Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TOP 7 ćwiczeń duchowych na Wielki Post. Taki trening może boleć, jak w sporcie

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
W Wielkim Poście chodzi o to, by zbliżyć się do Boga, drugiego człowieka i siebie samego. Mają temu służyć specjalne ćwiczenia duchowe.
W Wielkim Poście chodzi o to, by zbliżyć się do Boga, drugiego człowieka i siebie samego. Mają temu służyć specjalne ćwiczenia duchowe. Pixabay
W Wielkim Poście chodzi o to, by zbliżyć się do Boga, drugiego człowieka i siebie samego. Mają temu służyć specjalne ćwiczenia duchowe, które mogą być trochę uciążliwe. Ale - jak mówi ks. dr Krzysztof Matuszewski - podczas treningu bywa, że boli, to nieuniknione, jak w sporcie. I podaje nam siedem ćwiczeń, które warto podjąć w czasie Wielkiego Postu.

Wielki Post to święty czas w naszym życiu

- mówi ks. prałat Józef Szklorz, proboszcz parafii bł. Karoliny w Tychach, który swoich parafian namawia do 40-dniowych rekolekcji m.in. poprzez częstsze uczestnictwo we mszy św., ale także poprzez udział w nabożeństwach wielkopostnych. W ofercie tej parafii jest też Seminarium Odnowy Wiary.

Wielki Post to czas postanowień. Ks. Pawlukiewicz mówił, że chodzi w nich o miłość: do bliźniego, siebie samego i Boga.

Ks. Jan Twardowski: "Można sobie złożyć życzenia szczęśliwego Wielkiego Postu, który po to się rozpoczyna,
by uchronić w nas Boże tchnienie
.”

O. Jacek Salij, OP, dominikanin: "Najważniejsze, żebyśmy w czasie tego Wielkiego Postu próbowali zrealizować – tak jak umiemy - tę trójjednię modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia. "

Długo by cytować różne myśli na Wielki Post, ale przejdźmy do konkretów. Poprosiliśmy ks. dr. Krzysztofa Matuszewskiego, który jest m.in. dyrektorem Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej „Przystań” w Katowicach, o zaproponowania nam siedmiu wyrzeczeń/postanowień, które moglibyśmy zastosować w czasie Wielkiego Postu. Znajdziemy je w podpisach pod zdjęciami.

Duchowość chrześcijańska wymienia trzy środki pracy nad sobą: post jako wyrzeczenie, uczynki miłosierdzia i modlitwę.

O ks. dr. Krzysztofie Matuszewskim

ks. dr Krzysztof Matuszewski – ksiądz Archidiecezji Katowickiej, doktor teolog duchowości, psycholog, psychoterapeuta, adiunkt Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, rekolekcjonista. Dyrektor Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej „Przystań”. Pomaga również m.in. poprzez diagnozę w formacji alumnów w seminariach duchownych Katowic, Krakowa i Łodzi. Koordynator Fundacji św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski, członek zespołu ds. prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży Archidiecezji Katowickiej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto