Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowieckie rowery miejskie rozpoczynają sezon. Już widać je w stacjach wypożyczalni

AD
Sosnowiecki Rower Miejski 2019
Sosnowiecki Rower Miejski 2019 AD
1 kwietnia 2019 w Sosnowcu rozpoczyna się sezon na rowery miejskie. W ubiegłym roku wypożyczano je w mieście ponad 35 tysięcy razy. 5 kwietnia szykuje się kolejna rewolucja. Sosnowiecki rower, już bez kar, będzie można zostawić np. w Katowicach.Tymczasem na sosnowieckich stacjach już widać lśniące czystością rowery miejskie.Można je wypożyczać od poniedziałku.

Obecnie w Sosnowcu funkcjonuje system rowerów miejskich, w którym można wypożyczyć 130 pojazdów. Da się tu nawet pojeździć tandemem czy rowerem trójkołowym. Z danych firmy Nextbike, operatora Sosnowieckiego Roweru Miejskiego wynika, że w sumie w ubiegłym roku od czerwca wypożyczano te pojazdy w Sosnowcu aż 35 tysięcy razy.

Rowerem do Katowic bez kar

Już po uruchomieniu sieci wypożyczalni w stolicy Zagłębia okazało się, że w sosnowieckich stacjach bardzo często przypinano też rowery miejskie z Katowic. Wówczas operator tego systemu, firma Nextbike informowała, że takie przejeżdżanie rowerami z miasta do miasta jest niezgodne z regulaminem i nakładała na osoby, które to robiły, kary finansowe lub blokowała konta użytkowników rowerów.

W tym roku szykuje się rewolucja, bo rowerem wypożyczonym w Sosnowcu możemy spokojnie przejechać do Katowic i trzech innych miast, które w ramach metropolii porozumiały się w tej kwestii. 5 kwietnia 2019 roku wejdą bowiem w życie zmiany w regulaminach wypożyczalni rowerów miejskich. Umożliwią one swobodne przemieszczanie się rowerami standardowymi pomiędzy czterema miastami metropolii - Katowicami, Sosnowcem, Chorzowem i Tychami.

Rower miejski. Lokalne zasady i stawki

Warto jednak pamiętać, że możliwość ta dotyczy wyłącznie rowerów standardowych. To znaczy, że rowery typu tandem, dziecięcy, familijny albo cargo dalej będzie można wypożyczać i oddawać wyłącznie w obrębie jednego miasta.

- Warto też pamiętać, że za wypożyczenie roweru płacimy według stawek i i zgodnie z regulaminem obowiązującym w miejscu wypożyczenia. Czyli jeśli wypożyczamy rower w Sosnowcu, nawet jeśli według oznaczeń jest to rower z Katowic, korzystamy z niego na zasadach obowiązujących w Sosnowcu - mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

To ważne, bo np. w Sosnowcu darmowe dla użytkownika jest korzystanie z roweru miejskiego przez pierwsze pół godziny, a w Katowicach tylko przez kwadrans.

- Sukces Sosnowieckiego Roweru Miejskiego pokazuje, jak zmieniają się przyzwyczajenia mieszkańców, którzy coraz chętniej wybierają aktywną formę spędzania czasu. Dlatego tak bardzo zależało nam na rozbudowie systemu o kolejne stacje i połączeniu go z systemami innych miast tak, by fani dwóch kółek z całej metropolii nie musieli się zastanawiać, czy rower wypożyczony w jednym mieście mogą oddać w innym - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca

.

Rowery miejskie tylko w Sosnowcu

Sosnowiec jest na razie jedynym zagłębiowskim miastem, które wprowadziło na swoim terenie rowery miejskie. Zamierza też rozbudować istniejącą sieć rowerowych wypożyczalni i oddać w przyszłym roku kolejnych 13 stacji rowerowych, w których będzie stało dodatkowych 140 rowerów.

W sumie w ramach Sosnowieckiego Roweru Miejskiego wiosną 2020 roku będą funkcjonowały 22 wypożyczalnie rowerowe z 270 rowerami. Sąsiednie miasto - Jaworzno, zamierzało wprowadzić u siebie w tym roku podobny system, rowerów miejskich - elektrycznych, jednak nie udało się podpisać umowy z wykonawcą, który wycofał się w ostatniej chwili. Przetarg unieważniono.

Warto pamiętać, że przed pierwszym wypożyczeniem należy zarejestrować się w systemie korzystając ze strony internetowej, aplikacji mobilnej lub terminala. Należy również zasilić konto kwotą co najmniej 10 złotych, która jest niezbędna do wypożyczenia roweru. Pierwsze pół godziny każdego wypożyczenia jest bezpłatne, po ich przekroczeniu opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem – od złotówki za wypożyczenie nie przekraczające 60 minut.

Rower można wypożyczyć za pomocą aplikacji mobilnej (wystarczy zeskanować kod QR) lub terminala stacji wypożyczeń. Należy postępować zgodnie z instrukcjami – wpisać numer telefonu, kod PIN i numer roweru. Potem należy wypiąć rower z elektrozamka i można udać się na przejażdżkę.
Z rowerów standardowych można korzystać na 9 samoobsługowych stacjach wypożyczeń. Tandemy można wypożyczać i oddawać na stacjach Piłsudskiego (Egzotarium), Park Środula i Ślimak, a rowery trójkołowe na stacjach Park Środula i Ślimak.

Z minionego sezonu rowerowego zadowolony był operator systemu - firma Nextbike.
- Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie sezonu. Ubiegłoroczne wyniki były bardzo satysfakcjonujące, liczymy, że tym roku Sosnowiecki Rower Miejski zyska kolejnych użytkowników, którzy docenia ten sposób poruszania się po mieście. Rower publiczny to świetny sposób na weekendową przejażdżkę, ale zachęcamy, by korzystać z niego również na co dzień przy dojazdach np. do pracy” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto