Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Renowacja sarkofagów królewskich z Wawelu w pracowni Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Agnieszka i Tomasz Trzosowie odnawiają sarkofagi Władysława IV Wazy i jego żony Cecylii Renaty
Agnieszka i Tomasz Trzosowie odnawiają sarkofagi Władysława IV Wazy i jego żony Cecylii Renaty Jolanta Pierończyk
Do końca roku w pracowni Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach odnowione zostaną dwa kolejne sarkofagi z krypt wawelskich. Są to sarkofagi króla Władysława IV i jego żony Cecylii Renaty. Renowację przeszło tu już piętnaście sarkofagów wawelskich. Były to m.in. sarkofagi Stefana Batorgo, Zygmunta Augusta i jego siostry Anny Jagiellonki, marszałka Piłsudskiego.

Teraz konserwację przechodzą XVII-wieczne sarkofagi Władysława IV Wazy i jego pierwszej żony Cecylii Renaty. Dla żadnego z nich nie jest to pierwsza konserwacja. Podczas jednej z nich, w latach 70. XIX wieku blachy i aplikacje z sarkofagu królowej Cecylii Renaty zostały nabite na drewnianą skrzynię.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Ta skrzynia jednak już nie wróci do sarkofagu, ponieważ drewno, pracując w metalu, rozrywa go. Tak było też w przypadku sarkofagu króla Stefana Batorego. Podobnie zatem jak wtedy, tak i teraz użyjemy własnych konstrukcji – mówi Agnieszka Trzos.

W tej chwili oba sarkofagi są kompletnie rozebrane. Trwa czyszczenie wszystkich elementów. Ich stan zachowania jest bardzo dobry,
- Złocenia są tak grubo wykonane w technice ogniowej, że nic się im nie stało. Wystarczyło oczyścić. Są czasem delikatne przetarcia, ale złoto uzupełnimy punktowo – mówi Agnieszka Trzos, wskazując na rozłożone na stołach aplikacje z obu sarkofagów. Wszystkie piękne, starannie wykonane przez Jana Christiana Bierpfaffa nadwornego złotnika królewskiego.

Prócz herbów rodowych i głów aniołków są tu po dwie płaskorzeźby z długich burt bocznych. Na sarkofagu królowej z jednej strony jest scena przedstawiająca królową Saby przed Salomonem, na drugiej Esterę padającą przed Aswerusem. Jedna ze scen z sarkofagu króla przedstawia jego triumf nad Abazym, druga – kapitulację Michała Szeina pod Smoleńskiem.

Nie przegapcie

W trumnach były też grobowe insygnia władzy: złocone korony, jabłko i berła. Jedna korona należy do Władysława IV (nota bene koronę znaleziono w trumnie jego macochy, królowej Konstancji, drugiej żony Zygmunta III Wazy), druga korona i berło przynależą do Augusta II Mocnego, którego sarkofag również znajduje się w pracowni Trzosów, ale renowację przejdzie dopiero w przyszłym roku.

Choć Agnieszka i Tomasz Ttzosowie mają już na koncie wiele odnowionych sarkofagów, nie tylko wawelskich, to jednak królewskie nie mają sobie równych.

To są szczytowe osiągnięcia tego typu rzemiosła. Te aplikacje tak głęboko i bogato repusowane, a potem jeszcze grawerowane to jest coś, z czym zetknęliśmy się po raz pierwszy i uważamy, że rzemiosło na tym poziomie jest czymś bardzo rzadkim i oryginalnym

– mówi Tomasz Trzos.

Trzosowie nie ukrywają, że odnawianie sarkofagów królewskich z Wawelu wiąże się z dużymi emocjami.
- Te emocje towarzyszą nam od początku pracy w tym jakże ważnym dla naszej historii miejscu. Bardzo sobie cenimy możliwość pracy z takimi obiektami. Niestety, ona powoli dobiega końca. Jeszcze rok i wszystkie sarkofagi będą po konserwacji - mówi Tomasz Trzos.
Do odnowienia zostały jeszcze dwa sarkofagi dzieci Władysława IV: maleńki sarkofag Marii Anny Izabeli Wazówny zmarłej w niemowlęctwie (miała zaledwie miesiąc) oraz sarkofag 7-letniego Zygmunta Kazimierza, nie licząc wspomnianego sarkofagu króla Augusta II Mocnego.

Zobaczcie koniecznie

Król Władysław IV Waza
Urodził się 9 czerwca 1595 rr., zmarł 20 maja 1648, przeżywszy niespełna 53 lata.
Był m.in. ważnym animatorem polskiej kultury. Doprowadził do wystawienia pierwszego spektaklu operowego po północnej stronie Alp. Był fundatorem kaplicy św. Władysława w kamedulskim kościele na Bielanach w Krakowie/ Dokończył budowę kaplicy św. Kazimierza w katedrze wileńskiej (tam potem pochowano jego serce). Z jego inicjatywy na placu Zamkowym w Warszawie stanęła kolumna jego ojca, Zygmunta III Wazy.
Tuż przed śmiercią wydał dekret nakazujący zastępowanie drewnianej zabudowy Krakowskiego Przedmieścia murowaną.

Cecylia Renata Habsburżanka
Urodziła się 16 lipca 1611 r., zmarła 24 marca 1644 r., w wieku 32 lat.
Nie zostawiła królestwu potomstwa. Poddani zapamiętali je pobożność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto