Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stanisław Niemczyk - jak go widzi o. Wawrzyniec Jaworski? Czy sam Niemczyk czuje się polskim Gaudim?

Jolanta Pierończyk
Stanisław Niemczyk
Stanisław Niemczyk Jolanta Pierończyk
- Od lat pracujemy razem, spotykamy się na co dzień i dla mnie jest to po prostu pan Staszek. Tu widzę, że to nie do końca taki pan Staszek, ale wielki artysta, którego wielkości sobie po prostu nie uświadamiamy w codziennych kontaktach – wyznał ojciec Wawrzyniec Jaworski, budowniczy kościoła świętych Franciszka i Klary, podczas wernisażu wystawy poświęconej twórczości Stanisława Niemczyka w Galerii Obok w Tychach.

– Tę wystawę już zawsze będę miał przed oczyma i w sercu oraz myślach pozostanie mi ona jako świadectwo wybitnego artysty - zapowiedział franciszkanin. - Tak właśnie będę myślał o panu Stanisławie. Codzienne relacje pozostaną na pewno bez zmian, bo na żadne zmiany pan Staszek na pewno by mi nie pozwolił, ale ja na pewno będę już teraz pamiętał, z kim pracuję. I to już pozostanie we mnie na zawsze. Wiem, że lata spędzone z panem Staszkiem to szczególny dar od Boga w moim życiu zakonnika. Wiem już, że nie jest to budowa na jakiś określony czas, po którym przechodzi się do normalnego życia. To jest budowanie na lata. Oby jak najdłużej z panem architektem.

Stanisław Niemczyk nie jest tyszaninem z urodzenia. Urodził się i wychował w Czechowicach-Dziedzicach. Skończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Z Tychami związał się od roku 1968, kiedy zaczął pracować w Miastoprojekcie, „gdzie zasłynął z projektowania obiektów nietypowych i jednocześnie wyprzedzających swój czas”, czytamy w katalogu wystawy.

Na swoim koncie ma budynki handlowe, usługowe, mieszkalne (np. osiedle H 7 w Tychach) i obiekty sakralne. – Nie lubię wystaw retrospektywnych – mówi architekt. – Nie lubię takiego przeglądu życia. Dlatego świadomie nie wybrałem do tej wystawy obiektów niesakralnych, a nawet te sakralne nie są tu wszystkie. Ot, taka cząstka. Małe spotkanie z sacrum przeniesionym do sali wystawowej jako namiastka tego, czego poszukujemy wspólnie, nie tylko ja jako projektant, ale my wszyscy.

Mówi się o nim „polski Gaudi”. – Trudno mi się odnieść do tego określenia. Nie wiem, co autor tego określenia miał na myśli – mówi Stanisław Niemczyk. – Antonio Gaudi bardzo dbał o detal w architekturze. Niezależnie od tego, czy projektował coś w drewnie, kamieniu czy szkle, ten detal miał zawsze znaczenie. Mnie detal też jest bliski sercu. Nie widziałem z bliska żadnego dzieła Gaudiego, choć chętnie bym się jego pracom przyjrzał. Jest to piękna architektura w swojej funkcji sakralnej i bardzo dobra inżynieria.

Stanisław Niemczyk ma na swoim koncie wiele odznaczeń. Najbardziej znaczące to „Pro Ecclesia et Pontifice”, które w 2000 r. przyznał mu Jan Paweł II; medal „Pro artem ad Deum”, który w 2011 otrzymał od Papieskiej Rady dla Kultury. 7 grudnia 2012 r. Stanisława Niemczyka odznaczył minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski, przyznając mu brązowy medal Gloria Artis, jedno z najwyższych odznaczeń artystycznych, za wyjątkowe zasługi dla kultury. Wystawa jego twórczości w Tychach potrwa do 30 stycznia.

TUTAJ ZOBACZYCIE fotorelację z wystawy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto