Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Tychach jest nowy proboszcz. Oto zdjęcia z parafii bł. Karoliny. To 42-letni ks. Grzegorz Kolbiarz. FOTO

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Wprowadzenie nowego proboszcza parafii bł. Karoliny w Tychach, ks. Grzegorza Kolbiarza pochodzącego z Siemianowic Śląskich
Wprowadzenie nowego proboszcza parafii bł. Karoliny w Tychach, ks. Grzegorza Kolbiarza pochodzącego z Siemianowic Śląskich Jolanta Pierończyk
TYCHY. Nowym proboszczem parafii bł. Karoliny został 42-letni ks. Grzegorz Kolbiarz, który był wikarym tej parafii w latach 2007-2010. Uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza odbyło się w niedzielę, 30 lipca 2023 r. o godz. 12. Nowego proboszcza wprowadził dziekan dekanatu Tychy Nowe, ks. Michał Psiuk.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Wprowadzenie nowego proboszcza parafii bł. Karoliny w Tychach odbyło się bardzo uroczyście. Procesja, sztandary, chór, pełny kościół, kwiaty od dzieci i dorosłej reprezentacji parafii. Dzieci w swoim przemówieniu zasygnalizowały, że wiedzą, iż już kiedyś ks. Grzegorz Kolbiarz był kapłanem tej parafii, ale dodały, że ich wtedy na świecie nie było.

- Choć naszym rodzicom jesteś znany, my po raz pierwszy cię witamy. Od dziś jesteś proboszczem naszej parafii i wierzymy, że będziesz się o nią troszczył najlepiej jak potrafisz, a my w imieniu dzieci obiecujemy, że swoją modlitwą i zaangażowaniem pomagać ci będziemy - usłyszał nowy proboszcz od reprezentacji najmłodszej części parafii bł. Karoliny.

Dorośli przypomnieli, że przychodzi do znanego sobie miejsca, a oni przyjmują go z ufnością i liczą na dobrą współpracę.

Witamy cię ks. Grzegorzu w naszym domu, w miejscu, które ma 31-letnią tradycję (...). Dla nas to miejsce i ten dom Boże stały się świadectwem wiary i modlitwy, postawy współpracy i prac ks. Józefa i nas, parafian.(...) Wnętrze tej świątyni składa się z serc ludzi, którzy mają ręce gotowe do współpracy z tobą. Ks. Grzegorzu, twojej pasterskiej pieczy powierzono naszą parafię, co przyjmujemy z zaufaniem. Wierzymy, że pod twoim kierunkiem będziemy wspólnie wzrastać w wierze i dążyć do zbawienia. (...) Niech bł. Karolina podzieli się z tobą żarem swojego serca.Witamy cię wśród nas i parafrazując słowa św. Jana Pawła II od teraz niech nasza droga stanie się wspólną. Szczęść Boże

- powiedziała Małgorzata Klimek w imieniu parafian.

Ks. Grzegorz Kolbiarz w parafii bł. Karoliny w Tychach zaczynał swoją duszpasterską drogę

Była to jego pierwsza parafia. Przyszedł tu w 2007 r. Miał 26 lat (podobnie jak jego poprzednik, ks. prałat Józef Szklorz, jest absolwentem technikum; skończył technikum elektroniczno-mechaniczne w rodzinnych Siemianowicach Śląskich).

Jako początkujący ksiądz zwrócił na siebie uwagę pięknymi, bardzo mądrymi kazaniami. Niektóre pamięta się do dziś.

Z Karoliny przeszedł do parafii św. Jerzego w Czerwionce-Leszczynach, gdzie spędził pięć lat i, podobnie, jak jego poprzednik, na tych dwóch parafiach zakończył swoją posługę wikariuszowską. W 2014 r. został misjonarzem archidiecezjalnym, rok później - ojcem duchownym alumnów w seminarium duchownym w Katowicach.

Podczas II Synodu Archidiecezji Katowickiej był członkiem komisji ds. duchowieństwa. Po ponad 16 latach od święceń wraca do swojej pierwszej parafii, ale już jako proboszcz.

Jego wprowadzenie na urząd proboszcza parafii bł. Karoliny w Tychach zapowiedział ks. prałat Józef Szklorz na swojej ostatniej mszy w roli proboszcza, prosząc parafian o liczny udział w tej uroczystości. Zgodnie ze zwyczajem nowy proboszcz otrzymał od dziekana klucze do obiektów parafialnych.

Ks. Grzegorz Kolbiarz: Jest we mnie radość, ale też mnóstwo obaw i wątpliwości

- Parafia to bycie razem. Ale to jest spotkanie w ruchu, w dynamice codziennego życia. To, co dzieje się w parafii to przede wszystkim jest życie każdego z nas. Idziemy razem nie tylko po to, by przeżyć, przetrwać lub przeżyć coś ze sobą. Idziemy prowadzeni przez Jezusa, idziemy razem z nim do Jego i naszego Ojca w niebie i ten kawałek drogi mam przejść razem z wami Nie wiem, co jest w was, w waszych sercach, ale we mnie jest radość z tego powodu, choć i mnóstwo obaw i wątpliwości. Z wielkim szacunkiem i przejęciem spoglądam na historię tej parafii i to, czym ona jest dziś. Historia ta pisana jest konkretnymi rękoma spracowanymi. To praca wielu księży, a przede wszystkim budowniczego tego kościoła i niestrudzonego przewodnika budującej się wspólnoty, ks. prałata Józefa .

- powiedział ks. Grzegorz Kolbiarz.

O ostatnich latach swojej pracy w seminarium powiedział:

Życie seminaryjne to trochę jak życie zakonne, nawet nieco pustelnicze. Praca z młodymi ludźmi, towarzyszenie im w rozeznaniu w ich drodze z Jezusem, a droga towarzyszenia to jest droga sprowadzenia do prostoty - do prostego i coraz prostszego spojrzenia na siebie, na swoje życie, swoje powołanie. I o to chcę was prosić już dziś: postarajmy się o prosty i uczciwy przekaz naszej wiary, naszego życia, doświadczenia tej wspólnoty. Prostota przekazu to trzymanie się faktów i chęć doprowadzenia do pracy, a uczciwość zakłada, co ma i może zostać powiedziane i nie będzie niesłusznie i niepotrzebnie przemilczanych spraw. Taki ma być przekaz naszej wiary. (...) Przed nami droga wspólnego szukania Królestwa Bożego

- mówił nowy proboszcz parafii bł. Karoliny, ks. Grzegorz Kolbiarz.

Cała uroczystość odbyła się z wielką klasą. Nowy proboszcz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do pięknej oprawy tego wyjątkowego wydarzenia, które trwało półtorej godziny. Powiedział, że jest bardzo wzruszony i że poczuł się przyjęty.

- Nie wypuszczę was z pustymi rękami. Na każdego przy wyjściu czeka mały upominek: coś słodkiego do kawy i coś dla ducha - powiedział ks. Grzegorz Kolbiarz.

Dla ducha był obrazek Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Słowa wraz z modlitwą do niej.

Wprowadzenie nowego proboszcza parafii bł. Karoliny w Tychach, ks. Grzegorza Kolbiarza pochodzącego z Siemianowic Śląskich
Wprowadzenie nowego proboszcza parafii bł. Karoliny w Tychach, ks. Grzegorza Kolbiarza pochodzącego z Siemianowic Śląskich Jolanta Pierończyk

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto