Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy piknik urodzinowy u Fałata w Bystrej Śląskiej! Promocja książki, wystawa, recital

KL
Piknik w Fałatówce w Bystrej Śląskiej. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Piknik w Fałatówce w Bystrej Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
Kolejny „Piknik urodzinowy u Fałata" odbył się w sobotę 29 lipca w Bystrej Śląskiej. Organizator, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, przygotował program kulturalny, w którym znalazły się m.in. promocja książki, wspomnienia oraz recital.

Piknik w Fałatówce w Bystrej Śląskiej

Coroczne spotkania organizowane przez Muzeum Historyczne z okazji urodzin Juliana Fałata (1853-1929) w jego willi zwanej „Fałatówką”, znajdującej się w Bystrej, tuż obok Bielska-Białej, na stałe wpisały się w kalendarz letnich imprez w Beskidach. Oprócz tego, że są znakomitą okazją do poznawania dzieł czołowego polskiego akwarelisty, to także służą integracji środowiska artystycznego i miłośników sztuki.

Tegoroczne świętowanie urodzin mistrza tradycyjnie przyjęło formę letniego pikniku. W programie znalazły się promocja wydawnictwa „Fałat znany i nieznany, tom 5. Korespondencja z lat 1926-1929” - z udziałem autorki opracowania – Marii Aleksandrowicz, wernisaż wystawy „Kochany Mistrzu! W listach i obrazach” (kurator: Teresa Dudek Bujarek), „Pamiętając o pradziadku” – wspomnienie Marii Zrałek oraz recital zespołu BB String Quartet, w składzie: Jan Barańczuk – I skrzypce, Noemi Banach – II skrzypce, Zuzanna Kamińska – wiolonczela, oraz gościnnie: Katarzyna Janusz – altówka.

Kultowa „Fałatówka” w Bystrej

Julian Fałat nabył willę z ogrodem w 1909 r., a dwa lata później wzniósł modrzewiową pracownię. Przez blisko dwadzieścia lat żył i tworzył w tym miejscu (zmarł w 1929 r. w Bystrej).

Po śmierci malarza właścicielami działki i domu zostały dzieci artysty: córka Helena Niemczewska i syn Kazimierz Fałat. Następnie nieruchomość została przejęta przez Skarb Państwa. Idea powołania w tym miejscu biograficzno-artystycznego muzeum wybitnego akwarelisty zakiełkowała już w maju 1945 r., jednak zbieg różnych okoliczności pozwolił na realizację tego zamierzenia dopiero w sierpniu 1973 r.

Przez lata starano się zabezpieczyć ocalałą w willi spuściznę po artyście. Organizowano odczyty i wystawy, mające na celu spopularyzowanie jego twórczości, zarówno w Bielsku-Białej, jak i w innych miastach Polski. W ciągu minionych dekad przestrzeń wystawiennicza „Fałatówki” została poddana kilku modernizacjom (ostatnie w 2013 i 2015 r.), a ekspozycja była ustawicznie wzbogacana o kolejne prace autorstwa Juliana Fałata, o kompozycje innych artystów pochodzące z kolekcji własnej malarza oraz o coraz obszerniejszy materiał archiwalny: różnego typu pamiątki, dokumenty, fotografie, korespondencję od i do artysty, dyplomy, rzeczy osobiste i sprzęty stanowiące wyposażenie budynku, w czasie zamieszkiwania go przez Fałata.

Obecnie w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej – „Fałatówce” w Bystrej prezentowane są prace mistrza akwareli wykonane w różnych technikach, eksponaty pochodzące z jego własnych zbiorów oraz archiwalia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto