Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unijne wsparcie może przepaść

Maciej Wasowicz
Andrzej Świątek, przewodniczący Komisji Finansowo–Budżetowej chce, by budżet został jak najszybciej uchwalony.
Andrzej Świątek, przewodniczący Komisji Finansowo–Budżetowej chce, by budżet został jak najszybciej uchwalony.
Tak jak w roku ubiegłym, tak i w tym, w Czeladzi nie udało się uchwalić budżetu za pierwszym podejściem. Choć projekt gminnego budżetu gotowy był już w połowie listopada, nie wszystkie komisje rady zdążyły go ...

Tak jak w roku ubiegłym, tak i w tym, w Czeladzi nie udało się uchwalić budżetu za pierwszym podejściem. Choć projekt gminnego budżetu gotowy był już w połowie listopada, nie wszystkie komisje rady zdążyły go zaopiniować. Nie zrobiły tego ani komisja finansowo-budżetowa, ani komisja gospodarcza, czyli dwie najważniejsze dla uchwalenia miejskiego budżetu.

Tylko radnych brak...
— Komisja finansowo-budżetowa spotykała się trzykrotnie, ale nie zdążyła wypracować stanowiska dotyczącego budżetu — mówi burmistrz Czeladzi Marek Mrozowski.

Komisja gospodarcza spotkała się tylko jeden raz, ale i ona nie była w stanie wyrazić opinii dotyczącej budżetu, tyle że z przyczyn formalnych.

— Zabrakło kworum — dodaje Mrozowski.

Tylko komisje oświatowa i zdrowia zdążyły pochylić się nad propozycją planu finansowego, złożoną im przez miejskie władze i zaopiniować jego poszczególne założenia.

Do dwóch razy sztuka?
6 stycznia odbyła się kolejna sesja Rady Miasta, poświęcona miejskiemu budżetowi. Jeszcze przed sesją burmistrz Mrozowski był pełen obaw czy radnych uda się przekonać do poparcia przedłożonego im projektu.

— Na sesji nie będzie już dyskusji nad budżetem, ponieważ ta odbyła na ostatnim posiedzeniu — mówi burmistrz.
Władze miasta wprowadziły do budżetu zaproponowane przez radnych poprawki.

Przesunięto także spore pieniądze na zakup sprzętu dla szpitala powiatowego w Czeladzi.

— Jest to kwota około 300 tys. zł i zostanie przeznaczona na zakup aparatury UKG — twierdzi Marek Mrozowski.

Czeladź będzie się starać także o dofinansowanie zaplanowanych inwestycji z kasy Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego. W myśl projektu budżetowego w tym roku w mieście rozpoczną się trzy wysokonakładowe inwestycje.

— W tym roku zablokowaliśmy pieniądze na termodynamizację trzech miejskich przedszkoli, budowę kanalizacji przy ulicy 21 Listopada oraz rewitalizację rynku — wymienia inwestycyjne priorytety burmistrz Mrozowski.

Ambitne plany
Ta ostatnia inwestycja jest chyba najdłużej wyczekiwaną przez mieszkańców Czeladzi. Jej realizacja powinna spowodować, że rynek odzyska właściwy sobie blask i wreszcie stanie się centralnym punktem miasta.

W sumie miasto planuje się starać o wsparcie sięgające 10 mln zł.

Innym ważnym punktem w tegorocznym budżecie Czeladzi są pieniądze zabezpieczone na adaptacje dawnego szpitala psychiatrycznego, który został przeniesiony do budynku opuszczonego przez szpital zakaźny.

Na budynek przy ulicy Szpitalnej władze planują wydać 1 mln złotych i utworzyć tam 30 mieszkań, przeznaczonych na potrzeby starszych mieszkańców Czeladzi.

Czas mija nieubłaganie
Terminy składania wniosków o dofinansowanie wszystkich projektów inwestycyjnych mijają w pierwszym kwartale tego roku. Jednym z warunków przyjęcia podania jest zatwierdzony budżet i zapewnione środki na poszczególne inwestycje.
Każde opóźnienie w uchwaleniu planu finansowego miasta to stracony cenny czas, który można wykorzystać na dopracowanie wniosków, by te wygrały z dziesiątkami innych, które na początku roku wpłyną do instytucji Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto