Panele fotowoltaiczne – rozwiązanie na rosnące ceny energii

Materiał informacyjny innogy Polska
Rynek fotowoltaiki rozwija się w Polsce najszybciej ze wszystkich sektorów odnawialnych źródeł energii. Pod względem przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznych zajmujemy już piąte miejsce w Europie. Co więcej, zainteresowanie modułami PV nie maleje mimo panującej pandemii. Nic dziwnego – jest to rozwiązanie, które zapewnia nam nie tylko niezależność energetyczną, ale również niższe rachunki za prąd. W czasach, kiedy ceny energii rosną, to bardzo silny argument.

Boom na energię słoneczną trwa. Coraz więcej Polaków dostrzega korzyści z bycia prosumentem i produkuje prąd we własnych instalacjach fotowoltaicznych. Najlepiej świadczą o tym liczby. W 2019 roku zainstalowano 640 MW mocy w mikroinstalacjach, co oznacza prawie trzykrotny wzrost rok do roku. Mikroinstalacje stanowiły wówczas ponad 70% całkowitej mocy zainstalowanej w fotowoltaice. To jednak nie koniec. Mimo panującej pandemii z miesiąca na miesiąc przybywa dachów pokrytych modułami PV. Zaledwie w pierwszym kwartale 2020 roku do sieci przyłączono około 300 MW mikroinstalacji PV, a już na początku czerwca moc zainstalowana w energetyce słonecznej sięgnęła prawie 2 GW. Instytut Energetyki Odnawialnej prognozuje, że na koniec tego roku moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych w Polsce może osiągnąć 2,5 GW, a obroty na rynku fotowoltaiki wzrosną nawet o 25 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Skąd to nagłe zainteresowanie?

Fotowoltaika zawdzięcza swoją popularność kilku czynnikom. Po pierwsze, ogromny wpływ w Polsce miały korzystne zmiany w prawie, a przede wszystkim nowelizacja ustawy o OZE pozwalająca na łatwiejsze inwestowanie w fotowoltaikę. Po drugie, spadek cen instalacji fotowoltaicznych oraz ujednolicenie stawki podatku VAT sprawił, że panele słoneczne stały się osiągalne dla większej liczby osób. Dużą rolę odegrał również szereg programów, które umożliwiają uzyskanie dofinansowania do zakupu i montażu paneli PV.

- Polska to jeden z najszybciej rosnących rynków fotowoltaiki w Europie. Pozyskiwanie energii ze słońca to już nie tylko domena firm instalujących duże farmy wiatrowe – dzisiaj rynkiem rządzą przede wszystkim prosumenci – mówi Janusz Moroz, członek zarządu ds. handlu innogy Polska.- Niewątpliwie jednym z kluczowych czynników przyczyniających się do szybkiego rozwoju tego segmentu OZE jest duża ilość programów z dopłatami. Ich promocja służy również budowaniu świadomości społecznej nt. ekologicznych źródeł pozyskiwania energii. Dzisiaj wszyscy wiemy, że własna instalacja na dachu to benefit nie tylko dla domowego budżetu, ale również korzyść dla środowiska naturalnego.

Fotowoltaika - czy to rzeczywiście się opłaca?

Przewagą fotowoltaiki jest brak ryzyka związanego ze stratą zainwestowanych pieniędzy. Co więcej, jest to system bardzo łatwy do wybudowania i zamontowania, a co za tym idzie – łatwo dostępny. Właśnie dlatego ten rynek tak szybko się rozwija.

- Fotowoltaika to jedno z najlepszych rozwiązań, które zabezpiecza nas przed wzrostem cen prądu, a jednocześnie efektywnie zmniejsza koszty energii. Nawet jeśli zakup paneli PV na początku wiąże się z dużą inwestycją, trzeba do tego podchodzić perspektywicznie. Żywotność takiej instalacji to około 30 lat, a średni czas zwrotu to obecnie 6-10 lat. Oznacza to, że przez kolejne lata nie ponosimy żadnych kosztów związanych z instalacją i czerpiemy z niej czysty zysk. Tym sposobem, możemy obniżyć nasze rachunki za prąd nawet o 95%! – mówi Michał Skorupa, prezes zarządu FOTON Technik, należącego do Grupy innogy.

Należy również pamiętać, że energia wytworzona z instalacji fotowoltaicznej, która nie zostanie przez nas zużyta, staje się nadwyżką i jest przekazywana do sieci energetycznej. Oznacza to, że w okresie wiosenno-letnim możemy produkować energię, a późną jesienią i zimą, gdy dni są krótsze, a słońca jest po prostu mniej, możemy te nadwyżki odbierać.

To jednak nie wszystko. Okazuje się, że system PV możemy rozbudować o np. pompę ciepła i tym samym zyskać kompleksowe rozwiązanie dla naszego domu.

- Pompa ciepła to urządzenie, które zapewnia komfortową temperaturę w domu w sposób ekonomiczny i ekologiczny. To urządzenie w cyklu swojego kilkudziesięcioletniego życia do funkcjonowania potrzebuje tylko odrobiny prądu. Biorąc pod uwagę fakt, że na dachu mamy moduły fotowoltaiczne, a co za tym idzie swoją własną minielektrownię, stajemy się praktycznie samowystarczalni energetycznie. Właśnie dlatego, w FOTON Technik jako pierwsi chcemy wprowadzić zestaw opierający się na tych dwóch urządzeniach – dodaje Michał Skorupa.

Zanim zdecydujemy się na montaż

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Te najważniejsze to moc wybranej instalacji, rodzaj oraz liczba paneli. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż paneli PV na naszym dachu, kluczowe jest przeprowadzenie wnikliwego audytu energetycznego. Taką szczegółową analizę należy powierzyć doświadczonej firmie. Jedną z nich jest FOTON Technik – lider branży fotowoltaicznej w Polsce należący do Grupy innogy.

- _Audyt energetyczny, a więc szczegółowa rozmowa z klientem pod kątem obecnej konsumpcji energii ale również, co należy podkreślić, potrzeb klienta na przyszłość jest niezwykle ważna. Dzięki temu, nasz doradca techniczno-handlowy jest w stanie określić zapotrzebowanie energetyczne i obliczyć moc systemu fotowoltaicznego w taki sposób, aby zmaksymalizować oszczędności i jednocześnie, w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Zanim zaproponujemy konkretny system, dokładnie sprawdzamy lokalizację, typ dachu i ekspozycję budynku na południe. Ważne jest również określenie czy dach nie ulega zacienieniu. Po tak szczegółowej analizie i wywiadzie, każdy nasz klient otrzymuje indywidualny projekt z prognozą produkcji oraz wyliczonym i oszacowanym zwrotem z inwestycji. Żywotność instalacji fotowoltaicznej to około 30 lat, a przeciętna oszczędność w tym okresie może wynieść ponad 60 000 z_ł - podsumowuje Michał Skorupa, prezes zarządu FOTON Technik z Grupy innogy.

Jak obniżyć koszty instalacji

Gwałtowny rozwój fotowoltaiki w Polsce to również efekt szeregu ulg, dotacji i programów rządowych, które znacząco skracają czas zwrotu inwestycji. I tak, dzięki programowi „Mój Prąd”, który jest dzisiaj jednym z najbardziej popularnych w kraju, możemy zmniejszyć koszt inwestycji nawet o 5 000 zł. Dotacje obejmują budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych, czyli takich, które nie przekraczają 10 kW. Innym programem, który zapewnia dofinansowania do instalacji PV jest „Czyste Powietrze”. Co ciekawe, wspiera on nie tylko budowę instalacji fotowoltaicznej, ale również wymianę starych źródeł ciepła. Oprócz tego, na rynku dostępnych jest mnóstwo ofert obejmujących niskoprocentowe kredyty i pożyczki na fotowoltaikę. Jednym słowem naprawdę mamy w czym wybierać.

Materiał oryginalny: Panele fotowoltaiczne – rozwiązanie na rosnące ceny energii - Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie