Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie świąteczne pracowników ZS 1 im. Gustawa Morcinka z Tychów w Jamie Michalikowej w Krakowie. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Spotkanie świąteczne w Krakowie pracowników Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach
Spotkanie świąteczne w Krakowie pracowników Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach Jolanta Pierończyk
Spotkanie świąteczne 2021 pracowników Zespołu Szkoły nr 1 im. Gustawa Morcinka z Tychów odbyło się w Jamie Michalikowej w Krakowie. Prócz kolacji był też kabaret literacki, a potem spacer po świątecznie udekorowanym Krakowie.

Spotkania świąteczne pracowników (nie tylko nauczycieli, ale też administracji i obsługi) Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach od kilku lat odbywają się w Krakowie - w miejscu starannie wybranym.

Była już kolacji w mieszczącej się w dawnym Pałacu Spiskim restauracji "Hawełka", najstarszej restauracji przy rynku głównym Krakowa. Z 1876 r. Kolację podano w sali tzw. Tetmajerowskiej, bo ozdobionej przez samego Włodzimierza Tetmajera fryzem przedstawiającym legendę o mistrzu Twardowskim.

Spotkanie opłatkowe w restauracji Hawełka w Krakowie

Była kolacja u Wierzynka - w restauracji, w której ponoć w 1364 z inicjatywy krakowskiego kupca Mikołaja Wierzynka odbyła się najsłynniejsza uczta w dziejach Polski – zaślubiny wnuczki króla Kazimierza Wielkiego z cesarzem Karolem IV Luksemburczykiem.

Spotkanie opłatkowe u Wierzynka

I teraz - Jama Michalikowa, której historia zaczyna się w 1895 r. Wtedy to pod tym samym adresem (Floriańska 45) przybyły ze Lwowa młody Jan Apolinary Michalik założył Cukiernię Lwowską, która od początku stała się ulubionym miejscem studentów i profesorów znajdującej się nieopodal Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W 1905 r. powstał tu słynny Kabaret Zielony Balonik, a w 1906 r. - pierwsza w Polsce Szopka satyryczno-polityczna.

Jama Michalikowa była zwana Królestwem Ducha Młodej Polski. Bywali tu najwięksi młodopolscy twórcy: Stanisław Wyspiański, Stanisław Przybyszewski ze swoją Dagny, a także Lucjan Rydel, Włodzimierz Tetmajer, Kazimierz Przerwa-Tetmajer... Bywała tu Helena Modrzejewska.

Do dziś tyle tu śladów bytności wielkich tamtych czasów, że bez dobrej wiedzy na ten temat lub chociażby przewodnika ani rusz.

Kolacja odbyła się w Sali Zielonej. Z witraża w przejściu na biesiadników spoglądała Muza, żona Ludwika Solskiego, aktora i dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego.

- Zaczynamy nasze spotkanie z nadzieją i radością na to, że kiedy za tydzień będzie się zaczynać prawdziwa Wigilia i uwierzymy kolejny raz w magię Świąt Bożego Narodzenia, w naszych sercach narodzi się Jezus Chrystus, by nieść dobro, pokój i radość - powiedziała dyrektor Grażyna Jurek.

W programie świątecznych wyjazdów do Krakowa jest zawsze spektakl. Tym razem jednak nie w teatrze, ale na miejscu - w Jamie Michalikowej. Spektakl kabaretowy, kabaret literacki, oparty na "Słówkach" Tadeusza Boya Żeleńskiego w wykonaniu Ziny Zagner, Moniki Wenty, Kamila Urbana i Jerzego Pala, którym akompaniował na fortepianie Piotr Niedojadło.

A potem oczywiście spacer po świątecznie oświetlonym Krakowie. W tym roku motywem wiodącym są wzory inspirowane arrasami wawelskimi. Iluminacje są utrzymane w złotej i srebrnej kolorystyce, symbolicznie nawiązując do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto