Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczelnie wyższe muszą śledzić losy swoich absolwentów

Maciej Kałach
Uczelnie wyższe śledzą losy swoich absolwentów
Uczelnie wyższe śledzą losy swoich absolwentów Grzegorz Gałasiński
Właśnie skończyłeś studia i odebrałeś dyplom? Przygotuj się, że twoja uczelnia jeszcze z tobą nie skończyła. Od 2011 roku szkoły wyższe w Polsce mają obowiązek śledzenia losów swoich absolwentów - taki wymóg przewiduje reforma Barbary Kudryckiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Według nowego prawa, uczelnia musi śledzić kariery absolwentów "w szczególności po trzech i pięciu latach od dnia ukończenia studiów". Wyniki tych badań mają być wykorzystywane przy dostosowywaniu programów nauki do potrzeb pracodawców.

Większość uczelni w województwie dopiero pracuje nad swoim systemem śledzenia. Uniwersytet Łódzki, największa uczelnia w regionie, uruchomienie wersji testowej swojego monitoringu przewiduje na październik 2011.

Czytaj również: Studenci uczący się w Łodzi gorączkowo szukają kwater. We wrześniu będzie drożej!

Absolwenci uniwerku otrzymają zaproszenia do wypełnienia ankiety w internecie. Namiary na byłych studentów ustali Biuro Karier UŁ. Jeśli absolwenci w zdecydowanej większości nie zechcą się "przebadać", uczelnia rozważy ankiety telefoniczne.

W przeszłości badania losów absolwentów UŁ prowadzone były za pomocą kartki i ołówka przy zdawaniu "obiegówki" w Katedrze Socjologii Pracy na koniec studiów.

- Uczelnie powinny badać losy absolwentów, jednak w ustawie brakuje wskazania jasnych kryteriów. Obawiam się, że systemy różnych szkół nie będą się pokrywać i przez to próby porównań osiągnięć absolwentów różnych uczelni mogą być trudne - uważa Agnieszka Ciszewska z Biura Karier UŁ.

Z niepublicznych uczelni systemem śledzenia chwali się Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi. Badania prowadzone są co dwa lata od 2007 r. i stąd AHE ma wiedzę, że m.in. "absolwenci wysoko cenią proponowany przez AHE autorski program kształcenia". Inna niepubliczna uczelnia z Łodzi - Wyższa Szkoła Cosinus nad swoim systemem pracuje.

Rozbudowany system "śledczy" ma Politechnika Łódzka.

- Od 2009 r. absolwenci PŁ wypełniają kwestionariusze ankiet w chwili obrony pracy, pół roku po zakończeniu studiów, rok, trzy i pięć lat po opuszczeniu murów uczelni - informuje dr Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ.

W systemie zarejestrowanych jest 7520 absolwentów, z których 5952 wyraziło zgodę na udział w badaniach. PŁ ustaliła, że 45 procent absolwentów ma pracę w momencie oddawania magisterki, a po pół roku od obrony - już trzy czwarte.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto