Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogoda na maj 2021. Ocieplenie w połowie miesiąca. Na długo? Zobacz, co mówi długoterminowa prognoza pogody IMGW

TK
Pogoda na maj 2021: nadciąga długo wyczekiwane ocieplenie.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pogoda na maj 2021: nadciąga długo wyczekiwane ocieplenie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Przemyslaw Swiderski
Pogoda na maj 2021. Wkrótce wreszcie nadejdzie długo wyczekiwane ocieplenie. Na długo? Termometry zaczną pokazywać dwucyfrowe temperatury. Tegoroczna pogoda jest jednak kapryśna i zmienna. Jednak maj z dużym prawdopodobieństwem będzie też miesiącem niestabilnym pogodowo. Co zapowiada długoterminowa prognoza pogody IMGW? Nie ma wątpliwości, że będzie coraz cieplej. Ile zatem maksymalnie wskażą w tym miesiącu termometry? Czytajcie prognozę pogody na maj.

Pogoda na maj 2021. Nadciąga długo wyczekiwane ocieplenie? Na długo?

W końcu! Prognoza pogody na maj 2021 wskazuje wyraźnie - przed nami długo wyczekiwane ocieplenie. Tegoroczna wiosna okazuje się być nadzwyczaj kapryśna, a zima jakoś niechętnie chce się z pożegnać. Maj będzie miesiącem zdecydowanie cieplejszym. Wiele wskazuje na to, że:

  • w maju temperatura maksymalna może wynieść miejscami 25, a nawet 30 stopni Celsjusza,
  • pojawiać się będą wiosenne burze, jednak opady będą sporadyczne i nie powinny utrzymywać się długo,
  • średnia temperatura nie będzie znacząco odbiegała od średniej z ostatnich lat.

KLIKNIJ I ZOBACZ, JAK ZAPOWIADAJĄ SIĘ TEMPERATURY W MAJU.
TAK WYGLĄDAJĄ DANE IMGW

Cieplej niż dotychczas ma być jedynie na Pomorzu, Warmii i Mazurach, a także Suwalszczyźnie.

Pogoda na majówkę 2021. Ma być ciepło

Jak informuje IMGW tegoroczna majówka będzie ciepła. Temperatury będą w normie, jedynie na północy kraju może być nieco cieplej, niż dotychczas. Podobna sytuacja dotyczy opadów deszczu. Nieco więcej popadać może jedynie w pasie centralnej Polski.

Jak czytać szczegółową prognozę pogody IMGW na maj?

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1981-2010. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010, * poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010.

Jak interpretować (nie interpretować) pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy” w prognozach na maj?

Prognoza maja ze średnią temperaturą powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza ze średnią „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C.

Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

Prognoza majowej sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i silne burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Źródło: IMGW.

Okazje

Zadbaj o swój ogród

Materiały promocyjne partnera

Można otwierać sezon grillowy

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pogoda na maj 2021. Ocieplenie w połowie miesiąca. Na długo? Zobacz, co mówi długoterminowa prognoza pogody IMGW - Dziennik Zachodni

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto