Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Czwartek 2020 w kościele bł. Karoliny w Tychach. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Wielki Czwartek w kościele bł. Karoliny w Tychach
Wielki Czwartek w kościele bł. Karoliny w Tychach Jolanta Pierończyk
Wielki Czwartek. Pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Wspomnienie Wieczerzy Pańskiej oraz pamiątka ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Kościoły, które tego dnia zwykle pękają w szwach, w tym roku są puste. Wierni mogą uczestniczyć w wielkoczwartkowych obrzędach jedynie poprzez środki masowego przekazu. Tak było także w kościele bł. Karoliny w Tychach.

W Wielki Czwartek wspominamy ostatnią wieczerzę, którą Jezus spożył z apostołami. W ramach drugiego czytania słyszymy opis tej wieczerzy z pierwszego listu św. Pawła do Koryntian

- mówi ks. dr Tomasz Wojtal, sekretarz metropolity katowickiego.

Tego wieczoru, podczas mszy, brzmią znane wszystkim słowa: „Pan Jezus owej nocy, której został wydany, wziął chleb, a dzięki uczyniwszy, połamał i rzekł: To jest ciało moje, za was ofiarowane, to czyńcie na moją pamiątkę. Podobnież wziął po Wieczerzy i kielich, mówiąc: Ten kielich stanowi nowe przymierze we krwi mojej, ilekroć go pić będziecie, czyńcie to na moją pamiątkę”.

To ważny moment ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Wielki Czwartek to zatem dzień kapłański

- mówi ks. dr Tomasz Wojtal.

„Ludu kapłański, ludu królewski, Zgromadzenie Święte, ludu Boży, śpiewaj Twemu Panu” - to jedna z pieśni związanych z wielkoczwartkową mszą, podczas której wierni okazują wdzięczność swoim kapłanom, wręczając kwiaty.

„Spróbujcie znaleźć kilka minut ciszy, aby podziękować za eucharystyczną obecność Pana Jezusa. W tym dniu proszę o modlitwę za kapłanów oraz w intencji nowych powołań do służby Bożej w Kościele. Proszę o szczególną modlitwę wspierającą odpowiedzialną i teraz bardzo trudną posługę kapelanów szpitalnych” - czytamy w liście pasterskim abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego na Wielki Tydzień.

W ramach Ewangelii słyszymy o obmywaniu nóg apostołom przez Jezusa.

- Nie jest to w dzisiejszych czasach gest obowiązkowy, ale zalecany. Jest symbolem bezgranicznej miłości będącej służbą wobec drugiego człowieka - tłumaczy ks. dr Wojtal.

Dziś - wyjątkowo - nie będzie go w żadnym kościele.

Warto jednak pomyśleć o jego głębokim sensie, jakim jest troska o drugiego człowieka. Niech ten nieobecny dziś gest będzie inspiracją do podjęcia jakiegoś dobrego uczynku wobec najbliższych, właśnie w duchu Jezusowego gestu obmywania nóg

- mówi kapłan.

Zaczynamy święto Paschy, a więc warto w sposób duchowy przyjąć komunię świętą.

- W obecnej sytuacji możliwe jest to po akcie żalu doskonałego, na który w Wielką Środę był najlepszy czas, ale można to uczynić jak najszybciej, by podczas mszy Wieczerzy Pańskiej duchowo zjednoczyć się z naszym Zbawcą - mówi kapłan, podkreślając, że jest to msza szczególna, także dlatego, że nie kończy się błogosławieństwem. Świadczy to o jednej wielkiej ciągłości całego Triduum Paschalnego i świętowania Wielkiej Nocy, które zakończy się nieszporami w niedzielę wielkanocną.

Wielkoczwartkowa msza kończy się wyniesieniem Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. W tym roku też jest to tylko gest symboliczny.

W kościele bł. Karoliny zadość stało się tradycji składania księżom życzeń i wręczania białych róż. Zrobili to organiści.

ZOBACZCIE TAKŻE
WIELKI CZWARTEK 2019 w KAROLINIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto