Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sarkofag Jana Dobrogosta Krasińskiego, przyjaciela Jana III Sobieskiego, odnowiony w Tychach

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Sarkofag Jana Dobrogosta Krasińskiego podobny jest do sarkofagu Janusza Radziwiłła (znanego z „Potopu”) w Kiejdanach
Sarkofag Jana Dobrogosta Krasińskiego podobny jest do sarkofagu Janusza Radziwiłła (znanego z „Potopu”) w Kiejdanach Pracownia konserwacji zabytków A.T. Trzosów
Sarkofag Jana Dobrogosta Krasińskiego, przyjaciela Jana III Sobieskiego, został odnowiony w Tychach i niedawno wrócił na swoje miejsce w Węgrowie. Renowację przeszedł w tyskiej pracowni konserwacji zabytków Agnieszki i Tomasza Trzosów, gdzie odnawiane są także sarkofagi królewskie z Wawelu/

Sarkofag Jana Dobrogosta Krasińskiego, przyjaciela Jana III Sobieskiego, został odnowiony w Tychach.

Cechuje go wiele podobieństw do sarkofagu Janusza Radziwiłła w Kiejdanach, a ten z kolei stylistycznie i technologicznie powiązany jest z wawelskimi sarkofagami królowej Ludwiki Marii Gonzagi, biskupa Jana Alberta Wazy i królewicza Jana Zygmunta Wazy. Od strony ikonograficznej istnieje pewne podobieństwo do sarkofagów króla Władysława IV i jego żony Cecylii Renaty, nad którymi prowadziliśmy prace renowacyjne w tym samym czasie

[w roku 2019 r.], czytamy na profilu facebookowym pracowni tyskich konserwatorów zabytków.

Jan Dobrogost Krasiński (1639-17171) był wojewodą płockim w 1688 roku, referendarzem koronnym w latach 1668-1688[1], starostą warszawskim, łomżyńskim, nowokorczyńskim, przasnyskim, sztumskim, opinogórskim oraz starostą nowomiejskim w 1710 roku. Do tego jeszcze doradcą i przyjacielem króla Jana III Sobieskiego, z którym brał udział w odsieczy wiedeńskiej jako dowódca swojej własnej chorągwi husarskiej.

Był też m.in. elektorem 27-letniego naówczas Augusta II Mocnego (w 1697 r.).

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w zeszłym roku sarkofagi zarówno Jana Dobrogosta Krasińskiego, jak i króla Augusta II Mocnego spotkały się w tyskiej pracowni Agnieszki i Tomasza Trzosów (renowacja tego ostatniego jest przewidziana na ten rok, ale trafił tu on już wiosną 2019 r.).

Jan Dobrogost Krasiński dobrze się zapisał w historii. Był mecenasem sztuki i fundatorem. „Z jego polecenia w latach 1682-1695 wzniesiono okazały pałac Krasińskich w Warszawie [zwany później Pałacem Rzeczypospolitej - red.]. W odziedziczonym po ojcu Węgrowie ufundował klasztory reformatów i bartolomitów. Rozbudował miasto i przyczynił się do jego ożywienia gospodarczego po zniszczeniach wojny północnej”, czytamy w wikipedii.

Został pochowany w kościele poreformackim świętych Piotra z Alkantary i Antoniego z Padwy w Węgrowie, zaś jego serce złożono w urnie w węgrowskim kościele kolegiackim.

Odnowiony sarkofag wrócił na swoje miejsce w podziemiach tej pierwszej świątyni, którą Krasiński ufundował.

Węgrów był jego własnością od 1664 r. Miał zaledwie 25 lat, kiedy odkupił go od 44-letniego wówczas księcia Bogusława Radziwiłła (tak, to ten czarny charakter z filmu „Potop” Jerzego Hoffmanna) na pięć lat przed jego śmiercią.

Jan Dobrogost Krasiński uchodzi za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Rzeczypospolitej XVII wieku. Jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 1 w Węgrowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto