Spis treści
- GIS: mapa sinic 2022. Gdzie można się kąpać?
- Jak sprawdzić czystość wody w kąpielisku i kolor flagi? GIS przygotował specjalną mapę
- Sinice to zmora wakacji. Czemu atakują latem?
- Sinice nad Bałtykiem latem 2022? W lipcu było wyjątkowo mało zakwitów
- Czy sinice są groźne dla człowieka? Czym grozi kontakt z nimi i jak wyglądają sinice?
GIS: mapa sinic 2022. Gdzie można się kąpać?
Lato to sezon na kąpiele na otwartym powietrzu. Niestety, to także pora zakwitu sinic w kąpieliskach w całej Polsce.
19 sierpnia 2022 zamkniętych jest w Polsce łącznie 38 kąpielisk. Sinice przestały na razie zagrażać kąpielowiczom na brzegach Bałtyku - tylko w Sopocie zamknięte jest kąpielisko Łazienki Południowe I. W rejonie Szczecina z kolei zamknięto 5 kąpielisk, częściowo z powodu sinic, częściowo przez zanieczyszczenie Odry.
Zamknięte kąpieliska w okolicach Szczecina
- Kąpielisko śródlądowe "Dziewoklicz" – śnięte ryby
- Kąpielisko w Trzebieży – sinice i zanieczyszczenie Odry
- Kąpielisko śródlądowe "Dąbie" – sinice i zanieczyszczenie Odry
- Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim – sinice
- Kąpielisko śródlądowe w Lubczynie – nieokreślone zanieczyszczenie wody
Pozostałe zamknięte kąpieliska znajdują się we wnętrzu kraju, m.in.:
- Wokół Poznania zamknięto 5 kąpielisk
- W okolicach Łodzi zamknięto 4 kąpieliska
- W pobliżu Warszawy zamknięto 2 kąpieliska
Sytuacja zmienia się dynamicznie. Zawsze przed udaniem się na wybrzeże dobrze jest sprawdzić, czy przypadkiem kąpielisko nie zostało zamknięte. Poniżej przydatna, aktualna mapa zamkniętych kąpielisk w Polsce (z powodu sinic, zielenic lub innego rodzaju zanieczyszczeń) na lato 2022, opracowana przez GIS.
Mapa sinic GIS 2022
Główny Inspektorat Sanitarny, OpenStreetMap, Mapa na licencji CC BY-SA 2.0.
Obecnie trwają intensywne badania wody w kąpieliskach nad Bałtykiem, wykonywane przez Sanepid. Mapa kąpielisk, opublikowana przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), wskazuje, że wiele miejsc kąpielowych nad Zatoką Gdańską i Mierzeją Wiślaną ma obecnie problem z sinicami.
Nie tylko sinice mogą być powodem zakazu kąpieli. Na niektórych kąpieliskach czerwone flagi mogą być wywieszane np. z powodu wysokich fal, nawet jeśli woda jest czysta i bez sinic, zdatna do kąpieli.
Zawsze należy sprawdzić, jaka flaga powiewa nad danym kąpieliskiem, nim wybierzemy się nad morze czy jezioro na letnią kąpiel.
Jak sprawdzić czystość wody w kąpielisku i kolor flagi? GIS przygotował specjalną mapę
Główny Inspektorat Sanitarny stworzył specjalny Serwis Kąpieliskowy, w którym na bieżąco publikuje wyniki badań wody i informacje o flagach w poszczególnych kąpieliskach w całym kraju.
Przed zaplanowaniem wypoczynku nad wodą warto sprawdzić, czy badacze GIS-u nie wykryli przypadkiem zanieczyszczeń w kąpielisku, do którego zamierzamy się wybrać.

Zielone znaczniki na mapie (powyżej) oznaczają kąpieliska z czystą wodą, najczęściej otwarte (czasem flaga może być czerwona z powodu wysokich fal lub z innej przyczyny), czerwone to kąpieliska zamknięte, szare mogą być albo otwarte, albo zamknięte (trwają badania wody).
By sprawdzić bieżący status kąpieliska, należy kliknąć znacznik, potem w guzik Pełen Raport, a następnie zjechać suwakiem do sekcji Warunki, gdzie podana jest informacja o tym, jaka flaga powiewa nad danym kąpieliskiem.
Jednocześnie mapa kąpielisk GIS w Serwisie Kąpieliskowym to przydatne narzędzie dla każdego turysty, które bardzo pomaga znaleźć najbliższe miejsce na kąpiel. Mapa podaje lokalizacje i godziny otwarcia kąpielisk, a także – oczywiście – stan czystości wody.
Sinice to zmora wakacji. Czemu atakują latem?
W jeziorach i nad morzem pojawiły się sinice – ostrzegał już w czerwcu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW). Samożywne bakterie, potencjalnie niebezpieczne dla ludzi, rozmnożyły się w morzu i jeziorach z powodu fali upałów, która nawiedziła Polskę.
Ciepła woda i brak wiatru, wywołującego fale, sprzyjają namnażaniu się sinic. Sinice są szczególnie liczne w wodach zanieczyszczonych ściekami i nawozami sztucznymi, a więc położonymi blisko dużych ośrodków miejskich. Niestety, ofiarą sinic niemal każdego lata padają kąpieliska zlokalizowane na wybrzeżu Bałtyku, zwłaszcza w Trójmieście.
IMiGW opublikował niepokojące zdjęcia satelitarne, ukazujące duże połacie wody zazielenionej przez sinice przy ujściu Wisły, blisko wybrzeży Gdańska, i w niemal całym Zalewie Wiślanym.
Sinice w Zatoce Gdańskiej:
Sinice w Zalewie Wiślanym:
Sinice nad Bałtykiem latem 2022? W lipcu było wyjątkowo mało zakwitów
Choć w minionych latach zakwity sinic przy plażach nad Bałtykiem były normą, w lipcu 2022 nie doszło do ani jednego masowego zakwitu nad polskim morzem.
Jak zauważyła dr Justyna Kobos z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w rozmowie z red. Pawłem Radzewiczem z Radia TOK FM, w lipcu 2022 właściwie nie było ani jednego przypadku masowego zakwitu sinic w wodach przybrzeżnych Bałtyku. W minionym miesiącu pogoda nie sprzyjała sinicom – było sporo deszczowych i wietrznych dni, a w takich warunkach sinice nie namnażają się masowo.