18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stajnie Książęce w Pszczynie: 3 wystawy do 30 listopada 2014

Jolanta Pierończyk
Stajnie Książęce w Pszczynie. Wystawa "Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii"
Stajnie Książęce w Pszczynie. Wystawa "Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii" Jolanta Pierończyk
Stajnie Książęce w Pszczynie oferują trzy wystawy: fotografie z balu kostiumowego królowej Wiktorii, malarstwa i rysunku Leona Dołżyckiego oraz malarstwa Eliny Marjaany Hameen-Anttili. Można je zwiedzać do 30 listopada br.

Stajnie Książęce w Pszczynie. Bal kostiumowy królowej Wiktorii

Ten bal odbył się 2 lipca 1897 roku, z okazji diamentowej, czyli 60. rocznicy panowania królowej Wiktorii. Goście przyszli w strojach uszytych na wzór tych, które znali z opery, literatury, teatru.

Na balu w Devonshire House (ostatnim takim balu w królewskiej historii Wielkiej Brytanii) pojawiły się postaci historyczne i legendarne Wschodu, jak Kleopatra, Semiramida czy królowa Saby, ale też historyczne i mitologiczne postaci zachodniego świata, jak Ryszard Lwie Serce, Beatrycze czy admirał Horatio Nelson.

Na tym balu, przebrana za królową Saby, była również młodziutka księżna von Pless, Daisy, pięć i pół roku wcześniej poślubiona synowi księcia pszczyńskiego, Janowi Henrykowi XV von Hochberg.

"Na historyczny bal u księżnej Devonshire w zeszłym tygodniu zamówiono studio fotograficzne, obiektyw zaś był, jak się okazuje, ze wszech miar niezbędny, aby uwiecznić niezwykle wiernie odtworzone kostiumy, w jakich pojawili się goście. Wśród nich nie zabrakło najznakomitszej śmietanki towarzyskiej, od rodziny królewskiej poczynając. Kostiumy zaś wyobrażały postaci najznamienitszych mężów i kobiet w historii. Dzięki fotografii bez wątpienia udało się uwiecznić zarówno bal, jak i jego uczestników, a w przyszłości, kiedy wydarzenia tego wspaniałego roku ktoś spokojnie opowie łagodną prozą, wartość owego fotograficznego zapisu będzie niezwykła" - napisał "Photographic news" 9 lipca 1897.

Zamówionym studiem było oczywiście studio Lafayette uchodzące za studio królów i królowych mieszczące się przy modnej ulicy New Bond Street.

James Lafayette zmarł w 1923 roku, w 1952 studio zamknięto. W 1968 podczas remontu budynku odkryto na strychu skrzynie ze szklanymi kliszami. Na pierwszej, jaką wyciągniętą, był portret królowej Wiktorii. Okazało się, że na pozostałych są uwiecznieni członkowie rodziny królewskiej oraz innych możnych tamtego świata, łącznie ze zdjęciami księżnej Daisy. Część tej kolekcji można było oglądać w Pszczynie w roku 2006 na wystawie pt. "Daisy von Pless. Szczęśliwe lata". Teraz kolejna porcja - ludzie ze słynnego balu kostiumowego królowej Wiktorii z 2 lipca 1897. Na wystawie w Stajniach Książęcych można je oglądać do 30 listopada.

Stajnie Książęce w Pszczynie. Leon Dołżycki - pszczyńskie lata

Nieco zapomniany Leon Dołżycki był jednym z pierwszych pedagogów tworzących w Katowicach wydział krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pod koniec swojego życia związał się z Pszczyną, w latach 1949-62 mieszkał w przyzamkowej oficynie, jako sąsiad rodziny doktora Józefa Klussa, pierwszego dyrektora Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Kiedy osiadł w Pszczynie, miał 61 lat, wyprowadził się stąd w wieku 74 lata, trzy lata później zmarł w Krakowie.

Na powstałych w Pszczynie obrazach przedstawiających sportowców uwiecznił dwóch młodych wówczas pszczynian: syna doktora Klussa, Władysława, oraz jego kolegę gimnazjalnego, Józefa Kopocza, późniejszego prezentera i dziennikarza telewizyjnego. Rysy Kopocza (który jest absolwentem AWF i zapalonym sportowcem uprawiającym lekkoatletykę, siatkówkę i tenis) mają tyczkarze, skoczkowie, biegacze i dyskobole. Jednym z rekwizytów, z jakimi pozował był... odwrócony fotel udający płotek na bieżni.

Władysław Kluss pozował do obrazów przedstawiających kolarzy.

Te i inne obrazy prof. Leona Dołżyckiego wiszą na ścianach boksów, w których kiedyś stały książęce wierzchowce. Można je oglądać do 30 listopada.

Stajnie Książęce w Pszczynie. Malarstwo Eliny Marjaany Hameen-Anttili

Fińska malarka tworząca głównie w Belgii. Zmarła w 1992 roku w wieku 38 lat. Niewiele o niej wiadomo. Tym bardziej warto zobaczyć jej prace i być może spróbować dowiedzieć się czegoś więcej o niej samej.

ZOBACZ TAKŻE
TAK MIESZKAŁY KSIĄŻĘCE KONIE

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto