Transformacja energetyczna w miastach – wyzwanie dla samorządów i ich partnerów

Materiał informacyjny - Veolia Energy Contracting Poland
30 października br. odbyła się w Warszawie konferencja pt. „Transformacja energetyczna w miastach – wyzwanie dla samorządów i ich partnerów”, podczas której dyskutowano o największych wyzwaniach i szansach, jakie niesie współpraca samorządów i biznesu w procesie transformacji energetycznej. Mimo że konferencja odbyła się w stolicy, panelistami byli włodarze i przedstawiciele różnych regionów, którzy dyskutowali o rozwiązaniach z obszaru zarządzania efektywnością energetyczną, gospodarki wodno-ściekowej oraz o inwestycjach miejskich realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Wśród panelistów obecni byli również przedstawiciele ze Śląska, którzy podkreślali znaczenie transformacji dla regionu.

Gościem specjalnym wydarzenia był prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek, MEP, który w wystąpieniu inauguracyjnym nawiązywał do roli samorządów w skutecznej realizacji unijnych programów społecznych i środowiskowych. Profesor Buzek podkreślił, że silne samorządy są jednym z ważniejszych osiągnięć Polski i wizytówką naszego kraju na szczeblu europejskim. Ich siła to znajomość potrzeb mieszkańców, co przekłada się na większą skuteczność działania - dodał profesor Buzek.

Silne samorządy to także zachęta do współpracy i inwestycji dla prywatnych przedsiębiorstw. Konferencja „Transformacja energetyczna w miastach – wyzwanie dla samorządów i ich partnerów” była swoistym centrum wymiany dobrych praktyk, doświadczeń i wyzwań, jakie stoją przed samorządami w ich drodze do neutralności klimatycznej i budowania rezylientnych miast.

Często stawia się w opozycji do siebie samorządy i biznes, tymczasem odpowiedzialne samorządy, jak i odpowiedzialne firmy, kierują się podobnymi przesłankami. Na jakość współpracy pomiędzy nimi wpływa zbliżone rozumienie wyzwań, dialog i zaufanie w delegowaniu zadań. – powiedział Krzysztof Zamasz, członek zarządu i dyrektor handlowy Grupy Veolia w Polsce. – Do tego duetu biznes-samorząd, należy dodać jeszcze naukę, co doskonale oddaje metafora „złotego trójkąta” współpracy autorstwa profesora Jerzego Buzkapodsumował Zamasz.

Samorządy są kluczem do przeprowadzenia „lokalnej modernizacji energetycznej”. Przed nimi stoi zadanie włączania do współpracy wielu partnerów w celu wspólnego szukania modeli finansowania i dostarczania technologii, a także zaangażowanie w ten proces „energii społecznej”, bo tylko ona ma szansę dotrzeć szeroko z przesłaniem transformacyjnym. Śląsk ma specjalne miejsce na mapie zmian w zakresie energetyki w Polsce. Dlatego też w dyskusji wybrzmiał głos przedstawicieli regionu, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą w temacie.

Nie da się przeprowadzić transformacji w sposób rewolucyjny. W Tychach widzimy, jak świadome i konsekwentne działanie oraz wizja stworzona kilkanaście lat temu, dają teraz widoczne efektypowiedział Maciej Gramatyka, Zastępca Prezydenta Tychów. – Transformacja to głównie proces zmiany przemysłowej – odchodzenia od górnictwa i szukania alternatywy dla tych, którzy z przemysłem wydobywczym związali swoją ścieżkę zawodową. Dlatego w Tychach, z pomocą środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, planujemy powstanie Hub’u Zielonej Energii. Ma to być miejsce rozwoju przedsiębiorczości z zakresu zielonej gospodarki, wspierania startup’ów, które w przyszłości będą napędem do rozwoju. W ramach Hub’u powstanie też centrum rozwoju kompetencji zawodowych, w którym osoby związane z branżą okołogórniczą będą mogły się przekwalifikować czy podnieść kompetencje zawodowe celem dostosowania się do nowych możliwości zatrudnieniawyjaśniał Gramatyka.

Transformacja niesie za sobą wyzwania także dla przedsiębiorców. – Jako Izba wspieramy przedsiębiorców w wykorzystywaniu szans, jakie niesie ze sobą proces transformacji. Rolą samorządów jest pełnienie funkcji katalizatorów zmian w lokalnym przemyśle i mobilizowanie lokalnych przedsiębiorców do podejmowania działań mających na celu ograniczanie śladu węglowego oraz wspieranie konkurencyjności biznesu w oparciu o transformację energetyczną – powiedział Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej (RIG) w Katowicach, uczestnik konferencji.

Podczas dyskusji nie zabrakło też opinii środowiska naukowego. Głos w debacie zabrała dr hab. Marzena Czarnecka, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. – Prawo w pewien sposób wymusza niektóre zachowania na biznesie, np. te dotyczące raportowania wskaźników ESG, wskazuje, jak stymulować działania. Jednak obecnie prawo jest przeregulowane. Jest za dużo przepisów, które za często wychodzą i co więcej są niskiej jakości merytorycznej. Do samej ustawy o prawie energetycznym od jej daty uchwalenia powstało ok. 150 zmian. Do tego pojawiło się sześć nowych ustaw. Łącznie, do końca czerwca br. powstało 118 tys. aktów prawnych. To nadregulacjaprzekonywała prof. Czarnecka.

Transformacja energetyczna miast stanowi wyjątkowo złożony proces, który stawia przed włodarzami wiele wyzwań. Jednostki samorządowe podejmują liczne inicjatywy w obszarach takich jak oszczędzanie energii, termomodernizacja budynków, zmierzająca do oszczędności energii i redukcji emisji CO2, rozwijanie ekologicznych środków transportu publicznego oraz tworzenie obszarów zielonych. Szczególnie istotne są również działania związane z adaptacją do zmian klimatu oraz budowaniem odporności na skutki tych zmian (rezyliencja).

Organizatorem konferencji była Fundacja Veolia, która koncentruje swoje działania na wzmacnianiu współpracy międzysektorowej, wspieraniu projektów dedykowanych społecznościom lokalnym i poprawie jakości ich życia w obszarach związanych ze zrównoważonym rozwojem.

W konferencji uczestniczyło ponad 280 osób, co jest dowodem, że kwestie efektywności energetycznej w gospodarce komunalnej, możliwości finansowania partnerstw publiczno-prywatnych (PPP) oraz wyzwania, jakie niesie transformacja energetyczna wymagają rozmów i są tematem łączącym potrzeby różnych środowisk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto