Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próchnica najczęstszą chorobą zębów!

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Czy masz problem z próchnicą? Jeśli tak, nie jesteś w tej kwestii odosobniony – jak pokazują dane statystyczne, ubytki w zębach ma niemal każdy Polak.

Statystyki są przerażające – próchnicę mają niemal wszyscy mieszkańcy naszego kraju. Ubytki w zębach występują u osób w każdym wieku i o różnym statusie społecznym. Niepokojący jest fakt, iż zmiany próchnicze nie omijają osób, które skrupulatnie czyszczą zęby po każdym posiłku i regularnie odwiedzają dentystę. Dlaczego próchnica jest tak powszechnym problemem w Polsce?

Czym jest próchnica?

Mianem próchnicy określa się infekcyjną chorobę zębów, w przebiegu której dochodzi do stopniowej demineralizacji szkliwa i rozkładu proteolitycznego zębów. Proces demineralizacji szkliwa rozpoczyna się, gdy pH jamy ustnej ma wartość niższą od 5,5. Do rozwoju próchnicy niezbędne są także inne czynniki, takie jak podatność uzębienia na próchnicę, obecność bakterii płytki nazębnej, spożycie pokarmów zawierających węglowodany oraz odpowiednio długi czas ekspozycji szkliwa na czynniki wywołujące tę chorobę. W początkowym stadium rozwoju proces demineralizacji szkliwa jest odwracalny.

Kto choruje na próchnicę?

Największą podatność na rozwój zmian próchniczych obserwuje się wśród osób należących do trzech grup wiekowych: 4–8, 11–19 oraz 55–65 lat. Szczególnie niepokojący jest fakt, iż to właśnie w pierwszych latach życia ma miejsce tak wiele zachorowań. Oznacza to bowiem, że wielu rodziców zaniedbuje kwestię higieny jamy ustnej u swoich dzieci. Nierzadko wychodzą oni z założenia, iż o zęby mleczne nie trzeba dbać, ponieważ i tak wkrótce wypadną, ustępując miejsca zębom stałym. Nic bardziej mylnego! Dentyści powtarzają, że zdrowe „mleczaki” to zdrowe zęby stałe – jeśli kilkuletnie dziecko nie przyswoi sobie nawyku mycia zębów, nowe zęby „przywita” z mniej lub bardziej zaawansowaną próchnicą. Prawdopodobnie nie będzie potrafiło zadbać o zęby w taki sposób, by uchronić się przed ubytkami, a wizyty u dentysty zawsze będą kojarzyć mu się z dźwiękiem wiertła.

Jak wygląda leczenie próchnicy?

Chora tkanka w obrębie ubytku musi zostać usunięta, po czym oczyszczony ze zmian próchniczych ząb należy wypełnić specjalnym materiałem. Obecnie w tym celu wykorzystuje się niezwykle wytrzymałe materiały, które regulują pH w jamie ustnej i nadają plombom estetyczny wygląd. U osób z zaawansowaną próchnicą konieczne jest zastosowanie leczenia kanałowego.

Ubytki w zębach należy leczyć, by nie dopuścić do groźnych powikłań oraz utraty zębów. Nie zapominajmy, że w przebiegu chorób zębów może dojść do rozprzestrzeniania się bakterii na inne partie ciała, na przykład na kości i tkanki miękkie. Może wówczas dojść do rozwoju posocznicy, bakteryjnego zapalenia wsierdzia lub ropnia nerki, wątroby lub mózgu.

Skuteczna profilaktyka próchnicy

Podstawą działań profilaktycznych jest dokładne mycie zębów pastą z fluorem. Zęby należy oczyszczać po każdym posiłku, by w przestrzeniach międzyzębowych nie gromadziły się resztki jedzenia. Oprócz szczoteczki i pasty należy stosować antybakteryjne płyny do płukania ust oraz nić dentystyczną, która usuwa zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc.

Ważnym elementem zapobiegania próchnicy jest dieta bogata w owoce i warzywa. Z jadłospisu warto wyeliminować słodycze (zwłaszcza cukierki toffi, które oblepiają zęby) i zastąpić słodkie napoje oraz soki wodą mineralną.

Dobroczynny wpływ na stan zębów mają także dobre nawyki: regularne usuwanie kamienia nazębnego oraz odwiedzanie dentysty dwa razy w roku. Odpowiednio częste wizyty pozwalają bowiem na wykrycie zmian próchniczych na wczesnym etapie ich rozwoju.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto