Style Zdrowia Polek i Polaków w województwie śląskim

Materiał partnera zewnętrznego
Wyniki raportu „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polek i Polaków” dla województwa śląskiego nie są szczególnie zadowalające. Regularne wykonywanie badań deklaruje bowiem tylko 51% mieszkańców. W porównaniu z innymi województwami (woj. łódzkie – 58%, woj. pomorskie – 57%) jest to stosunkowo niski odsetek. Jednocześnie, jedynie 18% respondentów ze Śląska twierdzi, że odczuwa silny stres w ciągu dnia (najniższy wskaźnik w skali kraju), co może świadczyć o tym, że dobrze radzą sobie oni z codziennym stresem.

Wyniki badania „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polek i Polaków” pozwoliły także ponownie sprawdzić jakie style zdrowia reprezentują mieszkańcy poszczególnych województw. Okazuje się, że aż 27% Ślązaków to Poprawni Optymiści, czyli osoby harmonijne, odnoszące sukcesy na polu zawodowym, ale też szczególnie usatysfakcjonowane życiem prywatnym. Jest to najczęściej występujący styl zdrowia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Reprezentuje go co czwarty Polak i co czwarta Polka. Z kolei najmniej liczną grupę stanowią Towarzyscy Hedoniści (5% mieszkańców woj. śląskiego), których charakterystyczną cechą jest zorientowanie na pozyskanie akceptacji ze strony najbliższego otoczenia. Często, potrzeba przynależności do grupy stanowi silniejszy bodziec niż zalecenia specjalistów odnośnie ich stanu zdrowia.

Po wprowadzeniu w 2013 r. nowej definicji – tzw. stylów zdrowia, rozumianych jako strategie dbania o własne samopoczucie, obejmujące wszystkie wymiary zdrowia określone przez WHO (fizyczny, psychiczny i społeczny), najnowsze badanie USP Zdrowie stanowi kolejny krok w poznaniu i rozumieniu podejścia Polaków do zdrowia. Opublikowany właśnie raport nie tylko uwzględnia różnice w postawach zdrowotnych kobiet i mężczyzn, lecz także wyłania specyficzną rolę społeczną – tzw. Rodzinnego Ambasadora Zdrowia. Niezależnie od województwa, funkcję tę przyjmują najczęściej kobiety – dla 74% Polek i Polaków to właśnie one są osobą, do której zwracają się w razie choroby lub po porady zdrowotne.
Kim jest Rodzinny Ambasador Zdrowia?

Jak wskazują wyniki raportu „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polek i Polaków”, Rodzinny Ambasador Zdrowia to osoba częściej i głębiej zainteresowana zagadnieniami zdrowotnymi. To właśnie do niej w razie choroby czy po poradę, zwraca się jej bliskie otoczenie.

„Przedstawione w raporcie USP Zdrowie – Style Zdrowia Polek i Polaków dane dotyczące Rodzinnego Ambasadora Zdrowia są bardzo interesujące. W codziennej praktyce często spotykamy się z osobami, które wykazują duże zainteresowanie problemami zdrowia i zdrowego stylu życia. Takie osoby rzeczywiście częściej i w bardziej pozytywny sposób współpracują z zespołem lekarskim. Jak wskazują wyniki badania, spośród Rodzinnych Ambasadorów Zdrowia aż 91% kobiet i 89% mężczyzn przestrzega zaleceń lekarza, a 59% kobiet i 43% mężczyzn regularnie wykonuje badania” – komentuje dr n. med. Piotr Gryglas.

„Rodzinni Ambasadorzy Zdrowia wydają się najlepiej rozumieć, iż profilaktyka jest najlepszym sposobem dbania o zdrowie (w zdecydowanej większości regularnie wykonują badania, stosują się do zaleceń lekarzy i aktywnie poszukują informacji o zdrowiu), dlatego sami są godnymi zaufania doradcami. Ich wsparcie może być dla nas nie tylko źródłem wiedzy, lecz także energii, którą możemy poświęcić zdrowiu swojemu i swoich bliskich.” – mówi psycholog, Maria Rotkiel.

Sprawdź swój styl zdrowia i porady na www.stylezdrowia.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto