Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Program pomocy dla rodzin wielodzietnych jest niezgodny z prawem

Joanna Oreł
Aldona i Adrian Kaniowie i ich pociechy: Wiktoria, Sandra i Jakub
Aldona i Adrian Kaniowie i ich pociechy: Wiktoria, Sandra i Jakub Joanna Oreł
Rudzki projekt wsparcia rodzin wielodzietnych "Trojaczki i więcej - pomagamy szczęściu" może wylądować w koszu.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a także Urząd Wojewódzki uznały, że będzie on niezgodny z prawem, choć w innych miastach podobne programy są.

- Gdyby nie pomoc innych, to nie wyobrażam sobie, jak żylibyśmy dalej - mówi Aldona Kania, mama trojaczków z Rudy Śląskiej i dodaje: - Łóżeczka rozpadały się, ale dostaliśmy nowe od prywatnej firmy. Niestety, pensja męża, z której się utrzymujemy, nie wystarcza.

Kaniowie otrzymali od miasta mieszkanie oraz pomoc finansową, ale wciąż brakuje na pampersy, ubranka dla dzieci, środki czystości. W lutym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej przygotował projekt "Trojaczki i więcej - pomagamy szczęściu". Dwa razy do roku rodziny z co najmniej trójką dzieci, które nie ukończyły 13 roku życia, miały otrzymać od miasta żywności, odzież.

Na obietnicach się skończyło. Projekt uchwały był konsultowany z nadzorem prawnym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jednak nie zyskał on aprobaty ze względu na brak możliwości tworzenia nowych świadczeń, nie przewidzianych w ustawie o pomocy społecznej. Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie w ministerstwie. Nikt nie chciał się jednak do tej kwestii odnieść twierdząc, że resort... nie wydał takiej opinii. Ciekawe, że nam bez trudu udało się dostać kopię pisma w tej sprawie od MOPS-u.

Jakie pole manewru pozostawiono wobec tego samorządom? W pszczyńskim Ośrodku Pomocy Społecznej nie ma planów programu wsparcia dla rodzin wielodzietnych z wieloraczkami, a dla trojaczków, które w 2006 oraz 2010 roku urodziły się w Mikołowie, wypłacono wyprawki po tysiąc złotych.

Najlepiej pod tym względem jest w Katowicach. Tam, od stycznia tego roku miasto realizuje program " Nas troje i więcej". - Jest on skierowany do rodzin wielodzietnych, gdzie oferowany jest system zniżek na różnorodne usługi - zaznacza Jolanta Wolanin, zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej katowickiego urzędu miejskiego.

Lokalne rady gmin nie mogą dawać więcej niż w ustawie

Rozmowa z Kariną Kaczyńską, zastępcą dyrektora MOPS w Rudzie Śląskiej

Jaką dokładnie opinię przedstawił resort pracy w sprawie projektu "Trojaczki i więcej - pomagamy szczęściu"?
W piśmie z 13 maja dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Krystyna Wyrwicka wyjaśniła, że lokalne programy pomocowe ustalane przez rady gminy nie mogą wykraczać poza regulacje zamieszczone w ustawie o pomocy społecznej, zarówno jeśli chodzi o kategorie osób, jak i o świadczenia z pomocy społecznej.

I na tym poprzestaniecie?
Jeśli rodziny wieloraczków wyrażą oczekiwania związane z umieszczeniem dzieci w żłobku, poczynimy starania by zabezpieczyć odpowiednią ilości miejsc w placówce. Jak dotychczas będziemy wspierać rodziny wieloraczków w każdy możliwy sposób.

Czy należy wspierać rodziny wielodzietne? Komentuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto