Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rysiek Riedel będzie miał swój mural w Tychach. Prace rozpoczną się w sierpniu. Tak będzie wyglądał

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Wizualizacja postaci Ryśka Riedla na budynku bloku ulicy Filaretów 14 w Tychach.
Wizualizacja postaci Ryśka Riedla na budynku bloku ulicy Filaretów 14 w Tychach. UM Tychy
Tychy. W naszym mieście powstanie mural Ryśka Riedla. Ozdobi blok przy ulicy Filaretów 14, w którym przez lata mieszkał artysta. Prace rozpoczną się w połowie sierpnia. Wiemy jak będzie wyglądał.

Mural Ryszarda Riedla będzie utrzymany w kolorach szarości i zieleni. Zajmie powierzchnię około 130 metrów kw. Za jego projektem stoi duet Czary-Mury, czyli tyszanin Marek Grela i chorzowianka Marta Piróg, którzy w minionym roku opracowali mural Zofii Nałkowskiej w Tychach. Za inspirację artystom posłużyła fotografia wokalisty wykonana przez Macieja Kuszelę.

Riedel będzie na muralu trochę schowany, chciało by się rzec autsajder. Do okładki płyty Dżemu z 1993 roku nawiązywał będzie także motyw puzzli i słowa „zawsze warto być człowiekiem” z utworu zespołu o tym samym tytule.

Rozpadające się puzzle mają symbolizować doświadczenia, z których się składamy oraz kruchość naszego życia - wystarczy przecież chwila, by życiowa układanka się rozsypała. "Dlatego w każdej sytuacji, „zawsze warto być człowiekiem” - napisał na swoim profilu na Facebooku Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, zapowiadając powstanie muralu.

Prace rozpoczną się w połowie sierpnia. Pomysł upamiętnienia artysty na muralu pojawił się dwa lata temu. Odtąd powstało kilka wersji projektu, analizowano także kilka jego lokalizacji. Ostatecznie powstanie na jednej ze ścian bloku, w którym mieszkał muzyk. Będzie to piękne upamiętnienie jednego z najbardziej kojarzonych z Tychami artystów, człowieka-legendy dla wielu fanów bluesa w Polsce.

Rysiek Riedel to legendarny wokalista Dżemu. Urodził się w Chorzowie, ale jeszcze w dzieciństwie przeprowadził się z rodzicami do Tychów, z którymi związał się już na resztę życia. Tutaj skończył szkołę, pracował, poślubił Małgorzatę Pol, a po związaniu się z zespołem Dżem, poświęcił się muzyce.

Wiele utworów zespołu urosło do rangi kultowych, artysta nawiązywał w nich często do problemów związanych z uzależnieniem od narkotyków. One też przyczyniły się do jego śmierci w 1994 roku.

W 2011 roku odsłonięto w Tychach pomnik muzyka. Z rozwianym włosem, w kapeluszu stanął stanął przy przystanku, z którego artysta często odjeżdżał do Katowic. W latach 1999–2008 na Paprocanach odbywał się Tyski Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla „Ku Przestrodze”, który potem przeniósł się do Chorzowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto