Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzuć palenie

KATARZYNA SKRZYPEK
Poradnię Chorób Płuc odwiedziło już 400 palaczy.

   ZBIGNIEW MARSZAŁEK
Poradnię Chorób Płuc odwiedziło już 400 palaczy. ZBIGNIEW MARSZAŁEK
Do Poradni Chorób Płuc przy ul. Bohaterów Warszawy 11 od kilku miesięcy przychodzą palacze, którzy mogą tu sprawdzić stan swojego zdrowia. - Badania są przeznaczone dla osób, które palą i mają powyżej 40 lat.

Do Poradni Chorób Płuc przy ul. Bohaterów Warszawy 11 od kilku miesięcy przychodzą palacze, którzy mogą tu sprawdzić stan swojego zdrowia.

- Badania są przeznaczone dla osób, które palą i mają powyżej 40 lat. Zainteresowanym robimy pomiary spirometryczne i służymy pomocą antynikotynową. Posługujemy się sprawdzonymi metodami, które uznaje medycyna. Najpierw jednak każdy palacz, mający zamiar zerwać z nałogiem, musi rozwiązać test, którego wynik da nam odpowiedź na to, w jakim stopniu jest uzależniony od nikotyny. Do tej pory odwiedziło nas 400 osób - powiedziała Aleksandra Kisała, specjalista z Poradni Chorób Płuc.

Co trzeci palacz, uważający się za zdrowego, ma już rozedmę i przewlekłe zapalenie oskrzeli.

- Początki przebiegają niemal bez żadnych objawów. Potem zaczynają się zadyszki, bóle w płucach i trudności z oddychaniem. Kilku palaczy z długim stażem, którzy do nas trafili, dzisiaj musi w swoich domach korzystać z aparatów tlenowych - dodaje lekarka.

Z darmowych badań mogą skorzystać wszyscy chętni, nie tylko mieszkańcy Tychów, każdego dnia w godzinach od 12. do 15. Będzie można to zrobić również w tę sobotę w godzinach od 9. do 13. Akcja jest prowadzona dzięki funduszom Urzędu Miasta.

Palenie tytoniu zabija częściej niż AIDS, alkohol, narkotyki i wypadki samochodowe razem wzięte. Palą nie tylko dorośli. Po papierosa coraz częściej sięgają już uczniowie podstawówek. Jak pokazują statystyki, w Polsce między 7 a 10 rokiem życia pali co 15 dziecko. Paląc narażamy się między innymi na: nowotwory złośliwe płuc, jamy ustnej, gardła, przełyku i krtani, choroby układu krążenia oraz osteoporozę (zrzeszotowienie kości).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto