Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Młodzieżowy Kongres Energetyczny: Czym będziemy świecić za pół wieku?

JOL
„Energia jądrowa – wyzwanie XXI wieku” – takim wykładem prof. Jerzy Niewodniczański z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie otworzył Ogólnopolski Młodzieżowy Kongres Energetyczny, jaki zorganizował Zespół Szkół nr 1 w Tychach realizujący projekt pt. „Świat potrzebuje energii”.

Kongres ściągnął młodzież z całego Śląska. Usłyszała tu, że złoża węgla starczą w Polsce jeszcze tylko na około 40 lat, a w elektrowni jądrowej z 1 g uranu powstaje tyle energii, ile z trzech ton węgla.

- My to wszystko wiemy, bo co roku organizowane są u nas festiwale nauki i wykładowcy o tym wszystkim nam mówią. I my jak najbardziej jesteśmy za elektrowniami jądrowymi w naszym kraju. Chcieliśmy, by przekonali się o tym również nasi rówieśnicy z innych szkół – powiedzieli Jakub Lenik, Aleksander Sikora, Aleksandra Bielak i Karolina Krzemień z Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach.

Kongres uświadomił młodzieży, że wprawdzie nie ma ani jednej elektrowni jądrowej w naszym kraju, ale jest ich aż dziesięć w odległości 300 km od naszych granic, mają je bowiem wszyscy nasi sąsiedzi z wyjątkiem Białorusi.

Prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego mówił też o energetyce rozproszonej opartej na budowie dużej ilości małych jednostek energotwórczych, jak kolektory słoneczne, mikrowiatraki, ogniwa fotogalwaniczne, mikrobiogazownie, mikrorafinerie lignino-celulozowe i inne. W tym układzie każdy byłby i odbiorcą, i producentem energii na własne potrzeby, a nadwyżki sprzedawałby do sieci.

Kongres poprzedzony był ogólnopolskim konkursem pt. „Nowe wyzwania polskiej energetyki”, w którym główną nagrodą był wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wygrali go uczniowie LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach.


QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto