Wydarzenia sportowe w roku 2006

(ls)
14.07 Na Stadionie Miejskim odbyły się mecze i różne imprezy z okazji 35-lecia GKS 71 Tychy , m.in. GKS pokonał ŁKS 2:1.
W 2006 roku sukcesom na krajowych arenach - wicemistrzostwo Polski hokeistów GKS Tychy, awans do I ligi GKS Jachym - towarzyszyły ciągle niespełnione nadzieje kibiców Big Stara i GKS 71 Tychy na grę w wyższych ligach.

W 2006 roku sukcesom na krajowych arenach - wicemistrzostwo Polski hokeistów GKS Tychy, awans do I ligi GKS Jachym - towarzyszyły ciągle niespełnione nadzieje kibiców Big Stara i GKS 71 Tychy na grę w wyższych ligach. Nie brakowało osiągnięć w dyscyplinach indywidualnych i w sporcie młodzieżowym. Rozpoczęto największą inwestycję sportową - budowę hali. W ogóle mijający rok przyniósł spore ożywienie w tyskim sporcie i zapowiada wielki skok, jakiego możemy być świadkami w najbliższych miesiącach.

Styczeń

2.01 Ministerstwo Sportu podsumowało rywalizację dzieci i młodzieży w 2005 roku. Wśród klubów naszego regionu najwyżej sklasyfikowany został MOSM Tychy, ale ze 160. miejsca w Polsce spadł na 297.

7.01 Lekkoatleci MOSM Tychy Natalia Wasyluk w skoku w dal i Piotr Noras w trójskoku g zdobyli srebrne medale mistrzostw Śląska.

8.01 Katarzyna Łoboda z Ipponu Tychy sięgnęła po złoty medal mistrzostw Śląska w dżudo.

15.01 W Tychach pojawiła się kolejna dyscyplina sportowa - sguash. U Przewoźnika przygotowano dwa korty, powołano klub sportowy, a treningi prowadzili m.in. szkoleniowcy z Czech.

27.01 Podczas zimowych mistrzostw Polski znakomicie spisali się pływacy MOSM Tychy. Po raz pierwszy medale przywiozło troje zawodników: Patrycja Gogolin, Monika Marczak i Kamil Bojdoł.

Luty

15.02 Kierowca rajdowy Piotr Meresiński przesiadł się z renault clio do mitsubishi lancera (dwulitrowy silnik z turbiną o mocy 300 koni mechanicznych).

20.02 Po raz pierwszy przyznano sportowe stypendia fundowane z kasy miasta. Do podziału było 500 tysięcy złotych. Przyjęto zasadę, iż mogą się o nie ubiegać zawodnicy uprawiający dyscypliny mające związki sportowe lub są zameldowani w Tychach od przynajmniej trzech lat, o ile w mieście nie istnieje seniorska sekcja tej dyscypliny.

25.02 Reprezentacja Straży Miejskiej w Tychach zdobyła mistrzostwo Polski służb mundurowych.

27.02 W Tychach rozegrano zawody w short tracku w ramach Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych. Jazdę prawie 100 zawodniczek i zawodników obserwowało ponad 2 tysiące kibiców.

Marzec

1.03 Rodzice trenujących w MOSM Tychy piłkarzy powołali swoją radę. Jej przedstawicielami byli Benedykt Krzczuk, Roland Przybylski i Zbigniew Konieczko - drugi trener GKS Tychy.

5.03 Piłkarze halowi FKR Jachym Tychy awansowali do I ligi. W zespole grali: Piotr Bytys, Dariusz Dłużniewski, Paweł Bołdys, Roman Trojanowski, Waldemar Górecki, Dawid Frąckowiak, Marcin Skrzypczyk, Łukasz Gad, Adam Wolak, Łukasz Wachewicz, Rafał Ptak, Krzysztof Trzaskalski, Wojciech Wojtkun, Damian Turek, Sławomir Kowalski, Adrian Piechowiak. Trenerm był Grzegorz Morkis.

17.03 Tyszanie - Artur Jaworek, Iza Adamczyk i Kamil Kutynia - przywieźli złote medal z mistrzostw Polski w ju-jitsu. Hokejowa drużyna młodzików MOSM Tychy wywalczyła brązowy medal mistrzostw Polski.

20.03 Hokeiści GKS Tychy zdobyli wicemistrzostwo Polski.

Kwiecień

7.04 Siatkarski zespół Rodakowskiego Tychy zajął trzecie miejsce w rozgrywkach ligi śląskiej.

14.04 Koszykarze Big Stara Tychy przegrali decydujące mecze g i nie udało się im awansować do pierwszej ligi.

Maj
1.05 W Bieruniu rozegrano czwartą edycję zawodów w chodzie sportowym. W imprezie wzięło udział 80 zawodniczek i zawodników

10.05 Katarzyna Senyk (MOSM Tychy) zdobyła złoty medal w rzucie młotem podczas lekkoatletycznych mistrzostw Śląska.

20.05 Piłkarki ręczne MOSM Tychy awansowały do finału mistrzostw Polski młodziczek.

21.05 Żeglarz z Chełmu Śląskiego Bolesław Rozmus zajął trzeciej miejsce w 4. długodystansowych mistrzostwach Polski żeglarzy niepełnosprawnych Jeziorak 2006.

25.05 Katarzyna Balawajder z Tychów zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski w darcie.

26.05 Meczem z udziałem piłkarzy, hokeistów, samorządowców, dziennikarzy, biznesmenów uczczono pamięć zmarłego trenera Alfreda Potrawy.

Czerwiec

2.06 W GKS 71 Tychy powołano nowy zarząd, prezesem został Łukasz Jachym. W klubie utworzono drugą sekcję - futsalową z występującym w I lidze GKS Jachym Tychy.

11.06 Piłkarze GKS Tychy zakończyli sezon na drugim miejscu IV ligi. Awansował GKS Katowice.

15.06 Mistrzem Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej została drużyna TTS Budowlani.

26.06 Tyska tenisistka Sylwia Niedbało odniosła potrójny sukces w młodzieżowych mistrzostwach Polski, zdobywając trzy srebrne medale - w singlu, mikście i deblu.

Lipiec

7.07 Odbyła się kolejna edycja Tyskiego Triathlonu. Wygrał Aleksander Flak z Dąbrowy Górniczej.

13.07 Czwartą edycję kolarskiego Tyskiego Kryterium Fiata wygrał Tomasz Kłoczko z Weltouru. W kilku kategoriach wiekowych startowało prawie 200 zawodników.

14.07 Na Stadionie Miejskim odbyły się mecze i różne imprezy z okazji 35-lecia GKS 71 Tychy g, m.in. GKS pokonał ŁKS 2:1.

21.07 Radosław Pogan z Tarnowa wygrał Rajd Mery w Tychach.

30.07 Brązowy medal mistrzostw Polski juniorów przywiozła Marta Kałek z MOSM Tychy.

Sierpień

10.08 Pierwszą edycję Grand Prix Tychów w siatkówce plażowej wygrała para Krzysztof Woźniak - Wojciech Krzywoń.

12.08 Po wygraniu ogólnopolskiego turnieju najmłodsi piłkarze Chrzciciela Tychy pojechali w nagrodę na tydzień do Southampton.

13.08 Podczas Olimpiady Młodzieży Artur Ożga zdobył brązowy medal w kajakarstwie.

15.08 Kadrę Big Stara zasilili: Krzysztof Morawiec, Dawid Obrzut, Piotr Pustelnik, Marcin Środa, Paweł Zmarlak.

24.08 Witold Bańka z Tychów zdobył srebrny medal podczas młodzieżowych mistrzostw Polski (bieg na 400 m).

Wrzesień

3.09 28-letni tyszanin Damian Drogosz zdobył wicemistrzostwo Polski w armwrestlingu czyli siłowaniu na rękę.

10.09 Karolina Naja g odniosła największy sukces w historii tyskich kajaków. Jest pierwszą zawodniczką, która sięgnęła po złoty medal mistrzostw Polski juniorów (dystanse maratońskie).

15.09 308 biegaczy wzięło udział w 11. edycji Międzynarodowego Tyskiego Biegu Ulicznego. Wygrał Artur Sowa (Oleśniczanka).

Październik

1.10 Trenera Dariusza Grzesika zastąpił w GKS 71 Tychy Albin Wira.

2.10 Tyski pilot rajdowy Michał Ranik, jeżdżący z kierowcą Bartłomiejem Grzybkiem (Będzin), wywalczył złoty medal w klasie A7 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

12.10 Drużyny skatowe zakończyły sezon ligowy. Najwyżej sklasyfikowany został BIS Tychy - na 13. miejscu. OSP Lędziny awansowało do ekstraklasy.

15.10 Anna Kulisz (15 lat) i Paweł Sikora ((9 lat) z Tychów awansowali do finału mistrzostw Polski w szachach.

20.10. Katarzyna Łoboda z Ipponu Tychy zdobyła brązowy medal podczas zawodu Pucharu Polski.

Listopad

3.11 Rozpoczęło się zgrupowanie hokejowej kadry. Z GKS Tychy powołanie otrzymali: Arkadiusz Sobecki, Adam Bagiński, Piotr Sarnik, Michał Woźnica i Tomasz Wołkowicz.

17.11 Piłkarze GKS 71 Tychy zanotowali rekordową wygraną 10:1 z Gazobudową Zabrze.

24.11. Chrzciciel Tychy zorganizował jeden z największych turniejów futsalu dla najmłodszych - Czak Cup. Startowało ponad 500 zawodników w kilku kategoriach wiekowych.

Grudzień

8.12 W międzynarodowych zawodach "Nadzieje olimpijskie" w skokach do wody, które rozegrano w Tychach g, startowali zawodnicy Auerbacha Tychy, Startu Katowice i z Kowna.

10.12 W kadrze GKS Tychy pojawili się Jarosław Zadylak i Piotr Nikodem.

15.12 Z mistrzostw świata w pływaniu osób niepełnosprawnych wróciła tyska zawodniczka Karolina Hamer. Zdobyła czwarte miejsce.

16.12 Dochód z imprezy Gwiazdy na Gwiazdkę przeznaczono na rzecz rodzin górników, którzy zginęli w kopalni "Halemba".

17.12 Zakończyły się samochodowe mistrzostwa Tychów. W tegorocznej edycji zawodów wystartowało łącznie 365 załóg, co oznacza, że w sześciu eliminacjach wzięło udział 730 kierowców i pilotów! Najlepiej spisał się Zbigniew Matuszyk (pilot Mateusz Bargiel mitsubishi, Kielce), który wyprzedził Michała Gołąbka (Dominik Ratajczyk, subaru impreza, Kielce) i Filipa Andrzejaka (Andrzej Kralewski, renault clio, Katowice).