Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Tutka, audiobook Wojciecha Pszoniaka, na kanale YouTube Teatru Małego w Tychach

Jolanta Pierończyk
Wojciech Pszoniak w Tychach w 2018 r.
Wojciech Pszoniak w Tychach w 2018 r. Jolanta Pierończyk
Prof. Tutka, audiobook Wojciecha Pszoniaka, na kanale YouTube Teatru Małego w Tychach. Premiera pierwszej części od dawna zaplanowana była na poniedziałek, 19 października 2020, i się odbędzie. Natomiast, niestety, nie doszło do planowanego udziału Wojciecha Pszoniaka w ramach Tyskiego Festiwalu Słowa Logos Fest. W niedzielę, 18 października, miała być rozmowa w cyklu "Aktor w dialogu, a w poniedziałek, 19 października - sztuka w jego reżyserii "Nasze żony", z jego udziałem oraz Wojciecha Malajkata i Jerzego Raziwiłłowicza.

Wojciech Pszoniak, wybitny aktor, zmarł w poniedziałek, 19 października 2020 r., rano. Na ten dzień od dawna zapowiadały plakaty jego występ na scenie Teatru Małego w Tychach, obok Wojciecha Malajkata i Jerzego Radziwiłłowicza w sztuce "Nasze żony", której był reżyserem. A dzień wcześniej, w niedzielę, miał na scenie tyskiego teatru usiąść do rozmowy z jednym ze swoich uczniów, Pawłem Drzewieckim, dyrektorem Teatru Małego w Tychach, w ramach cyklu "Aktor w dialogu". Miała to być rozmowa m.in. o prof. Tutce i słowie.

Początkiem tygodnia, około 12-13 października, wiadomym się stało, że tych punktów programu nie będzie w ramach Tyskiego Festiwalu Słowa Logos Fest. Ale była nadzieja, że może kiedyś...

Od poniedziałku do czwartku, 19-22 października, na kanale YouTube Teatru Małego będzie można posłuchać mistrzowskiej interpretacji Wojciecha Pszoniaka opowiadania "Prof. Tutka" Jerzego Szaniawskiego z audiobooka nagranego w 2019 r. na 50-lecie pracy artystycznej tego wybitnego aktora, którego w 1990 r. Gustaw Holoubek, Tadeusz Łomnicki i Zbigniew Zapasiewicz uznali za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku.

Odtwarzanie nagrania zakończy się w czwartek, a na tym samym kanale Teatru Małego w piątek pojawi się przypomnienie rozmowy, jaką wiosną 2018 r. przeprowadził z nim Paweł Drzewiecki.

Rozmowa Pawła Drzewieckiego z Wojciechem Pszoniakiem w 2018 r.

- Do ostatnich chwil chciał pracować. Miał w sobie ogromną energię i chęć do pracy. Z wielką przyjemnością przyjmował zaproszenia - mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach, który w Wojciechem Pszoniakiem zetknął się w szkole Wajdy.

- To był jedyny profesor, w obecności którego czuło się, że to prawdziwy mentor. Jego wykładów słuchało się z zapartym tchem. To było zawsze dzielenie się własnymi życiowymi i artystycznymi doświadczeniami - wspomina Paweł Drzewiecki.

Wielka strata dla polskiej kultury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto