Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tychy: Po co komu rada osiedla? Prawda i mity

EL
Niejasności i nieporozumienia wokół rad osiedli rozwiewa Marcin Rogala, przewodniczący komisji samorządowej Rady Miejskiej w Tychach

Rada osiedla jest jednostką pomocniczą miasta, a tworza ją ludzie z danego osiedla. Rad osiedli nie powołuje prezydent! Rada osiedla może, ale wcale nie musi powstać, a jej powstanie zależy od inicjatywy własnej mieszkańców. Od ich woli.

W Tychach jest wiele miejsc, w których nie funkcjonuje żadna rada osiedlowa, a tych obecnie funkcjonujących jest 21. Zasięg terytorialny ich działania można sprawdzić tutaj: http://bip.umtychy.pl/?grupa=podmioty&dzial=rm&kat=osiedla

Nieprawdą jest jakoby angażowanie się w działalność rad osiedlowych wiązało się z wysokimi apanażami. Praca w radzie osiedla jest społeczna. Członkowie rady osiedla nie otrzymują żadnego wynagrodzenia za swoją pracę !!!

Dlaczego warto mieć radę swojego osiedla? Bo rada miasta ma obowiązek informować ją o przedsięwzięciach planowanych na terenie danego osiedla. Do poszczególnego obywatela takich materiałów się nie wysyła, a do rady osiedla tak. I taka rada wyraża swoją opinię na temat takich czy innych planów miasta wobec takiego czy innego osiedla.

Ma też prawo występować z własnymi wnioskami i propozycjami do uwzględnienia w budżecie miasta. Bo któż jak nie ludzie zdanego osiedla widzą najlepiej gdzie i co należy naprawić, poprawić, zrobić I w budżecie Tychów na dany rok rezerwowane są środki na realizację zadań remontowych i inwestycyjnych będących odpowiedzią na te wnioski.

Rady osiedli są też czynnikiem integrującym społeczność osiedlową. Dzieje się tak podczas festynów osiedlowych, dni seniora i innych imprez, które jednoczą i uatrakcyjniają życie na osiedlu. A organizacja takich uroczystości to wręcz tradycja każdej rady.

Tak więc rada osiedla jest instytucją dającą narzędzia grupie mieszkańców (społeczników), którzy chcą dbać o własne i sąsiadów podwórko! To nie jest, jak niektórzy myślą, prawa ręka prezydenta i miejsce do lokowania jego znajomych. Wręcz przeciwnie, prężnie działająca rada osiedla to prawa ręka mieszkańców danego osiedla. To grono ludzi patrzących na ręce zarówno prezydentowi, jak i radzie miasta.

Krótko mówiąc, osiedle, które ma prężnie działającą radę osiedlową, może mieć więcej.

Jeśli masz jeszcze wątpliwości co do sensu istnienia rad osiedlowych, pytaj. Wszystkie pytania przekażemy Marcinowi Rogali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto