Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, czyli łamańce językowe w aplikacji na telefon. Nowość MDK 1 w Tychach

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Monika Szydłowiecka i Maciej Gruchlik
Monika Szydłowiecka i Maciej Gruchlik MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach
"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie", Szpieg zbiegł, smyk znikł, pies się wściekł. deszcz ściekł, miecz siekł” i inne łamańce językowe do ćwiczenia dykcji to dzieło nauczycieli MDK 1im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach. Powstał mały podręcznik, ale są też karty do gry, kolorowanki, quizy, gra planszowa. Teraz powstaje aplikacja na telefon. Będzie gotowa w maju 2022. W dowolnym miejscu i o każdej porze będzie można bawić się w poprawność językową

Szpieg zbiegł, smyk znikł, pies się wściekł. deszcz ściekł, miecz siekł”, „Trzech Czechów czy trzy Czeszki, czy trzy, czy trzech, czy Czeszka czy Czech”, „Trzmiel na trzosie w trzcinie siedzi, z trzmiela siedzą się sąsiedzi” - tego rodzaju łamańce językowe (obok tych najbardziej znanych, jak np. stół z powyłamywanymi nogami”) znajdziemy w „Lingwistycznej papudze”, pierwszej książeczce, która powstała z inicjatywy Moniki Szydłowieckiej w 2020 r., kiedy z powodu lockownu unieruchomione zostały instytucje kultury. Wielu artystów i innych twórców kultury zaczęło wtedy pracować nad projektami, na które wcześniej nie znajdowali czasu.

Monika Szydłowiecka pochyliła się nad pomocą dydaktyczną dla dzieci i młodzieży, u których zauważyła językową niedbałość skutkującą m.in. „połykaniem końcówek” czy w ogóle niewyraźną mową.

Powstała „Lingwistyczna papuga. O dykcji i nie tylko”, do której wszystkie łamańce zostały opatrzone obrazkami przygotowanymi przez nauczycieli plastyki MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków.

Do książki powstały karty, quizy, kolorowanki, gra planszowa... Wszystko to znajdziemy na stronie MDK 1 w zakładce „Wydarzenia”.

Inicjatywa znalazła uznanie wśród specjalistów, którzy przyznali jej nagrodę „Złotego Słonecznika” w kategorii „Język” za najbardziej rozwojowe przedsięwzięcie dla dzieci w wieku 0-14 lat w województwie śląskim na rok 2020 i 2021.

I może na tym by się skończyło, gdyby nie szansa na duże wsparcie finansowe i merytoryczne - w postaci Popojutrze 2.0 Centrum Inkubowania Innowacji Społecznych w Obszarze Kształcenia prowadzone przez poznańską firmę Sense Consulting. Monika Szydłowiecka i Maciej Gruchlik z MDK 1 postanowili stworzyć językową aplikację mobilną na telefon.

Projekt ten został zgłoszony jako jeden ze 180 z całego kraju i bardzo szybko znalazł się w czterdziestce najlepszych, a następnie 24 wybranych do dofinansowania.

Zaczęła się poważna praca. Powstało 50 całkiem nowych łamańców językowych, które znajdą się w tej aplikacji. Ich autorem jest Michał Misza Czorny.

A oto kilka z nich:
"Obrażona oberżyna niemal rżała i ryczała, gdyż rzeżucha bakłażanem ją nazwała",
"Co tak szura? Szarobura sierść paszczura",
"Placek na placu zajadał pulchny pucybut Jacek. Co zajadasz. Jacku? Co dłubiesz w placku?"

Prototyp aplikacji już jest gotów, teraz trwa szlifowanie, udoskonalanie.

- Mamy do dyspozycji cały sztab specjalistów od prawidłowej wymowy, który rozwiewa wszelkie nasze wątpliwości - mówi Maciej Gruchlik, dyrektor MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach.

W kwietniu aplikacja ma przejść fachową ocenę, a w maju ma być całkowicie gotowa. -

- W założeniu nasz projekt ma pomóc w pracy nad dykcją z dziećmi i młodzieżą, ale przyda się każdemu, kto pracuje głosem. Mięśnie twarzy - tak jak i reszta ciała - wymagają rozgrzania przed jakimkolwiek dłuższym wysiłkiem. Wiedzą o tym sportowcy i przed zawodami rozgrzewają ciało, wiedzą to też śpiewacy i ćwiczą głos, nim rozpoczną koncert. Powinni to robić także mówcy. Kilka minut takich łamańców językowych na pewno dobrze zrobi - tłumaczy Maciej Gruchlik.

Twórcy „Papugi lingwistycznej” to dyplomowani nauczyciele, ale i uznani artyści.

Monika Szydłowiecka jest aktorką i instruktorką teatralną. W MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków rowadzi trzy zespoły teatralne: Autorski Teatr Ruchu „Wampa”, grupę teatralną „Pi Yigna” i teatr „Anonimowi”. Wyreżyserowała do tej pory około 50 spektakli teatralnych.

Maciej Gruchlik jest germanistą, ale i tancerzem. Przez rok tańczył w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Był tancerzem-aktorem grupy Teatr OdRuchu, która tworzy spektakle w oparciu o technikę tańca współczesnego. Od 13 lat prowadzi zajęcia taneczne z zespołami dziecięcymi, młodzieżowymi, a także z osobami dorosłymi.

Od 2018 r. jest dyrektorem MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach, a Monika Szydłowiecka - jego zastępcą.

Z szacunkiem i pokorą podeszli do dokonań swojej poprzedniczki, Teresy Wodzickiej, która ćwierć wieku prowadziła MDK 1, przejęli wszystko, wzbogacając swoimi pomysłami i nowymi możliwościami. Nade wszystko błysnęli w obszarze innowacji.

Od 21 lutego do 7 marca 2022 trwa kolejny nabór do projektu Popojutrze 2.0.

- Warto spróbować - zachęca Maciej Gruchlik.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto