Szafki do małej łazienki - inspiracje i porady

Materiał informacyjny KOŁO
Mała łazienka to duże wyzwanie. Zarówno pod kątem aranżacyjnym, jak i funkcjonalnym. Bo jak na niewielkiej przestrzeni zmieścić sprzęty, wyposażenie, kosmetyki i przybory toaletowe kilkorga domowników. Jak wygospodarować miejsce do przechowywania wszystkich potrzebnych przedmiotów, gdy każdy centymetr w łazience jest na wagę złota? Oto sprytne szafki łazienkowe do małej przestrzeni.

Mając nawet bardzo małą łazienkę nie musimy rezygnować z wygodnego miejsca do przechowywania. Trzeba tylko dobrze rozejrzeć się po wnętrzu i zastanowić, jak wykorzystać dostępną przestrzeń. Warto też poszukać inspiracji, bo wielu producentów wyposażenia oferuje ciekawe systemy mebli do przechowywania. Szafki łazienkowe KOŁO są dostępne w wielu wariantach: stojące, wiszące i w gotowych modułach z ceramiką. Kompatybilność z innymi elementami wyposażenia pozwala stworzyć trwałe, estetyczne i spójne stylistycznie gotowe zestawy, które wpasują się w łazienkę o każdym metrażu, nawet bardzo małym i nietypowym.

Szafki łazienkowe – jakie rozwiązania do małych łazienek?

Zastanawiając się jak zaoszczędzić miejsce w łazience, warto wybierać meble zaprojektowane specjalnie z myślą o małych wnętrzach. Dają one możliwość stworzenia wygodnego miejsca do przechowywania nawet na bardzo niewielkim metrażu. Wybierajmy takie, które jak najlepiej wykorzystują dostępne miejsce, bez ograniczania cennej przestrzeni na wygodne poruszanie się.

Jakie rozwiązania warto wykorzystać, by wygospodarować jak najwięcej miejsca do przechowywania?

  • Szafki o małej głębokości – wykorzystują miejsce blisko ściany, a jednocześnie nie „wychodzą” do środka wnętrza. To idealne miejsce do przechowywania kosmetyków. Płytkie, a szerokie szafki łazienkowe KOŁO z kolekcji NOVA PRO o głębokości około 18 cm pasują jako funkcjonalne przedłużenie obudowy stelaża podtynkowego. Dostępne w różnych szerokościach z łatwością wpasowują się w każdą wnękę i dają możliwość wykorzystania każdej, nawet najbardziej nieoczywistej przestrzeni.
  • Wysokie szafki do sufitu – wąskie, płytkie, ale bardzo wysokie szafki w postaci wiszących półek lub słupków tworzą dużo miejsca do przechowywania. W tradycyjnych rozwiązaniach pod sufitem zwykle pozostaje dużo niewykorzystanej przestrzeni. Można ją zagospodarować montując wysokie szafki. Na górnych półkach powstanie w ten sposób pojemne miejsce dla rzadko używanych przedmiotów.
  • Meble wielofunkcyjne – obudowa z ukrytym koszem na bieliznę, półka z lustrzanym frontem czy szafka wykorzystująca niewielką przestrzeń między pralką a ścianą z pojemnym cargo na środki czystości. Projektanci wyposażenia łazienkowego prześcigają się w tworzeniu rozwiązań, które poprawiają funkcjonalność i komfort korzystania na co dzień z małej łazienki.
  • Lakierowane fronty z połyskiem – jasna kolorystyka (biel, beże, szarości) to najlepszy wybór do małej łazienki. Optycznie powiększa wnętrze. Lakierowane fronty odbijające światło wizualnie budują głębię i dodatkowo rozświetlają małe pomieszczenie. Tworząc nawet dużą zabudowę z szafek do łazienki, warto wybierać jasne kolory, jak najlepiej dopasowane kolorystycznie do płytek i okładzin ściennych. Utworzą wizualną ciągłość i sprawią, że meble „znikną” w aranżacji łazienki. Ten sprytny zabieg wizualny warto też wykorzystać do zabudowy wnęki.

Zobacz poradę: Łazienka w mieszkaniu na wynajem - jak urządzić?

Szafka łazienkowa i lustro w jednym

Jednym z najpopularniejszych sposobów wygospodarowania dodatkowej przestrzeni do przechowywania w małej łazience są szafki z lustrem wieszane nad umywalką. Za lustrzaną taflą schowana jest płytka, ale bardzo pojemna szafka, która z łatwością pomieści większość podręcznych kosmetyków i przyborów toaletowych.

Szafki łazienkowe z kolekcji NOVA PRO do małych łazienek są wyposażone w szklane półki o regulowanej wysokości, system cichego zamykania oraz mają ukryte wewnątrz gniazdka elektryczne. To estetyka i funkcjonalność w jednym. Wszystkie potrzebne przybory w jednym miejscu oraz możliwość ładowania szczoteczek lub golarek ukrytych za lustrem, bez kabli plątających się „na widoku”. Dzięki dużej różnorodności rozmiarów z łatwością wpasowują się w dostępną przestrzeń.

Szafki podumywalkowe

W niewielkim metrażu zabudowa przestrzeni pod umywalką to zdecydowanie najlepsza opcja. Takie rozwiązanie ma same zalety: daje dużo bardzo wygodnego miejsca na wszystkie podręczne kosmetyki i przybory toaletowe, wykorzystuje zwykle nieużywaną przestrzeń oraz ukrywa elementy instalacji odpływowej. Eksperci od wyposażenia wnętrz zalecają, aby do małych łazienek wybierać gotowe zestawy umywalki z dopasowaną do niej szafką. To gwarancja trwałości, spójności i idealnego dopasowania.

W kolekcji MODO, TWINS i REKORD znajdziemy szafki pod umywalki z dopasowaną ceramiką w bardzo szerokim zakresie rozmiarów – od najmniejszych modeli o ponad 30 cm szerokości aż po dwustanowiskowe zestawy umywalkowe zajmujące nawet 120 cm. W zabudowie dostępne są funkcjonalne szuflady i otwierane półki, które wewnątrz możemy doposażyć o przegródki i organizery, które pomagają utrzymać porządek wewnątrz.

Szafki łazienkowe wiszące, słupki i półsłupki

Na ścianie, nad wanną, nad WC – każda, nawet najmniej oczywista przestrzeń to dobre miejsce do powieszenia płytkich szafek, najlepiej do samego sufitu.

Praktyka pokazuje, że największą popularnością cieszą się wiszące słupki oraz tzw. półsłupki. To wysokie szafki, które z łatwością zagospodarują wąskie przestrzenie, gdzie standardowe meble nie zmieszczą się. Szafki wiszące boczne lub narożne z kolekcji TRAFFIC i NOVA PRO mają głębokość jedynie około 30 cm, ale na wysokość osiągają nawet 150 lub 180 cm. To sporo miejsca do przechowywania. Jeden słupek czasami jest wystarczający, by pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty.

Gdy w łazience nie ma miejsca na cały słupek, można powiesić mniejszą szafkę, czyli półsłupek. To półki wiszące o mniejszej wysokości, zwykle otwierane, dostępne z drzwiami w wersji prawej lub lewej.
By stworzyć spójny komplet meblowy, warto dobierać słupki, ceramikę i szafki podumywalkowe z jednej serii produktowej. KOŁO oferuje szafki w wielu wymiarach, z możliwością wyboru kolorystyki frontów. Do małych łazienek dobrze sprawdzą się jasne (białe, beżowe, szare lub drewniane) lakierowane fronty, które optycznie pozwolą na powiększenie wnętrza.

Nadbudowa pralki

Miejsce nad pralką można wykorzystać do stworzenia wygodnej nadbudowy zawierającej szafki na kosmetyki, a nawet na zapasowe ręczniki. Gotowe szafki nadpralkowe to też świetne miejsce na kosz brudną bieliznę. Na rynku dostępne są specjalne modele szafek z otworem – nadstawki uwzględniające szerokość pralki. W ich wnętrzu ukryte są nie tylko pojemniki na pranie, ale także szafki na proszek i środki czystości.

Szafki wiszące nad wanną

W łazienkach z wanną powierzchnia powyżej zwykle pozostaje niezaaranżowana. A to przecież duża niewykorzystana przestrzeń, do tego w miejscu, w którym warto byłoby mieć sporo miejsca na kosmetyki. Dużą zaletą jest możliwość schowania wielu przedmiotów, które zwykle zalegają na krawędzi wanny. Szafki wiszące nad wanną pomagają utrzymać porządek w łazience. Ciekawym rozwiązaniem jest też montaż wieszaków na ręczniki na spodniej stronie lub z boku szafki.

Szafka łazienkowa stojąca uchylna lub z wysuwanym cargo

To kolejne sprytne rozwiązanie, które ułatwia utrzymanie porządku w niewielkiej przestrzeni małej łazienki. W liniach mebli łazienkowych znajdziemy szafki z wysuwanym lub uchylnym frontem, które wewnątrz mają ukryty pojemny kosz na brudną bieliznę.

W niewielką wąską przestrzeń, które zostaje między innymi elementami wyposażenia, można wstawić wąskie szafki typu cargo. Często takie miejsce powstaje między pralką a ścianą lub innymi meblami. Wysuwana poręczna szafka to pojemne miejsce na ukrycie proszku i środków czystości.

Advertisement

Materiał oryginalny: Szafki do małej łazienki - inspiracje i porady - śląskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie