Pasowanie na ucznia ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach. Ślubowanie klas mistrzostwa sportowego i technikum ochrony środowiska ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Pasowanie na ucznia Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach Jolanta Pierończyk
Pasowanie na ucznia ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach, ze względu na bezpieczeństwo sanitarne, odbyło się w kilku turach. Podczas ślubowanie towarzyszyliśmy uczniom klas mistrzostwa sportowego i technikum ochrony środowiska. W programie były m.in. gawęda o patronie szkoły oraz konkurs wiedzy o nim i historii szkoły.

Pasowanie na ucznia ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach rozłożone zostało na kilka dni, począwszy od 28 września 2020. W drugim dniu, 29 września, ślubowanie złożyli uczniowie klasy mistrzostwa sportowego oraz technikum ochrony środowiska.

Uroczystość była m.in. okazją do poznania życiorysu patrona szkoły, który dla dzisiejszej młodzieży jest osobą kompletnie nieznaną. Na liście lektur nie ma już "Łyska z pokładu Idy", więc nawet z tym jednym tytułem się jej nie kojarzy.

Z gawędy Grażyny Jurek, dyrektor szkoły, uczniowie dowiedzieli się m.in. że psu jednego z bohaterów "Wyrąbanego chodnika" nadał imię Bismarck, czego Niemcy mu nie wybaczyli.

„Za tego psa między innymi odsiedziałem bez sądu blisko 6 lat w niemieckich obozach koncentracyjnych ”, napisał ironicznie.
Podczas pobytu w obozach proponowano mu, aby złożył wniosek o wpisanie na niemiecką listę narodowościową w zamian za uwolnienie, Morcinek jednak odmówił. Nie mógł natomiast odmówić, kiedy kazano mu w 1953 r. ogłosić zmianę nazwy Katowic na Stalinogród.

Nasz redakcyjny kolega, Marcin Zasada, tak o tym napisał w artykule"Gustaw Morcinek i Józef Stalin to Stalinogród".

"Lud śląski - serce przemysłu Polski pragnie, by przemianować Katowice na Stalinogród" - to słowa Morcinka wygłoszone 28 kwietnia 1953 r. z trybuny sejmowej. Dzień wcześniej pisarza i posła wezwała partia i oznajmiła, że to on będzie firmował tę zmianę. Było 8 tygodni po śmierci Stalina. Morcinek był na mównicy blady jak ściana. Edmund Osmańczyk, również poseł, przyjaciel pisarza, zapamiętał go w tamtym momencie: "Gustaw wyglądał jak trup, który wie, że jest trupem". Inni parlamentarzyści pokazywali mu język, jeszcze inni ziewali, ale później wszyscy jak jeden mąż zagłosowali za grodem Stalina. Morcinek przeczuwał, co będzie dalej. A były: listy z pogróżkami, zwroty jego książek, ktoś nawet wywrócił mu samochód.
"Był człowiekiem złamanym. (…) W Wiedniu zamęczał mnie prośbami o spisanie okoliczności tego wymuszonego na nim wniosku poselskiego, w imię przekazania prawdy przyszłym pokoleniom" - pisał o Morcinku Gustaw Herling-Grudziński.

A tutaj cały artykuł: Gustaw Morcinek i Józef Stalin to Stalinogród

Podczas uroczystości w ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach pierwszoklasiści usłyszeli, że pasowanie to średniowieczny zwyczaj, który odnosił się do tradycji rycerskiej. Przyjmując miecz, pas i ostrogi młody mężczyzna stawał się rycerzem - członkiem wielkiej rodziny rycerskiej, w której obowiązywały określone zasady i on odtąd musiał ich przestrzegać w swoim życiu.

- Również w naszej szkole obowiązują pewne zasady i jako jej pełnoprawni uczniowie powinniście się nimi kierować - powiedziała dyrektor Grażyna Jurek.

Uczniowie złożyli ślubowanie, a zamiast rycerskich atrybutów otrzymali legitymacje szkolne.
- Wasze dotychczasowe legitymacje tracą ważność 30 września - powiedziała pani dyrektor, podkreślając, że ten dokument ma im służyć przynajmniej do czasu otrzymania e-legitymacji, których tworzenie jest w toku, ale procedura może jeszcze potrwać.

By podkreślić wagę przyjęcia nowych uczniów do społeczności ZS 1, dyrektor Grażyna Jurek osobiście wręczyła wszystkim legitymacje, z każdym zamieniając kilka zdań.

Na przypieczętowanie aktu pasowania na ucznia ZS 1 każdy otrzymał okrągłe ciastko w kształcie pieczęci z napisem "Morcinek - szkoła z pasją. Codziennie inspiruje".

W programie był jeszcze quiz na znanej uczniom aplikacji Kahoot, w którym pierwszoklasiści mogli sprawdzić swoją wiedzę o szkole i patronie.

Znamy nową listę obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie