18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OSP w Czułowie. Historia i archiwalne zdjęcia

JOL
Dziś - imieniny św. Floriana, patrona strażaków. Wszystkim strażakom składamy najlepsze życzenia z okazji tego święta. Przy tej okazji proponujemy nieco historii. Wspomnienie zapomnianej OSP w Czułowie.

W tym roku czułowska przyzakładowa Ochotnicza Straż Pożarna świętowałaby 90-lecie.
Powstała 39 lat po założeniu fabryki celulozy. Przez wiele lat jedynym zabezpieczeniem przeciwpożarowym było 100 brezentowych wiaderek. I wszystko, co można było zrobić w razie pożaru, to ustawić się w szeregu i podawać sobie z rąk do rąk te wiaderka z wodą. Nie po te jednak, by gasić pożar, ale by bronić płomieniom dostępu do sąsiednich budynków. Palący się obiekt od razu był spisany na straty. Mógł się spalić doszczętnie. Ważne było jedynie to, by nie zajęło się nic więcej.

W roku 1908, kiedy fabryka istniała już 24 lata, dyrekcja zdecydowała się zainwestować w ręczną sikawkę czterokołową, do której trzeba było zaprząc konia. W razie pożaru do jej obsługi wyznaczeni byli ślusarze z warsztaty mechanicznego.

OSP powstała dopiero w roku 1923. Założyli ją Aleksander Swoboda, który został potem jej komendantem, Jan Kurzak, Paweł Kostyra i Jerzy Muller. W tym czasie, jak czytamy w monografii Józefa Libeckiego, zaczęto w fabryce zakładanie sieci hydrantowej. Dyrekcja, widząc zaangażowanie strażaków-ochotników, dorzuciła im przenośną sikawkę motorową, która pochodziła z pierwszej serii motopomp produkowanych w kraju, w Warszawie.
Z takim sprzętem i ogromnym zapałem czułowska jednostka szybko zdobyła sobie wielką renomę i zaczęła być wzywana do wszystkich pożarów w okolicznych wsiach.

W 1931 r. strażacy sami zbudowali sobie nową motopompę, o większej wydajności 1000 l/min. oraz ciśnieniu 8 atmosfer. Ta motopompa przetrwała do czasów powojennych.

Kolejnymi komendantami OSP w Czułowie, do wybuchu wojny, byli Alozjy Golda i Paweł Kostyra.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto