Osiedle Witosa kiedyś i dziś na archiwalnych i aktualnych fotografiach. Zobacz, jak zmieniło się katowickie osiedle

Materiał informacyjny Osiedle Witosa
Katowickie Osiedle Witosa świętuje swoje 30-lecie, choć jego historia sięga znacznie głębiej. O to, jak zmieniało się osiedle Witosa zapytaliśmy internautów, którzy dzielą się swoimi wspomnieniami w galerii zdjęć. Obecnie jest to miejsce spełniające oczekiwania nowoczesnego mieszkańca i jedną z najlepiej rozwijających się dzielnic Katowic.

Początki Osiedla Witosa

Osiedle im. Wincentego Witosa powstało w miejscu dawnego osiedla fińskich domków, które wybudowano w Katowicach po II. wojnie światowej na terenie historycznej gminy Załęże. Korzenie tej dzielnicy sięgają jednak o wiele głębiej. Pisano o niej już w XVIII wieku - dowodzą historycy.

Zapiski dotyczą Obroków. Od XVIII wieku hodowano tutaj owce, a później zaczął rozkwitać tu przemysł. Wymienić należy również ikonę tego regionu, czyli powstałą w 1840 roku kopalnię węgla kamiennego Kleofas. Później natomiast w pobliżu powstała linia kolejowa łącząca Świętochłowice i Mysłowice. Z początkiem XX wieku przy kopalni powstało miasteczko patronackie przeznaczone dla rodzin pracowniczych.

Tego na Osiedlu Witosa już nie ma. Zostały wspomnienia

Fińskie domki w miejscu obecnego Osiedla Witosa to pokaźny kawałek historii jego mieszkańców. Jak opowiada Pan Stanisław, niegdyś było tutaj szczere pole, na którym powstało wiele praktycznie identycznych domków. Co ciekawe, pośród nich ciężko było znaleźć na początku mieszkańcom własny dom.

Musieliśmy pytać sąsiadów, gdzie mieszkamy. No i tak zamieszkaliśmy tutaj, w tym domku w 1948 roku - wspomina mieszkaniec.

Wszystkie fińskie domki, to była taka jedna wielka rodzina. Znaliśmy się wszyscy, wiedzieliśmy prawie wszystko o sobie - mówi pan Stanisław, mieszkaniec obecnego Osiedla Witosa mający na koncie ponad siedemdziesiąt lat życia w tych stronach.

Tych domków fińskich było ponad czterysta i niektóre z nich były troszeczkę lepiej wyposażone pod względem sanitarnym, ale to były takie domki dla przodowników pracy. Natomiast tak to były wszystkie identyczne – dodaje.

Dzielnica, w której po prostu się dobrze mieszka

Co uczyniło Osiedle Witosa miejscem, w którym warto zamieszkać? Blisko stąd do centrum Katowic, ale przede wszystkim dzielnica jest spokojna, dobrze skomunikowana i ciągle się rozwija.

Osiedle stale zyskuje kolejnych lokatorów, a walory życia codziennego w tym miejscu doceniają praktycznie wszyscy bez względu na wiek. Kluczem do sukcesu są niewątpliwie nowe inwestycje, przemyślana infrastruktura, a także świetna lokalizacja i przestrzeń, której z pewnością nie znajdziemy w śródmieściu.

Mieszkanie na Osiedlu Witosa jest kuszące zarówno dla młodszych, jak i starszych osób. Poza dobrą komunikacją praktycznie wszyscy mieszkańcy chwalą panujący tam spokój oraz dostępne blisko tereny zielone i możliwość rekreacji. Znajdują się tu:

  • żłobki
  • przedszkola
  • szkoły
  • bogate zaplecze handlowe

Dzielnica wkrótce pochwalić się będzie mogła własnym domem kultury oraz przylegającym parkiem w rejonie ulicy Grabskiego. Ta nowa inwestycja nabiera tempa i organizowana jest przez Miasto Katowice.

Dzisiaj osoby z naszych roczników z powrotem wprowadzają się na osiedle właśnie w nowych inwestycjach, a dosyć dużo osób mieszkających do tej pory na osiedlu w ogóle kupuje nowe mieszkania. To też chyba najlepiej świadczy o tej dzielnicy, że tu po prostu ludzie chcą mieszkać. Osiedle się rozbudowuje, a ludzie… jedni wracają, inni wykupują nowe mieszkania. Jeżeli mają teraz taką możliwość, to chcą tutaj po prostu pozostać - ocenia fenomen Osiedla Witosa, radny Krzysztof Kraus.

Rozwój oraz klimat

Walory zamieszkania w tej okolicy doceniają rodziny, ale także kolejne pokolenia mieszkańców tworzących społeczność Osiedla Witosa od kilkudziesięciu lat. Dzielnica ciągle się rozwija, także za sprawą nowych inwestycji mieszkaniowych i inicjatyw społecznych.

Są również rzeczy, których mieszkańcom brakowało. O jakich obiektach mowa?

Brakowało basenu, brakowało kościoła. Tak naprawdę od początku istnienia osiedla mieszkańcy skarżyli się także na brak cmentarza. Brak domu kultury to jest akurat inwestycja, która jest w tej chwili realizowana, a kościół powstał właściwie na barkach mieszkańców osiedla, którzy wspólnie budowali go właściwie w czynie społecznym - wspomina katowicki radny Krzysztof Kraus.

Osiedle Witosa łączy pokolenia

Osiedle Witosa to miejsce, które od 30 lat łączy pokolenia. Mieszkają tu osoby bardzo dobrze pamiętające historyczne osiedle fińskich domków, które dało początek tej współczesnej dzielnicy Katowic. Do dzisiaj z tęsknotą wspominają tamte czasy, ale równocześnie chwalą lata spędzone na obecnym osiedlu w budynkach wielorodzinnych, doceniając spokój i wygodę życia.

Tylko w ostatnich kilku latach osiedle wzbogaciło się o kolejne inwestycje mieszkaniowe m.in.: nowoczesny kompleks budynków wielorodzinnych przy ulicy H. Szwana - Premier Park - zrealizowany przez katowickiego dewelopera BD Inwestor, nowe budynki wielorodzinne Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Sławka oraz kompleks 4 budynków przy ul. Bardowskiego zrealizowany przez firmę TDJ Estate.

Garść wspomnień o Osiedlu Witosa z przed lat obejrzysz w galerii zdjęć, a także w materiale wideo.

Wideo

Materiał oryginalny: Osiedle Witosa kiedyś i dziś na archiwalnych i aktualnych fotografiach. Zobacz, jak zmieniło się katowickie osiedle - Dziennik Zachodni

Dodaj ogłoszenie