Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Żnin jest sześcioro stulatków

Szymon Cieślak
Antonina Haglauer z Sobiejuch urodziła się 3 czerwca 1908 roku.
Antonina Haglauer z Sobiejuch urodziła się 3 czerwca 1908 roku. Szymon Cieślak
Żnin jako gmina osób starszych? To wcale nie musi być zarzut. Widocznie jesteśmy miejscem, w którym warto żyć. I to bardzo długo.

Wydaje się, że Żnin jest miejscem, w którym 80 lat to nie jest "wiek starczy", a po prostu - początek drugiej młodości.
Na koniec lipca tego roku statystyki Żnina wskazują, że w gminie mieszka w sumie 24.300 osób. Jeśli chodzi o osoby w dawnym wieku emerytalnym - kobiet z ukończoną przynajmniej sześćdziesiątką jest 3067, a mężczyzn w wieku 65 i więcej lat mamy 1505.
W tym roku Urząd Stanu Cywilnego zaplanował wysłać listy z gratulacjami i życzeniami do 980 osób, które ukończyły osiemdziesiąt i więcej lat.
Osób w wieku stu i więcej lat mamy aż sześć. Są to Stefania Jezierska (100 lat), Pelagia Płotka (101 lat), Konstancja Nowak (102 lata), Marianna Szturemska (103 lata), Pelagia Kunz (104 lata, ale w grudniu tego roku skończy 105). Wszystkie wyżej wymienione panie są mieszkankami Żnina. Najstarsza oczywiście jest Antonina Haglauer z Sobiejuch, która w czerwcu tego roku ukończyła 107 lat. Na 2016 rok szykują się obchody setnych urodzin czterech mieszkańców gminy Żnin.
Żnińskim rekordzistom trochę jeszcze brakuje do rekordzistów pod względem liczby przeżytych lat. Takie osoby, które przetrwały na tym świecie więcej niż 110 lat, nazywa się "superstulatkami". Na arenie światowej w tym względzie prym wiedzie Jeanne-Louise Calment, która w chwili śmierci w 1997 roku miała aż 122 lata i to ona jest określana najdłużej żyjącą osobą na świecie. Obecnie najstarszą mieszkanką naszego globu jest afroamerykanka Susannah Mushatt Jones, która urodziła się w XIX wieku (ma 116 lat), a mężczyzną jest mający 112 lat mieszkaniec kraju kwitnącej wiśni Yasutaro Koide.
Co sprawia, że mamy tyle osób w wieku jeszcze do niedawna uważanym za niemalże nieosiągalny? Znacznie młodsi od stulatków specjaliści od zdrowego żywienia, treningów fitness i w ogóle zdrowego stylu życia uważają, że receptą na długowieczność jest między innymi niskokaloryczna dieta, aktywność fizyczna, zdrowy sen, a przede wszystkim pozytywne myślenie. Do tego moglibyśmy dodać popularne od ładnych kilku lat leki na wzmocnienie - na przykład - serca, oraz zabiegi lecznicze, które są w stanie uratować zdrowie i życie. Nie do końca te słowa potwierdzają biografie stulatków, których młodość przypadała na wojny światowe, totalitaryzmy, czasem to był głód czy długotrwały stres. Osoby te często chwalą się, że nie stosują diet znanych nowoczesnemu człowiekowi i nie stronią od jedzenia tłustych potraw.
Za to naukowcy zajmujący się superstulatkami uważają, że po prostu każdy z nas rodzi się z czymś w rodzaju przydatności do użycia. Brzmi to niezbyt zachęcająco, ale potwierdza tezę, że nie ma jednego czynnika, który zapewni dożycie leciwego wieku. Nie wiadomo też, dlaczego to właśnie kobiety częściej są rekordzistkami długowieczności.
A może to pałuckie powietrze sprawia, że ludzie żyją tak długo... Tak czy siak dbajmy o naszych seniorów, żebyśmy za kilkanaście lat mogli powiedzieć, że u nas naprawdę warto jest żyć, bo żyje się długo i szczęśliwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto