Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady dietetyczne. Jak nasza dieta powinna zmienić się, kiedy za oknem już wiosna?

Anna Folkman
Joanna Śledziona poleca jeść dużo warzyw i owoców, używać świeżych ziół i uprawiać sport.
Joanna Śledziona poleca jeść dużo warzyw i owoców, używać świeżych ziół i uprawiać sport. archiwum prywatne
Rozmowa z dietetyczką o wiosennym przesileniu i tym, co powinniśmy jeść, by się mu nie dać i tryskać energią. Joanna Śledziona, dietetyk, technolog żywności, towaroznawca żywności z FitLineFood, mówi co jeść wiosną, by nie dać się przesileniu, czy oczyszczanie organizmu to dobry pomysł i jakie produkty wybierać, by uzupełnić pozimowe niedobory.

- Jak nasza dieta powinna zmienić się, kiedy za oknem już wiosna?

- Tak naprawdę zawsze powinniśmy dbać o nasze zdrowie, także poprzez dietę. Ta powinna być bogata w makro i mikroelementy, gdyż tylko wtedy możemy bez szwanku przejść przez wiosenne przesilenie. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, w szczególności kolorowe. Najprostszy sposób, by to osiągnąć to zachowanie systematyczności posiłków i ta przysłowiowa miska warzyw do każdego posiłku. Musimy także pamiętać o piciu wody. Kiedy kończy się zima, rzeczywiście nasz organizm odczuwa spadek mikro i makroelementów, ale znacznie poważniejszy on będzie u osób, które nie przestrzegają zdrowych nawyków żywieniowych w ogóle. Te osoby muszą na początku skupić się na poprawie tych nawyków, by zminimalizować skutki przesilenia wiosennego.

- Co z wyborem produktów?

- Należy pamiętać, że owoce i warzywa o każdej porze roku powinny być obecne w diecie w bardzo dużej ilości. Oczywiście okres wiosenny i letni obfituje w dużą ilość tych produktów, ale w czasie kiedy ich nie ma możemy posiłkować się mrożonkami - mrożonymi owocami i warzywami. To dobry sposób, by zimą nie rezygnować z darów natury, jakie mamy o innej porze roku. Teraz wybierajmy wszystko, co jest świeże i kolorowe. Zakupy róbmy na bazarkach, ryneczkach. Szukajmy natki pietruszki, kopru, kiszonek, które zostały po zimie, marchwi. Nowalijki dopiero się pojawiają, za miesiąc będzie ich mnóstwo.

- Kiedy nie ma jeszcze rodzimych warzyw i owoców, to czy dużo gorzej jest wybierać te spoza naszego kraju?

- Nie są one dużo gorsze. Kiedy nie ma polskich produktów, można wybrać tamte. Zarówno te zagraniczne jak i polskie są pryskane. Nasz organizm jest przystosowany do tego, by wszelkie zanieczyszczenia wyrzucać, pozbywać się ich, kiedy są różnorodne. Kiedy zanieczyszczenia docierające do organizmu są cały czas te same, zaczynają się gromadzić. Jeśli będziemy jeść różnego rodzaju warzywa, dostarczymy odpowiednią ilość wody, nasz organizm spokojnie to oczyści, a przy tym dostarczymy mu mikro i makroelementów.

- Jakie niedobory grożą nam wiosną i co jeść, by je uzupełnić?

To najczęściej brak witamin z grupy B i C, minerałów - głównie żelaza, magnezu, potasu. To w efekcie prowadzi do apatyczności, spadku energii, osłabienia organizmu, do braku normalnego funkcjonowania, a nawet stanów depresyjnych, osłabienia skóry, włosów, paznokci. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim musimy wprowadzić systematyczne jedzenie, potrawy przygotowane zdrową technologią i dużą ilość wody. Dbajmy, by do każdego posiłku przygotowywać sobie warzywa i owoce. Unikajmy sztucznego jedzenia typu fast food, alkoholu, papierosów, koniecznie też wprowadźmy w codzienny grafik sport. Tak naprawdę tylko połączenie zdrowej diety i ruchu może przynieść jakiekolwiek efekty, pozwoli osiągnąć sukces.

- Jak oczyszczać organizm? To bardzo popularne stwierdzenie, ale jak to robić odpowiednio?

- Nie można go przeprowadzać za pomocą tzw. diet kartkowych. To monodiety, które w większości oparte są na żywieniu monotematycznym, np. pijemy przez kilka dni tylko soki owocowe, warzywne lub wodę. Zdarza się, że ktoś stosuje głodówkę. Mówię temu stanowcze „nie”. To bardzo niezdrowe. Choć przynosi rezultaty wagowe, to zazwyczaj prowadzi potem do efektu jojo, a także obciąża narządy wewnętrzne, takie jak nerki czy wątrobę, Jedzenie ma być naszą wolnością, przyjemnością, ma nas cieszyć, szczególnie wiosną.
Nasz organizm jest przystosowany do tego, by oczyszczać się sam, poprzez kał, pot, mocz. Tutaj też muszą być spełnione podstawowe warunki, by przemiana materii funkcjonowała odpowiednio. By to osiągnąć, powinniśmy w diecie zawrzeć warzywa zielone, które mają w sobie chlorofil, a ten wyrzuca toksyny z organizmu, dużo wody oraz bardzo dużo ziół naturalnych, takich jak bazylia, oregano, tymianek. Zioła są tanie, dostępne, a niestety zapomniane i szkoda, bo doskonale oczyszczają, mineralizują i zamykają kubki smakowe. Teraz jesteśmy w dobie fit, każdy ma swój pomysł na to, ale zapominamy o najstarszej zasadzie - przestrzeganiu zdrowych nawykach żywieniowych, stosowaniu produktów naturalnych, prostych i tym samym najtańszych.

- Czym są zdrowe nawyki żywieniowe?

- To połączenie diety ze sportem, systematyczność posiłków, urozmaicenie jedzenia, które dodaje energii, nie męczymy się dzięki temu, nie wpadamy w apatyczność i choroby odżywieniowe - takie jak cukrzyca, cholesterol. Nie stosujemy żadnych sztucznych przypraw, tylko zioła. Jeśli chodzi o liczbę posiłków dziennie, może być ona różna dla każdej osoby. Osobiście jem ich osiem, ale są osoby, którym zalecam pięć. Zdrowe nawyki należy dostosować do stylu życia. W przypadku dzieci należy pamiętać, że zdrową dietę musimy zacząć od siebie, musimy im dawać przykład. Jedzenie ma dawać radość, więc nie odmawiajmy sobie wszystkiego, ale pamiętajmy o tym by potem wrócić na dobrą drogę.

- Zamykanie kubków smakowych. Co to takiego?

- Kubki smakowe otwierane są przez różne substancje dodawane do produktów. To zwiększa nasze łaknienie na konkretne produkty, kiedy kubki smakowe są zamknięte, nie mamy ochoty np. na popularne słodycze, bez których kiedyś nie moglibyśmy się obejść.

- Jakieś rady dla chcących się odchudzić na wiosnę?

- Nie ma osoby, która nie może zrzucić zbędnych kilogramów. Najlepiej osiągnąć to poprzez zmianę stylu żywienia. Po tygodniu zdrowego odżywiania widać już efekty, w zależności od osoby i jej historii żywieniowej może to trwać do pół roku. Nigdy nie odchudzajmy się na własną rękę. Zasięgnijmy porady u dietetyka, sprawdźmy też jego kwalifikacje. Niech to będzie osoba z odpowiednim wykształceniem. Każdy specjalista jest odpowiedzialny za czyjeś życie. Jeśli zaufamy osobie tylko po kursie, nie możemy potem mieć pretensji, kiedy coś się nie powiedzie.

Fitlinefood
To firma działająca na podłożu naukowo badawczym. Założycielem firmy jest certyfikowany członek Zwyczajny Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków mgr inż. Joanna Śledziona z wykształcenia towaroznawca żywności, technolog żywności, dietetyk. Firma pozostaje przy stałej współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie.
Głównym założeniem jest to, aby dieta stała się stylem życia a nie krótkotrwałym epizodem, przedstawiała zdrowy styl życia i uczyła odpowiednich nawyków. Klientami są osoby chore, sportowcy, dzieci, młodzież, kobiety w ciąży, a także osoby zdrowe.

Przesilenie wiosenne jest problemem psychologicznym i zdrowotnym.

Nasz organizm w ciągu roku ulega pewnym cyklicznym przemianom. Inaczej funkcjonuje w okresie jesienno-zimowym, inaczej w okresie wiosenno-letnim. My nie zwracamy na to uwagi, ale podświadomie dostosowujemy się do panujących warunków. Jesienią i zimą noce są długie, dni krótkie, generalnie jest mało światła, temperatury powietrza są niskie. Nasz organizm traci dużo ciepła, by móc się ogrzać. Zmienia się też nasza dieta. Zimą dieta jest bardziej kaloryczna, uboga w witaminy i składniki, które można czerpać z warzyw i owoców latem. Mniej się ruszamy, mniej wychodzimy z domu. Dodatkowo nasz organizm przestawia się pod względem hormonalnym i nerwowym. Wiosną, gdy wszystko się zmienia, mamy ochotę wychodzić, uprawiać sport. To może być dla naszego nieprzygotowanego po zimie organizmu szok.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto