Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Forum dobrych praktyk
Trzeba się spieszyć z rewitalizacją miast

Spotkanie Forum „Dobre praktyki w gospodarce odpadami i rewitalizacji środowiska” odbyło się w Katowicach. Inicjatorami były zarządy NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Katowicach.

Podczas spotkania, akcent został położony na rewitalizację terenów poprzemysłowych i dobre praktyki w gospodarce odpadami górniczymi. Przedstawione zostały także informacje na temat źródeł finansowania projektów związanych z poprawą jakości środowiska w śląskich miastach oraz z rewitalizacją. Ofertę Funduszu przedstawiła Barbara Malkowska z Zespołu Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi. Pracownicy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych zaprezentowali przykłady dobrych praktyk. Natomiast samorządowcy m.in. z Mysłowic, Gliwic i Częstochowy akcentowali potrzebę szybszej rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Fundusz dla regionu
Po co gminom PGN i jak go sfinansować?
Zarząd WFOŚiGW podjął decyzję o dofinansowaniu opracowania planów gospodarki niskoemisyjnej w gminach: Kozy, Ujsoły i Świnna. Plan gospodarki niskoemisyjnej to dokument, który określa cele strategiczne i szczegółowe dochodzenie do gospodarki niskoemisyjnej na poziomie lokalnym. PGN jest dokumentem wymaganym przy składaniu wniosków o wsparcie z funduszy unijnych. Dofinansowanie z Funduszu stanowić będzie do 80 procent kosztów przygotowania PGN. WFOŚiGW przeznaczył już na przygotowanie planów gospodarki niskoemisyjnej ponad milion zł. O wsparcie Funduszu mogą starać się 42 gminy z województwa śląskiego.

Więcej informacji na stronie: ,,Doradztwo energetyczne”.

Kampania ekologiczna
Już 60 „skazanych” koni znalazło dom. Można ich uratować więcej, jeśli włączysz się do akcji

Akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” to próba zmiany postaw człowieka wobec otaczającego go świata, szczególnie przyrody, a także pobudzanie wrażliwości na los zwierząt i naturalnej chęci pomocy słabszym. Konie, dla których Klub Gaja szuka domu, często przez całe życie ciężko pracowały w gospodarstwie lub w lesie. Są wśród nich takie, którym brakowało ciepłej stajni, dobrej opieki weterynaryjnej, a nawet jedzenia. Dzięki zaangażowaniu dzieci, młodzieży, rodziców i społeczności lokalnych, a także firm w zbiórkę makulatury, Gaja ratuje konie. Tych ocalonych szczęśliwców jest już 60. A może być więcej, jeśli włączysz się do akcji. Jak? Zbierajcie surowce wtórne - makulaturę, puszki czy folię, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży przesyłajcie na konto Klubu Gaja (koniecznie z zaznaczeniem, że pochodzą z akcji „Zbieraj makulaturę ratuj konie”). Zbiórce mogą towarzyszyć stoliki informacyjne, wystawy, festyny. Poza wpłatami pochodzącymi ze zbiórki surowców wtórnych, na wykup koni skazanych na rzeź, Gaja przeznacza część wpłat, które uzsykuje z kampanii „1 procent podatku”. Konie się odwdzięczają, pomagając np. prowadzić hipoterapię dla chorych dzieci, pracują także w agroturystyce. Więcej na temat akcji i możliwości wsparcia - na www Klubu Gaja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto