Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Zobacz, co odpowiada prawnik na twoje pytanie

Ag
archiwum
Publikujemy kolejną porcję pytań do prawnika. Zobaczcie, co poradził ich autorom. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłaszacie, odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokat-lecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

Czy można prawnie zakazać osobie z rodziny (kuzyn) zbliżania się do moich dzieci? Osoba o którą mi chodzi jest niebezpieczna, ma zły wpływ na syna i córkę, bywa wybuchowa, miała już sprawę w sądzie o kradzież, ale wyrok był "w zawiasach". Kuzyn sam kontaktuje się z moimi dziećmi, namawia żeby razem gdzieś pójść, do jakichś podejrzanych miejsc. Czasem ciężko mieć nad tym kontrolę. Boję się, że dzieci (12 i 14 lat) mogą się przez niego wplątać w kłopoty. Problem w tym, że część rodziny uważa, że trzeba siedzieć cicho i znosić wszystko. Czy można coś z tym zrobić?

Zgodnie z przepisem art. 113 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Przepisy dotyczące kontaktów rodziców z dzieckiem stosuje się odpowiednio do kontaktów rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej. Zważając na powyższe, tylko osoby w/w – tj. rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, powinowaci w linii prostej oraz stali opiekunowie mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Pozostałe osoby – w tym również i wymieniony w pytaniu kuzyn takiego prawa i obowiązku nie ma. Jako, że przepisy statuujące możliwość ograniczenia czy też zakazania kontaktów z dzieckiem mają zastosowanie tylko i wyłącznie do w/w kategorii osób, nie ma także prawnej możliwości doprowadzenia do „sądowego zakazu kontaktów kuzyna z dziećmi”.

Zgodnie z przepisem art. 92 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Jako, że dobro dzieci wymaga by te nie kontaktowały się z osobami, która miały konflikty z prawem, a także nie pozostawały pod zgubnym wpływem tychże, winni Państwo wzmocnić pieczę nad osobą dziecka. W jaki sposób? Pozostawiam do uznania. Ale jeśli stwierdzą Państwo, że sytuacja jest tyle poważna, że bez „rodzicielskiego zakazu kontaktów z kuzynem” się nie obejdzie, takie zachowanie ma oparcie w przepisach w/w kodeksu – służy bowiem niewątpliwie dobru dziecka i jego wychowaniu. Powodzenia.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto