MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pan na Łubowicach

Jolanta Pierończyk
Olgierd Łukaszewicz i Michał Smolorz. Montowanie mikrofonu na ubraniu aktora. /  Jolanta Pierończyk
Olgierd Łukaszewicz i Michał Smolorz. Montowanie mikrofonu na ubraniu aktora. / Jolanta Pierończyk
- W rzeczach wszystkich pieśń uśpiona, śni o śpiewie w ciszy snów. Świat czarowną pieśń wykona, gdy go zbudzisz magią słów - powtarza do kamery Olgierd Łukaszewicz na tle biblioteki książęcej w zamku pszczyńskim.

- W rzeczach wszystkich pieśń uśpiona, śni o śpiewie w ciszy snów. Świat czarowną pieśń wykona, gdy go zbudzisz magią słów - powtarza do kamery Olgierd Łukaszewicz na tle biblioteki książęcej w zamku pszczyńskim.

Każde powtórzenie poprzedza komenda reżysera:

- Kamera!

- Poszła! - odpowiada operator.

- Akcja! - pada kolejna komenda i aktor zaczyna czytać.

Tylko kilka wierszy jest w tłumaczeniu. Reszta - w oryginale. Po polsku w formie piosenek wykonają je m. in. Grzegorz Turnau, Hanna Banaszak, Krystyna Prońko. Całość będzie swoistym powitaniem Europy na Górnym Śląsku.

- Trochę znudziło się nam utożsamianie Górnego Śląska z kulturą proletariacko-plebejską, czyli krupniokowo-piwną. Wraz z Wojciechem Sarnowiczem, z którym współpracuję od dwudziestu lat, uznaliśmy, że kultura Górnego Śląska to jednak coś więcej niż tylko Bercik - powiedział Michał Smolorz, z łamów DZ znany jako felietonista. - Wspaniałym tego przykładem jest twórczość Josepha von Eichendorff z Łubowic pod Raciborzem, gdzie do dziś stoją ruiny jego rodzinnego majątku. Jest to najbardziej znany w Europie twórca górnośląski.

Przekładu jego wierszy dokonał ks. Jerzy Szymik, muzykę napisał Stefan Sendecki (wiele z nich ma już od dawna własną muzykę, bo po teksty Eichendorffa sięgali Schubert, Schumann i Mendelssohn).

- Wszystko to składa się na koncert pod tytułem "Pan na Łubowicach", który będzie można zobaczyć 25 kwietnia o godzinie siedemnastej w Górnośląskim Centrum Kultury - mówi Michał Smolorz. - Muzyka będzie wykonana na żywo. To, co tutaj w zamku kręcimy, zostanie wyświetlone na dużym ekranie jako uzupełnienie i uatrakcyjnienie tego koncertu. Całość szacujemy na około osiemdziesiąt minut.

W maju, w pięćdziesięciominutowym skrócie będzie można go zobaczyć w II programie TVP. Wtedy cała Polska dowie się, że Górny Śląsk miał romantyka miary Goethego.

Bilety na koncert w Górnośląskim Centrum Kultury można nabywać w GCK oraz kasach Teatru Śląskiego w Katowicach i Teatru Rozrywki w Chorzowie. Kosztują 25 zł.

Joseph von Eichendorff żył w latach 1788-1857. Pisał wiersze, powieści, nowele. W encyklopediach figuruje jako pisarz niemiecki, bez dodania, że pochodził z Górnego Śląska, spod Raciborza. Zdaniem twórców koncertu "Pan na Łubowicach", był to górnośląski Europejczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto