Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pilotażowy projekt Szkolna Ulica w Tychach - w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Projekt "Szkolna ulica" w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności
Projekt "Szkolna ulica" w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności Jolanta Pierończyk
Europejski Tydzień Mobilnosci trwa od 16 do 21 września 2022. W Tychach w tym czasie realizowany jest pilotażowy projekt Szkolna Ulica. Do 21 września w godzinach przywożenia dzieci do szkoły i ich odbierania zamykana będzie ul. Czarnieckiego przed SP 5.

- Od 19 do 21 września 2022 z ruchu samochodowego wyłączany będzie odcinek ulicy Czarnieckiego przy Szkole Podstawowej nr 5 w godzinach odwożenia i odbierania dzieci ze szkoły (tj. 7.30-8.15 i 14.45-15.30). Na ten czas ulica będzie przestrzenią pieszą, dopuszczającą jedynie przejazd pojazdów uprzywilejowanych i za zezwoleniem - informuje Urząd Miasta Tychy.

Trwa bowiem Europejski Tydzień Mobilności, który rozpoczął się w piątek, 16 września 2022. Tego dnia rzeczony odcinek na kilka godzin zamienił się w plac zabaw, na którym cała społeczność szkolna zatańczyła "belgijkę", a potem dzieci malowały kredą i bawiły się w dawne gry podwórkowe. Natomiast na przylegającym do tego odcinka placu można było m.in. sprawdzić, jak działa na nas narkotyk czy alkohol (zakładając narko- i alkogogle, zabawić się z chustą Klanza, zjeść coś dobrego, sprawdzić znajomość znaków drogowych, itp. Było to swego rodzaju miasteczko edukacyjne.

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności Tychy realizowały pilotażowy projekt „Szkolna ulica” promujący ideę ograniczania ruchu przy placówkach oświatowych

- Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa, a także zwiększenie świadomości dotyczącej nawyków związanych ze sposobem dotarcia dzieci do szkół - powiedziała Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

- Zapewnienie dzieciom bezpieczniejszych warunków w drodze do i ze szkoły, by mogły tę drogę pokonywać pieszo lub na rowerze, przekłada się nie tylko na ruch samochodowy i środowisko, ale przede wszystkim poprawia zdrowie, samopoczucie i rozwój dzieci, zwiększając ich samodzielność – mówi Michał Lorbiecki, inicjator akcji, oficer pieszy miasta Tychy. - Ta akcja pokazuje, że ulica nie musi służyć tylko temu, by przez nią przejeżdżać, zwłaszcza taka ulica jak ta przy SP 5.

Projekt "Szkolna ulica" wpisuje się w strategiczny cel polityki mobilności miasta i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- _Widzimy w Tychach lidera, jeśli chodzi o zrównoważoną mobilność spośród wszystkich miast metropolitalnych. Możemy powiedzieć. że w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego Tychy są jednym z liderów w Polsce. Dobre praktyki chcemy kopiować. Cieszymy się, że zaczynamy w Tychach i mamy nadzieję, że pójdziemy z tym przekazem do innych miast _– powiedział Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu GZM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto