Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

{oh!} Quintet w zamku pszczyńskim. Pleyel, Mestrino i Neukomm - mniej znani klasycy wiedeńscy. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
{oh!} Quintet w zamku pszczyńskim
{oh!} Quintet w zamku pszczyńskim Jolanta Pierończyk
{oh!} Quintet złożony z muzyków Orkiestry Historycznej dał w sobotę, 3 grudnia 2022, koncert pt. "Klasycy wiedeńscy - mniej znani". W programie były utwory prawie zapomnianych takich kompozytorów, jak Ignaz Pleyel, Nicola Mestrino i Sigismond Neukomm. Koncert zapowiedziała Mariola Wojtkiewicz.

Pleyel, Mestrino i Neukomm to klasycy wiedeńscy nie tylko mniej znani, ale dla przeciętnego melomana prawie zupełnie nieznani. O ile Pleyel kojarzy się z marką fortepianów czy prestiżową salą koncertową w Paryżu, o tyle pozostałe nazwiska naprawdę nie mówią nic. A byli to muzycy uznani i bardzo płodni.

Chopin grał na fortepianach od Pleyela

Pleyel to nie tylko Ignaz, ale też Camille, jego syn. Obaj byli pianistami, kompozytorami, alei przedsiębiorcami. Ignaz założył wytwórnię fortepianów, w której pracował, a którą potem przejął Camille, zaś dziełem samego Camille'a jest prestiżowa sala koncertowa w Paryżu. W sali tej koncertował m.in. Fryderyk Chopin, a fortepiany Pleyela były tymi, na których grał na co dzień. I właśnie pleyela sprowadziła mu z Paryża na Majorkę George Sand. Z Kamilem Pleyelem Chopin był nawet zaprzyjaźniony.

Mestrino miał bardzo trudny charakter

O Niccolo Mestrino prowadząca koncert Mariola Wojtkiewicz powiedziała m.in. że był znakomitym skrzypkiem, koncertmistrzem, kapelmistrzem. O jego grze napisano, że była „nowa, pełna ekspresji i wrażliwości”. Niestety, miał bardzo trudny charakter, co mogło mu przeszkodzić w zbudowaniu swojej pozycji na rynku muzycznym.

Neukomm napisał ok. 1300 utworów

"Sigismond Neukomm był niestrudzonym propagatorem twórczości Józefa Haydna i W.A. Mozarta. Wykształcony jako matematyk, filozof i od najwcześniejszych lat organista i pianista, poświęcił się komponowaniu, podróżowaniu i upowszechnianiu muzyki. Jako propagator muzyki i podróżnik zwiedził i pracował w St. Petersburgu, Rio de Janeiro aż po Tunezję, skrupulatnie zwizytował Wyspy Brytyjskie, Półwysep Apeniński, we Francji osiadł na stałe od roku 1809. Jest autorem około 1300 dzieł. Wśród nich znajdziemy oratoria, dzieła sceniczne, sakralne, symfonie, muzyka kameralna oraz opracowania dzieł Haydna i Mozarta", czytamy w opisie koncertu na stronie Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Utwory tych trzech zapomnianych kompozytorów zaprezentowali muzycy {oh!} Orkiestry Historycznej w pięcioosobowym składzie: Martyna Pastuszka – skrzypce,
Adam Pastuszka – skrzypce
Dymitr Olszewski – altówka
Szymon Stochniol – altówka
Pavel Serbin – wiolonczela.

Przed nami w zamku pszczyńskim trzy koncerty świąteczne: 10, 17 i 18 grudnia. Pojedyncze bilety już tylko są ma dwa pierwsze.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto