Przebudowa skrzyżowania DK 1 z DW 933 w Pszczynie jest konieczna. Apel starosty pszczyńskiego do parlamentarzystów śląskich

OPRAC.: JP
Skrzyżowanie DK 1 z DW 933 w Pszczynie
Skrzyżowanie DK 1 z DW 933 w Pszczynie Mat. prasowy
Przebudowa skrzyżowania DK 1 z DW 933 w Pszczynie jest konieczna, a tymczasem nie ma jej w tworzonym projekcie ustawy budżetowej na rok 2021. Szkoda, bo jest pełna dokumentacja i można by przystąpić do realizacji. Przebudowa tego skrzyżowania to nie tylko sprawa Pszczyny, ale dla całego regionu. Dlatego starosta powiatu pszczyńskiego wystosował apel do posłów i senatorów ze Śląska, który można sprowadzić do jednego słowa: Pomóżcie!

- Od lat staramy się o przebudowę skrzyżowania DK 1 z DW 933, czyli ulicą Męczenników Oświęcimskich. W tej sprawie wypowiedzieli się zarówno marszałek województwa, Konwent Powiatów Województwa Śląskiego, zarząd i rada powiatu pszczyńskiego oraz burmistrz Pszczyny. Wszyscy mówimy jednym głosem - wybudowanie w tym miejscu bezkolizyjnego skrzyżowania pozwoli rozwiązać poważny problem komunikacyjny nie tylko naszego powiatu, ale całego regionu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dysponuje kompletną dokumentacją dla realizacji tego przedsięwzięcia, zatem po zapewnieniu środków w ustawie budżetowej będzie możliwa jego realizacja - podkreśla Barbara Bandoła, starosta powiatu pszczyńskiego.

Niestety, okazało się, że w projekcie budżetu państwa na rok 2021 nie ma zarezerwowanych pieniędzy na przebudowę tego ważnego skrzyżowania w Pszczynie. A sprawa jest pilna i na dodatek akurat teraz miałaby szansę na wyjątkowo korzystną realizację, oferty przetargowe na prace drogowe są bowiem obecnie tańsze.A ponadto podejmowanie takich inwestycji wspiera rozwój gospodarczy.

Inny ważny argument za koniecznością szybkiej przebudowy tego skrzyżowania to ekologia. Wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza w Pszczynie to w ok. 20 proc. efekt ogromnej liczby aut, jakie przejeżdżają tą drogą. W ciągu doby to jest ok. 45 tys. różnych pojazdów.

Nie przeocz

Zarząd powiatu pszczyńskiego postanowił zaapelować do posłów i senatorów ze Śląska, by zainterweniowali w tej sprawie i zadbali o wprowadzenie tej inwestycji do przyszłorocznego budżetu państwa.

A oto pełna treść apelu zarządu powiatu pszczyńskiego, jaki został przesłany do posłów i senatorów RP

Aktualnie w Sejmie RP trwają prace nad projektem ustawy budżetowej na 2021 r. Projekt ten nie przewiduje jednak środków finansowych na realizację kluczowej dla regionu inwestycji, jaką jest przebudowa skrzyżowania drogi krajowej DK1 z ulicą Męczenników Oświęcimskich - DW 933 w Pszczynie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dysponuje kompletną dokumentacją dla realizacji tego przedsięwzięcia, zatem po zapewnieniu środków w ustawie budżetowej będzie możliwa jego realizacja. Dodatkowo należy wskazać, iż obserwowane ostatnio znaczne obniżenie wysokości ofert przetargowych na realizację zadań drogowych stwarza nową możliwość wykonania tej kluczowej dla regionu inwestycji. Takie działanie wpisywać się też będzie w inicjatywy Rady Ministrów, by przez uruchamiane inwestycje wspierać rozwój gospodarczy, co jest szczególnie istotne dla pobudzenia rozwoju Państwa w okresie trwającej epidemii. Ważnym argumentem jest też sytuacja związana z zanieczyszczeniem powietrza w Pszczynie, za które w ok. 20% odpowiada ruch ok. 45 000 pojazdów przejeżdżających w ciągu doby przez Pszczynę drogą krajową nr 1 - wybudowanie bezkolizyjnego skrzyżowania bez wątpienia znacznie ograniczy ten czynnik.

Mając na uwadze powyższe zwracamy się do Państwa jako Posłów i Senatorów RP z prośbą o podejmowanie niezbędnych działań, w tym poprzez zgłaszanie stosownych poprawek, w celu uwzględnienia w/w inwestycji w toku prac nad projektem ustawy budżetowej na rok 2021, by jej uchwalenie zapewniło finansowanie realizacji zadania.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

.

Wideo

Materiał oryginalny: Przebudowa skrzyżowania DK 1 z DW 933 w Pszczynie jest konieczna. Apel starosty pszczyńskiego do parlamentarzystów śląskich - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie