Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pszczyna: Obchody 75. rocznicy Marszu Śmierci ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
75. rocznica Marszu Śmierci. Obchody w Poszczynie
75. rocznica Marszu Śmierci. Obchody w Poszczynie Jolanta Pierończyk
75. rocznica Marszu Śmierci. Uroczystości na ziemi pszczyńskiej to wieloletnia tradycja. Co roku składane są kwiaty w miejscach pochówku ofiar tej straszliwej ewakuacji KL Auschwitz: w Miedźnej, w Pszczynie, Suszcu, Pawłowicach, Brzeźcach i Studzionce. Tym razem przy ul. Bogedaina w Pszczynie odsłonięto tablice poświęcone Marszowi Śmierci, ocalonym i tym, którzy ocaleć pomogli.

"Od 17 do 21 stycznia 1945 roku, w związku z wydaniem rozkazu o ostatecznej ewakuacji, która trwała od połowy 1944 roku i likwidacji KL Auschwitz, wyprowadzono z obozu i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów i więźniarek. W pieszych kolumnach ewakuacyjnych, konwojowanych przez uzbrojonych esesmanów pokonali oni w bardzo trudnych warunkach, śniegu i silnym mrozie, trasę 63 km - z Oświęcimia do Wodzisławia Ślaskiego", czytamy we wstępie do uroczystości obchodów 75. rocznicy Marszu Śmierci w powiecie pszczyńskim.

Szacuje się, że podczas ewakuacji nazywanej Marszem Śmierci zginęło 15 tysięcy ludzi.

75. rocznica Marszu Śmierci w powiecie pszczyńskim uczczona została 28 stycznia 2020 r., nazajutrz po obchodach 755. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz. Jednym z przystanków na trasie obchodów była Pszczyna, gdzie przy ul. Bogedaina pojawiła się wystawa upamiętniająca to wydarzenie i ludzi, którzy w różny sposób byli z nim związani.

W swoim wystąpieniu Barbara Bandoła, starosta powiatu pszczyńskiego, zaczęła od wypowiedzianych poprzedniego dnia podczas uroczystości w KL Auschwitz słów 94-letniego byłego więźnia, Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, że "tuptało małymi kroczkami", aż stało się to, co się wydarzyło.

- Auschwitz miała gdzieś swój początek, w jakichś zaburzonych relacjach, w jakiejś stopniowo wyrządzanej krzywdzie. I my mamy obowiązek nie być obojętnym wobec takich postaw i takich postaw przyjmować nie możemy. Nikt nie jest usprawiedliwiony, jeśli neguje prawo drugiego człowieka do tego, by stał obok, obojętnie kim on jest - mówiła starosta Barbara Bandoła, podkreślając, że w tych uroczystościach rocznicowych "chcemy oddać hołd ofiarom, ale i sprzeciwiać się złu, którego przyczyną byli inni ludzie".

Auschwitz to takie miejsce, w którym jedni osiągali świętość, a drudzy zabijali

- powiedziała Barbara Bandoła, przypominając to, co mówił Tadeusz Mazowiecki: że ludzie mogą się różnić, mogą się spierać, ale nie mogą się nienawidzić.

Szacunek dla drugiego człowieka jest nadzieją na to, że młodzi ludzie będą mieli przed sobą dobrą przyszłość

- zakończyła swoje wystąpienie starosta powiatu pszczyńskiego.

W podobnym tonie utrzymane było wystąpienie Włodzimierza Katza, przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.
- Moi starsi znajomi mówią, że teraz jest taki świat, który przypomina lata 30. Znowu zaczynamy się dzielić. Nie dajmy się podzielić. Bo wszystko zaczyna się od tego, że zaczynamy się dzielić, potem tych innych odczłowieczać i dochodzi do ludobójstwa. (...)Szanujmy mniejszości, nieważne jakie one są. Wszystkie mniejszości powinny mieć swoje prawa - mówił.

Sławomir Pastuszka znany w Pszczynie z organizacji Dni Kultury Żydowskiej powiedział, że ofiarom Holokaustu odebrano nawet takie elementy ludzkiej godności jak imię i nazwisko. Na 75. rocznicę Marszu Śmierci udało mu się przywrócić tożsamość dwóm z ofiar. Są to dwie kobiety zamordowane w Ćwiklicach. Są to 63-letnia Barbara Górecka z Warszawy, która trafiła do Auschwitz przez obóz w Pruszkowie oraz 52-letnia Magdalena Goedkoop z domu Kerper, Żydówka z Holandii. Obie zostały pochowane na cmentarzu pszczyńskim św. Krzyża przy Wodzisławskiej. Przy okazji tych uroczystości kartki z tymi nazwiskami zostały położone na mogile na tym cmentarzu, gdzie był kolejny przystanek obchodów rocznicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto