18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włącz wyobraźnię, wyłącz telewizor - kampania w Tychach

Jolanta Pierończyk
Włącz wyobraźnię, wyłącz telewizor
Włącz wyobraźnię, wyłącz telewizor ARC
Włącz wyobraźnię, wyłącz telewizor - to hasło kampanii społecznej w Tychach prowadzonej przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Ma uświadomić rodzicom zagrożenia płynące z nadmiaru telewizji (i komputera) w życiu dziecka i zalety wspólnych zabaw.

Mamusiu, tak ci dziękuję, że oduczyłaś mnie tych gier komputerowych. Zauważyłaś, że już w ogóle się nie upominam. I wiesz, ja ich nie ma też w głowie. Nie tak jak przedtem. Teraz myślę o nich tylko, jak gram, a potem już nie. A kiedyś cały czas. Pamiętaj, mamusiu, musisz pilnować, żeby tamto nie wróciło

– to wypowiedź 8-letniego Miłosza, który wyszedł z uzależnienia od gier komputerowych.

Zdaniem prof. Jagody Cieszyńskiej z Centrum Metody Krakowskiej, coraz więcej jest dzieci uzależnionych od różnego rodzaju ekranu: od telewizora poprzez komputera, a na komórce skończywszy. – Telewizja pruje mózg dziecka – mówi wprost specjalistka. – Dziecko, które nie poznaje świata w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, nie rozwija w mózgu struktur odpowiedzialnych za empatię. Jeśli nie zadbamy o kontakty twarzą w twarz, te struktury się nie wytworzą. W USA skutkuje to narastaniem agresji, ze strzelaniem do rówieśników włącznie.

W Polsce problem objawia się na razie najczęściej rozdrażnieniem, rozkojarzeniem, brakiem reakcji na słowo. Podczas konferencji inaugurującej kampanię "Włącz wyobraźnię, wyłącz telewizor" w Tychach działanie ekranu na zachowanie dziecka najlepiej było widoczne na małym, 66-dniowym Tytusie. W normalnych warunkach taki maluszek reaguje na słowa rodziców, próbuje jakichś dźwięków, by podtrzymać z nimi kontakt. I nagle obok niego pojawia się obraz na ekranie. Dziecko natychmiast zwraca główkę w tamtą stronę i obserwuje. Trwa to chwilę i ekran gaśnie, ale dziecko nadal jest w niego wpatrzone. Na słowa rodziców już nie reaguje. – Jeszcze długo, ze dwie godziny, po odejściu od monitora wyłączone są pola czołowe odpowiedzialne za myślenie – mówi prof. Cieszyńska.

Włącz wyobraźnię, wyłącz telewizor

W Tychach właśnie ruszyła kampania społeczna przeciwdziałająca uzależnieniom od telewizora czy komputera. Potrwa do 1 czerwca. Jej hasło brzmi „Włącz wyobraźnię, wyłącz telewizor”. – Telewizor to pożeracz czasu, pożeracz wyobraźni, pożeracz kreatywności, koncentracji i więzi w rodzinie – mówiła Daria Szczepańska, zastępca prezydenta ds. społecznych na wstępie do konferencji inaugurującej kampanię. Jej celem jest uświadomienie rodzicom, jakie spustoszenie i nieodwracalne zmiany w mózgu dziecka czyni wielogodzinne oglądanie telewizji czy spędzanie czasu przed komputerem.

Włącz wyobraźnię, wyłącz telewizor. Harmonogram kampanii

* W przedszkolach i żłobkach pojawią się tablice, na których rodzice znajdą propozycje różnych klubów, instytucji i stowarzyszeń ciekawego spędzania czasu z dziećmi. Będą to zajęcia rekreacyjne, sportowe i plastyczne.
* W lutym i marcu w przedszkolach i żłobkach przewidziane są dla rodziców prezentacje multimedialne pt. „Wpływ telewizji na rozwój dziecka” , a po prezentacji odbędzie się co najmniej jedno zajęcie instruktażowe „Jak się bawić?”.
* Do 31 marca przyjmowane będą zgłoszenia na konkurs dla rodzin na najatrakcyjniejsze formy spędzania czasu angażujące całą rodzinę .

Włącz wyobraźnię, wyłącz telewizor. Ważne lektury

G.Small i G. Vorgan: „iMózg. .Jak przetrwać technologiczną przemianę współczesnej umysłowości”
Manfred Spitzer:„Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci”

ZOBACZ TAKŻE
TAK SWOJE DZIECI WYCHOWUJĄ MONIKA I ALEKSANDER BAŃKOWIE. Z JAKIM SKUTKIEM?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto