Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profesor związany z Tychami świeckim przedstawicielem na synodzie w Rzymie - jako 1. z 10. europejczyków. To "duże wyróżnienie i wyzwanie"

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Archiwum rozmówcy
Profesor Aleksander Bańka został poproszony przez papieża, aby wziął udział w synodzie o synodalności. Obrady trwać będą przez niemal cały październik.

Ślązak na synodzie o synodalności

Papież wybrał profesora z Górnego Śląska do uczestnictwa w XVI Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów w Rzymie (rzymski etap Synodu o Synodalności). Będzie w nim uczestniczył jako 1 z 10 osób świeckich (w tym gronie są też siostry zakonne) z Europy. Papież wybrał wspomnianych ludzi spośród świeckich delegatów różnych europejskich krajów. Obrady synodu będą trwały niemal cały październik.

Jak mówi sam profesor, jest to dla niego „duże wyróżnienie i wyzwanie”. Jaka będzie rola przedstawicieli świeckich oraz duchownych przybyłych do Rzymu?

— Te zdania się jeszcze kształtują. Wiemy tylko, że obrady będą w podwójnej formie: będzie część plenarna i będzie część związana z pracą w grupach. O tym, jak to będzie wyglądało, trochę nam mówi niedawno opublikowany dokument Instrumentum Laboris (dokument przygotowujący te obrady w Rzymie). On ma taką strukturę, która pokazuje, że chodzi po prostu rozeznawanie, słuchanie, wymianę doświadczeń. Chodzi o to, żeby wypracować te obszary, które mają być następnie podpowiedziane Ojcu Świętemu jako kierunki do dalszej pracy, do zmian pewnych w Kościele, do reformy duszpasterskiej – wyjaśnia dr hab. Aleksander Bańka prof. UŚ.

Czym jednak jest sam synod o synodalności i jaki jest jego cel? Jak dodaje Aleksander Bańka jego celem jest nauczenie się słuchania i rozeznawania tego, co Duch Święty mówi do Kościoła. To też poszukiwanie odpowiedzi, jak lepiej i aktywniej głosić Ewangelię. To także pewien określony styl życia i funkcjonowania we wspólnocie Kościoła.

— Chociaż sama nazwa „synodalność” jest nowa, to jednak to, co ona opisuje, jest pradawną praktyką Kościoła. Przez wieki trochę ją zaniedbaliśmy, a trzeba ją po prostu Kościołowi przywrócić – dodaje profesor.

Kim jest Aleksander Bańka?

Dr hab. Aleksander Bańka profesor Uniwersytetu Śląskiego – filozof, przewodniczący rodziny św. Szarbela w Polsce, związany od lat z Centrum Duchowości Ruchu – Światło Życie (popularnej oazy) w Tychach (jako jego lider). Jest autorem wielu książek w tematyce duchowości. Mąż i ojciec. Tyszanin, choć obecnie zamieszkuje w Kobiórze.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto