydów i nawozów sztucznych nie powoduje zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych, ogranicza wypłukiwanie składników pokarmowych z gleby, sprzyja różnorodności biologicznej, wymaga niewielkich nakładów energii i umożliwia wytworzenie żywności wysokiej jakości.
Unia Europejska gwarantuje wiarygodność produktów pochodzących z gospodarstw ekologicznych, niezależnie od miejsca wytworzenia tych produktów i zapewnia precyzyjne ich etykietowanie. Na etykiecie produktu znajduje się nazwa producenta i przetwórcy lub sprzedawcy oraz nazwa lub kod jednostki certyfikującej. Rolnicy i producenci żywności ekologicznej mogą zamieszczać wspólnotowe logo ekologiczne w przypadku, gdy 95 procent składników wyrobu zostało uzyskane metodami ekologicznymi, zaś sam produkt był nadzorowany podczas procesu produkcji.
Taka żywność posiada więcej składników odżywczych oraz mniejszą zawartość szkodliwych środków ochrony roślin i metali ciężkich. Nie dziwi zatem fakt, że miłośników produktów spożywczych pochodzenia ekologicznego wciąż przybywa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto