18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perła Mądrości dla prof. Ryszarda Poręby za walkę z rakiem

Jolanta Pierończyk
Prof. Ryszard Poręba z "Perłą Mądrości"
Prof. Ryszard Poręba z "Perłą Mądrości" fot. Jolanta Pierończyk.
Po raz drugi prof. Ryszard Poręba, tyski lekarz i prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, odebrał „Perłę Mądrości”. Pierwszy raz – rok temu w Brukseli. Ten drugi raz – w zeszły poniedziałek w Warszawie. W Brukseli – za narodowy program wczesnego wykrywania rajka szyjki macicy, w Warszawie – za wspieranie Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który trwał od 22 do 29 stycznia.

W obu przypadkach nagrodę wręczał Philip Davies, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia do Walki z Rakiem Szyjki Macicy (ECCA). Bo „Perła Mądrości” jest nagrodą, jaką to stowarzyszenie honoruje tych, którzy włączają się do walki o życie kobiet.

Prof. Poręba wydał tej chorobie osobistą wojnę jako lekarz ginekolog i jako prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Obejmując prezesurę PTG we wrześniu 2009, oświadczył, że jego priorytetem będzie walka właśnie z rakiem szyjki macicy. – Bo na razie jest tak, że co roku ginie jakby jedno miasteczko kobiet – mówi. – Co roku mamy 4 tys. nowych zachorowań, a stanów przedrakalnych nawet kilka razy więcej. Umiera zaś ok. 2 tys. kobiet w różnym wieku. Jeśli zaś przyjąć, że każda z nich żyje w przynajmniej trzy- czy czteroosobowej rodzinie, to całe to środowisko urasta do ok. 6 tys., a więc to już jest miasteczko. I wyobraźmy sobie, że w takim miasteczku co roku wymierają wszystkie kobiety.

Robimy wszystko, by temu zapobiec. Stąd nasze akcje edukacyjne (referaty, artykuły, konferencje). Stąd wspomniany program, w ramach którego w całym kraju lekarze przeprowadzili osiem milionów bezpłatnych badań cytologicznych. Stąd propagowanie szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV 16 i 18), które w przyszłości wyeliminują nam raka szyjki macicy tak jak po wojnie szczepienia wyeliminowały chorobę Heine-Medina wywoływanej wirusem polio i uszkadzającej narząd ruchu.

Do walki z rakiem szyjki macicy włączyły się celebrytki, które pozyskała Ogólnopolska Organizacja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości”. I te piękne kobiety – Anna Dereszowska, Popielewicz, Edyta Jungowska i inne – były twarzą akcji „Piękna, bo zdrowa” podczas rzeczonego Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Polsce.

- Te wszystkie medialne akcje z udziałem znanych kobiet spowodowały to, że o raku szyjki macicy można mówić głośno, publicznie, co kiedyś było nie do pomyślenia. Takie słowa jak macica, szyjka macicy, itp. nie przedostałyby się kiedyś na wizję – cieszy się profesor i już myśli nad kolejną akcją mobilizującą kobiety do badań profilaktycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto