Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tychy w czasach PRL - zobacz zdjęcia w kolorze! Rozpoznajecie budynki i ulice? Miasto przypomina amerykański Manhattan!

red.
Chociaż pierwsze wzmianki o dzisiejszych Tychach pochodzą z XV wieku, to większości z nas miasto to kojarzy się z blokowiskami, które powstały dopiero po II wojnie światowej. To właśnie je można zobaczyć na zdjęciach, które w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku wykonywali fotoreporterzy "Dziennika Zachodniego" i "Trybuny Robotniczej". Archiwalne zdjęcie zostały pokolorowane! Zobacz efekt.

Tychy w czasach PRL - zobacz to w kolorze! Rozpoznajecie budynki i ulice? Miasto wygląda jak Manhattan!

Tychy na przełomie lat 70. i 80. wygląda zjawisko. Zbudowane od zera wielkie osiedla przypominają nieco Manhattan.
Zobacz te zdjęcia.

W październiku 1950 roku podjęto decyzję o przyznaniu Tychom z dniem 1 stycznia 1951 roku praw miejskich. Niedługo potem rząd podjął decyzję o budowie Nowych Tychów, które w założeniu stać się miały miastem-sypialnią dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Generalnymi projektantami Nowych Tychów było małżeństwo Hanny i Kazimierza Wejchertów.

Zakończenie budowy pierwszego nowego tyskiego osiedla - Osiedla A - miało miejsce w 1954 roku. W kolejnych latach powstawały kolejne. Był to tylko początek powstawania Tychów, jakie znamy dzisiaj. W 1964 roku Wejchertowie za projekt Nowych Tychów otrzymali nagrodę państwową. Budowa osiedli trwała aż do przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Te najmłodsze powstawały już w modnej wówczas technologii wielkiej płyty.

Tychy w czasach PRL - zobacz zdjęcia w kolorze! Rozpoznajeci...

Tychy liczą dzisiaj prawie 130 tysięcy mieszkańców. Są jednym z największych ośrodków miejskich na terenie województwa śląskiego. Przez wiele lat były jednym z największych terytorialnie miast w Polsce, bo w jego granicach znajdowały się dzisiaj samodzielne Bojszowy, Bieruń, Kobiór, Lędziny i Wyry. Zdjęcia wykonane przez naszych fotoreporterów dotyczą jednak głównie Tychów w dzisiejszych granicach. Ciekawe, czy nasi Czytelnicy rozpoznają miejsca, w których zostały zrobione te fotografie?

Zobacz to w... kolorze. Te zdjęcia są unikalne!

Niektóre zdjęcia wyglądają naprawdę efektownie, inne nieco mniej. Wprowadzone zmiany i koloryzacja zależą bowiem w dużej mierze od jakości oryginalnych fotografii. Jedne zachowały się w doskonałej jakości, inne w gorszej. Tak czy inaczej to nowe spojrzenie na historię naszego miasta.

Nakładanie obrazu na czarno-białe zdjęcia wymagało jeszcze do niedawna konieczności użycia specjalistycznego sprzętu i nowinek technologicznych. Dzisiaj nie jest to już trudne, a wystarczy tylko użyć do tego odpowiednich narzędzi, jakie znajdują się w wirtualnej przestrzeni.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto