Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Średniej Wsi powstała stacja uzdatniania wody

UMiG Lesko
Ponad 6 mln złotych - to kwota oddanej do użytku stacji uzdatniania wody wraz z wodociągiem w Średniej Wsi, w powiecie leskim.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do budowy tej inwestycji - mówi Adam Snarski, burmistrz Miasta i Gminy Lesko. - W XXI wieku nie do pomyślenia jest, by społeczność którejkolwiek części kraju, również naszej gminy, borykała się z brakiem podstawowego źródła życia, jakim jest woda. Cieszę się wspólnie z mieszkańcami Średniej Wsi i Bachlawy, że dotychczasowy problem został już rozwiązany, tym bardziej, że coraz częstsze susze doskwierają nam znacząco z roku na rok. Jednocześnie deklaruję, że wraz z pracownikami urzędu podejmiemy wszelkie starania, by również pozostałe miejscowości gminy Lesko zaopatrzyć w potrzebne wodociągi.

W ramach stacji uzdatniania wody zaplanowano budynek technologiczny, w którym zlokalizowane są urządzenia do uzdatniania wody, pomieszczenia technologiczne, magazynowe oraz część socjalna, wieża aeracji oraz zbiorniki magazynowe wody uzdatnionej.

Napowietrzona woda z wieży aeracji kierowana jest pompowo do filtrów ciśnieniowych, w których odbywa się 2-stopniowy proces filtracji wody. Pompownia została zlokalizowana w hali technologicznej stacji. Woda po filtracji trafia do dwóch naziemnych zbiorników magazynowych. Zanim dopłynie do mieszkańców, zostaje poddana jeszcze procesowi dezynfekcji podchlorynem sodowym. W tym celu w budynku stacji została wykonana stacja chlorowania, jako oddzielne i zamknięte pomieszczenie, wyposażone w pompy dozujące.

Stacja będzie wyposażona w urządzenia technologiczne umożliwiające pobór wody i jej uzdatnianie w ilości 25 m3/h.

W ramach budowy wykonany został także bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe, który odbiera ścieki bytowe powstające na stacji.

Będzie ona zasilać miejscowość Średnia Wieś i Bachlawa, a docelowo przewidziano także rezerwę dla miejscowości Hoczew.

W ramach przedsięwzięcia został również wykonany rurociąg tłoczny doprowadzający wodę z istniejących czterech studni głębinowych. Studnie oraz stacja uzdatniania znajdują się na przeciwległych stronach rzeki San, dlatego konieczne było przejście wodociągiem pod dnem rzeki San metodą bezwykopową. Uzbrojenie sieci wodociągowej stanowią hydranty, zawory, zasuwy wodociągowe, trójniki, studnie wodomierzowe, urządzenia do regulacji ciśnienia w sieci czy urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody w sieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto