Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Śląski ma zmienioną nazwę. Jerzy Ziętek został usunięty. To dopełnienie formalności czy gest polityczny?

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Z nazwy parku zniknęło określenie o wojewódzkim parku i patron Jerzy Ziętek
Z nazwy parku zniknęło określenie o wojewódzkim parku i patron Jerzy Ziętek Karina Trojok
CHORZÓW. Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka już oficjalnie został przekształcony w Park Śląski SA. Według Parku, jest to działanie na rzecz poprawy identyfikacji i dopełnienie procesu zmiany marki, który rozpoczął się 10 lat temu. Społecznicy są oburzeni i mówią o usuwaniu pamięci o Jerzym Ziętku - założycielu „zielonych płuc śląska".

Park Śląski zmienił nazwę

W 1950 roku generał Jerzy Ziętek zainicjował powstanie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Budowa ruszyła rok później i w dużej mierze realizowana była przez zwykłych obywateli w ramach tzw. czynów społecznych. Prace prowadzono na ponad 600 hektarowym obszarze między Chorzowem a Katowicami. Wcześniej były to zdewastowane, poprzemysłowe przestrzenie i nieużytki rolnicze.

Już w latach 50-tych mieszkańcy regionu mogli korzystać z nowego stadionu, ogrodu zoologicznego, wesołego miasteczka, planetarium i kolejki wąskotorowej.

- Generał Ziętek był, jest i będzie twórcą Parku Śląskiego, nikt nie zamierza mu tego odbierać i tego zmieniać. Jest to domkniecie trwającego od 10 lat procesu zmiany marki. Oficjalna zmiana nazwy spółki jest jego ostatnim elementem - przekonuje Dagmara Piskorz, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego.

Proces zmiany nazwy rozpoczął się w 2012 roku, kiedy prezesem parku był Arkadiusz Godlewski związany z Platformą Obywatelską. Pojawiła się wtedy nowa nazwa - Park Śląski, która funkcjonowała jako marka i nazwa handlowa. Taki zabieg tłumaczono wtedy ułatwieniami w komunikacji i promocji miejsca oraz możliwością przyciągnięcia do Parku nowych inwestorów. Oryginalna nazwa pozostała jednak w statucie WPKiW i w oficjalnych dokumentach rejestrowych.

Już wtedy pojawiły się wątpliwości dotyczące kierunku wizerunkowego, obranego przez ówczesne władze Parku.

- Nazwa Park Śląski mnie nie przekonuje, każdy park na Śląsku jest parkiem śląskim. Jeszcze za czasów prezesa Godlewskiego byłem przeciwko tej zmianie. WPKiW – wszyscy wiedzieli o co chodzi, nawet goście przyjeżdżający z Polski. Nazwisko założyciela powinno tam być - tłumaczy Zdzisław Matuszewski, społecznik i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Nasz Park.

W latach 60-tych do parkowych atrakcji dołączyły m.in.: kolej linowa „Elka”, ośrodek PTTK, ośrodek harcerski z polem namiotowym i strzelnicą sportową, kąpielisko „Fala”, hala wystawowa „Kapelusz” i rosarium. Nieco później, w 1975 roku w zachodniej części parku powstał Górnośląski Park Etnograficzny. Dużo się działo.

W tym czasie „Jorg", bo tak nazywali gen. Jerzego Ziętka Ślązacy, pełnił różne ważne funkcje w PRL. Był m.in.: Przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, wieloletnim Członkiem Rady Państwa i Wojewodą katowickim.

- Działał w trudnych czasach, ale miał możliwości, wykorzystał je i był bardzo zaangażowany w powstanie parku. Niezależnie od ustroju był gospodarzem z krwi i kości. Cały Śląsk zawdzięcza mu bardzo dużo - przypomina Zdzisław Matuszewski

Kto jeszcze pamięta WPKiW? Tak wcześniej wyglądał Park Śląsk...

Mimo niewątpliwych osiągnięć i dużego wkładu w rozwój regionu, osoba gen. Jerzego Ziętka budzi pewne kontrowersje i ma krytyków. Wśród najczęściej stawianych zarzutów pojawia się propagowanie ideologii komunistycznej, działania na rzecz zbliżenia prosowieckich komunistów i realizację polityki antykościelnej.

- „Jorg” przedstawiany bywa jako człowiek od polityki stroniący, trzymający się od niej z daleka, nie biorący udziału w życiu partii komunistycznej. Rzeczywistość była jednak złożona. Z pewnością administracyjnego talentu nie sposób Ziętkowi odmówić. Nie sposób też nie dostrzec, że współczesna popularność Ziętka znajduje pożywkę w pewnych jego cechach charakterologicznych, przede wszystkim eksponowanej przezeń „śląskości”, zdolnościach autopromocyjnych, wyrazistości na tle szarych partyjnych aparatczyków - piszą Adam Dziurok i Sebastian Rosenbaum we wstępie do wydanej przez katowicki IPN książki "Jerzy Ziętek
Konteksty kariery w komunistycznym państwie".

Decyzja o formalnym domknięciu procesu zmiany nazwy Parku ma również na celu ostudzić emocje towarzyszące dyskusji na temat oceny działań gen. Jerzego Ziętka.

- Jest to krok, który pozwala to na zakończenie dyskusji między zwolennikami a przeciwnikami generała Ziętka - mówi Dagmara Piskorz.

Władze Parku w ujednoliceniu i uproszczeniu jego nazwy widzę gest w stronę wzmocnienia integralności i zwiększenia rozpoznawalności Parku.

- Jeden park, wiele możliwości – to hasło promocyjne, w którym zawiera wszystko. Park Śląski to nazwa neutralna, która pozwala na lepszą identyfikację, jest prostsza dla ludzi spoza regionu i zupełnie naturalna, bo już wszyscy się nią posługują. Na co dzień nikt nie mówił idziemy do WPKiW imienia generała Jerzego Ziętka - zaznacza Dagmara Piskorz.

Zgoła innego zdania jest Zdzisław Matuszewski, który w odejściu od pierwotnej nazwy widzi zagrożenie i analogię do tego, co stało się z terenem po byłym Ośrodku Postępu Technicznego.

- Nazwa Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku świetnie oddawała funkcje tego miejsca. Zmiana sprawia, że różne obiekty będące częścią parku nie kojarzą się już z jego nazwą. W przyszłości może to spowodować oderwanie pojedynczych miejsc, jak np. planetarium, i przekształcenie ich w osobne byty. Rosłem razem z tym parkiem i nie podoba mi się to. Moim zdaniem nie powinno się zmieniać jego nazwy i usuwać pamięci o jego założycielu- kończy Zdzisław Matuszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Park Śląski ma zmienioną nazwę. Jerzy Ziętek został usunięty. To dopełnienie formalności czy gest polityczny? - Chorzów Nasze Miasto

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto